१७ असार २०७९, शुक्रबार

Jul 1, 2022

काठमाडौं । धार्मिक अगुवा, सामाजिक अभियानकर्मी, कलाकारलगायतले लैङ्गिक विभेदको कारण धर्म नभई आर्थिक विपन्नता र अशिक्षा भएको बताएका छन् ।  सञ्चारिका समूहले आज आयोजना गरेको ‘धर्म र सामाजिक लिङ्ग’ विषयक भर्चुअल कार्यक्रममा सहभागीले सबै धर्म र त्यससम्बन्धी ग्रन्थले महिलालाई सम्मान दिएकाले लैङ्गिक विभेदलाई बढवा नगरेको बताएका हुन् ।  

Advertisement

मुस्लिम आयोगका अध्यक्ष समिम मियाँ अन्सारीले इश्लाम धर्मले महिलालाई उच्च सम्मान दिएको बताए । विगतमा शिक्षा र चेतनाको कमीले गर्दा विभेद भएको उनको भनाइ छ । उनले भने, “विगतमा छोरीलाई अर्काको घरमा पठाउनुपर्छ र पढाउनु हुँदैन भन्ने भएपनि अहिले त्यसमा परिवर्तन आइरहेको छ ।” त्रिभुवन विश्वविद्यालय, समाजशास्त्र विभागका सहप्राध्यापक शुक्रराज अधिकारीले धर्म भनेको धारण गर्ने विषय भएको बताउँदै पहिले युद्धग्रस्त समाजमा पुरुषलाई उत्पादनसँग जोडेर हेरिए पनि अहिले धर्मले कतै पनि महिलालाई विभेद नगरेको जिकिर गरे ।

कलाकार आनी छोइङ डोल्माले समाजमा रहेका विभेद हटाउन महिला आफैँले पनि आत्मबल बलियो बनाउनुपर्नेमा जोड दिइन् । आध्यात्मिक अगुवा भोलानाथ योगीले महिलालाई आमाका रुपमा नहेरेर स्त्रीका रुपमा हेर्दा विभेद हुने गरेको बताए ।

सञ्चारिकाकी अध्यक्ष नितु पण्डितले हिन्दु धर्ममा छोराले नै दागबत्ती दिनुपर्छ भन्ने मान्यताका कारण छोरा नै चाहिन्छ भन्ने धारणा विकास भएको जनाउँदै बाबुआमाको मृत्युपछिको संस्कारका लागि बरु दाजुभाइका छोराले गर्ने तर आफ्नै छोरीले हुँदैन भन्ने सोच गलत रहेको बताइन् ।

प्रतिकृया दिनुहोस्

Flash News

सप्तकोसी नदी कटानले दर्जनौं बस्तीका चार हजार घरपरिवार उच्च जोखिममा अखिल र नेविसंघ स्ववियू निर्वाचनबाट भागेः पञ्चा सिंह ३ वर्षमा ५२ सुत्केरीको एयर लिफ्टिङमार्फत उद्धार, आगामी वर्ष ४५ लाख विनियोजन लुम्बिनी सरकारलाई अर्को चुनौती, अस्पताल विकास समितिलाई पुनर्वहाली गर्न सर्वोच्चको आदेश घुस रकमसहित अदालका कर्मचारी अख्तियारको फन्दामा लुम्बिनी प्रदेशमा २७८ मृगौला रोगी तथा १४७३ दमका विरामीलाई उपचारमा आर्थिक सहयाेग काँग्रेसमा संस्थापन इतरको बैठक आज पनि बस्ने यस्तो छ ३ दिनसम्ममको मौसमी आंकलन बनेपामा अस्पतालका कर्मचारी बोकेको बस दुर्घटना : एकको मृत्यु, ४३ जना घाइते विश्वका ११० देशमा पुनः कोरोनाको सङ्क्रमण वृद्धि लुम्बिनीको दाङमा सवारी दुर्घटना : दुई जनाको मृत्यु, दुई घाइते जुम्लामा जिल्ला स्तरीय कृषि मेला : चिनोदेखि भाँगोसम्म प्रदर्शनी अस्पतालका कर्मचारी बोकेको बस दुर्घटना : एकको मृत्यु, ४३ जना घाइते दाङमा सिकलसेलको स्क्रिनीङ परिक्षण गाई-गोरु बाँध्ने गोठमै नवजात शिशुसहित सुत्केरीको बास ५ वर्षीया बालिका बलात्कृत, १६ वर्षीय किशोर पक्राउ धान दिवसमा रोपाइँसँगै विविध सांस्कृतिक कार्यक्रम लुम्बिनीका ६ जिल्लामा सिकलसेल एनिमियाका बिरामी, परीक्षणमै समस्या इस्माले दुना–टपरी उद्योग सञ्चालन गर्ने शेखर कोइरालाको भेलामा को को सहभागी ? (फोटोफिचर)