११ मंसिर २०७९, आईतवार

Nov 27, 2022

रोल्पा । रोल्पामा पुराना पुस्ताले बनाएका चौकुने खरका छानाको घर हराउँदै गएका छन् ।विकासको क्रमसँगै आधुनिक प्रविधिका जस्ता पाता, ढुङ्गाका छाना भएका घरहरु बन्न थालेपछि परम्परगत चौकुने घर हराउँदै गएका हुन ।यस्ता चारकुने घर पहिले पर्याप्त मात्रामा लत्ता कपडा नहुँने बेलामा हावा र चिसोबाट बच्नका लागि बनाइन्थ्यो ।यी घरहरु स्वास्थ्यको दृष्टिकोणले समेत राम्रो मानिन्छ । चारकुने घर चिसो मौसममा तातो हुने र गर्मीको समयमा समेत धेरै गर्मी हुँदैन ।

चारैतिर छाना हुने भएकाले सुरक्षाको हिसावले पनि यस्ता घर राम्रो हुने स्थानीय कर्मलाल परियारको भनाइ छ ।पछिल्लो समय जिल्लामा यस्ता चारकुने घर बनाउने दक्ष जनशक्तिको समेत अभाव भएकोले यस्ता घर बनाउने चलन हटेको स्थानीय बुढापाकाहरु बताउँछन् ।यस्ता घरले पुराना पुस्ताले प्रयोग गरेको पुरानो मौलिकता समेत बचाउँदै आएको छ । तर,पछिल्लो समय यी घरहरु विस्थापित हुन थालेका छन् । पछिल्लो समयमा यस्ता घरहरु पर्यटकीय हिसावले समेत आकर्षण बन्दै गएका छन्। –माधवकुमार ओली /एनटिभी अनलाइन

Advertisement

प्रतिकृया दिनुहोस्

Flash News

किमले पुनः सार्वजनिक गरे छोरीसँगको तस्वीर, उत्तराधिकारी बनाउने तयारी ? तीन जिल्ला बाहेकको मतपरिणाम मङ्सिर १३ गतेसम्म आइसक्ने रुस र युक्रेनद्वारा युद्धबन्दी आदानप्रदान इरानमा पक्राउ परेका र्‍यापरको परिवार जोखिममा इलाम १ र सुनसरी ४ मा रोकिएको मतगणना सुरु मोटरसाइकल दुर्घटनामा चालकको मृत्यु क्युएफएक्स बुटवलले तेस्रो वार्षिकत्सोवको अवसरमा टिकटमा छुट लुम्बिनी बौद्ध विश्वविद्यालयले १८ औं स्थापना दिवस सप्ताहव्यापी मनाउँदै देउवाका ६ मन्त्री पराजित आमनिर्वाचनमा राप्रपाको फड्को लुम्बिनी प्रदेशमा एमाले बन्यो ठूलो दल यी तीन उम्मेदवार, जसले अर्घाखाँचीमा सबैभन्दा कम मत प्राप्त गरे उत्तर कोरियाको लक्ष्य विश्वको बलियो आणविक शक्ति प्राप्त गर्नु होः किम जोङ उन चितवनमा गैंडा मृत्यु प्रकरणमा मुछिएका ठेकेदारलाई लुम्बिनीमा ३ अर्बको ठेक्का ! १५७ क्षेत्रको मतपरिणाम सार्वजनिक, कुन पार्टीले कति सिट जित्यो ? अमेरिकामा हुवावे र जेडटीइले उत्पादन गरेका दूरसञ्चार उपकरण विक्रीमा प्रतिबन्ध रेल्वे कम्पनीले कर्मचारी भर्ना खुलायो, चालकदेखि टेक्निसियनसम्म १० जना माग प्रत्यक्षतर्फ १५४ सिटको टुङ्गो लाग्दा यी ११ स्थानमा बाँकी गुल्मीमा धान उत्पादन घट्यो, करिब २८ हजार मेट्रिकटन उत्पादन तुराँग वहुप्राविधिक शिक्षालय विपन्न विद्यार्थीकाे सहारा