२३ असार २०७९, बिहीबार

Jul 7, 2022

नेपालको वातावरणीय गिरावट एउटा ठूलो समस्या हो जुन मानव स्वास्थ्यको लागि खतरनाक छ । विशेष गरी प्रदूषण, ध्वनी, तातो वा फोहोरको सिर्जना अथवा विस्थापनको कारण मानव स्वास्थ्यलाई जोखिम पारिरहेको छ । सवारीसाधन, फोहोर र धुलोको कण, बढ्दो जनसंख्या प्रदूषणको मुख्य कारणहरू हो । विशेष गरी शहरका क्षेत्रहरूमा ब्रोन्काइटिस, घाँटी सुक्ने, दम, छाती संक्रमण र फोक्सोको रोग जस्ता स्वास्थ्यलाई जोखिममा पार्दछ । यसले मानव जीवनमा प्रत्यक्ष वा अप्रत्यक्ष रूपमा प्रतिकूल प्रभाव निम्त्याउँदै छ ।

Advertisement

विशेषगरी प्रदूषण, ध्वनी, तातो वा फोहोर, जैविक फोहोर, नविकरण गरिएको फोहोर, खतरनाक फोहोर, निर्माण र विध्वंश फोहोर, घरका फोहर, अवशिष्ट फोहोर, औद्योगिक फोहोर, नगरपालिकाको फोहोर र तरल फोहोर प्रत्यक्ष रूपमा नदीमा फालिएको अवस्थाले अवस्थालाई बिगार्न र शहरलाई प्रदूषित र फोहोर बनाउँछ । उदाहरणका लागी हामी हाम्रो देशको वातावरणीय गिरावट को दृश्य हेर्रौ, हाम्रो देश नेपाल विश्वका सबैभन्दा कम विकसित देशहरूमध्ये एक हो । जहाँ खुला प्राकृतिक स्रोतहरू छन् । जग्गा र जंगल जनसंख्याको एक विशाल अनुपातको जीविकाको मुख्य स्रोतको रूपमा छन् । नेपालले विभिन्न वातावरणीय चूनौतीहरूको सामना गरिरहेको छ ।

नेपालमा वातावरणीय गिरावटका प्रमुख कारणहरू मुख्यतया दाउरा संकलन, चरन, वन फडाँनी, वन्यजन्तुहरूको बालीनालीको आक्रमण, पशु शिकार, पर्यटनबाट वातावरणीय दबाब, कारखानाहरूको प्रदूषण, पशुपालनको अधिक मात्रा, विस्फोटकको प्रयोगबाट माछा मार्ने र विष पनबिज्रो प्लान्ट निर्माण हो । उच्च तनाव विद्युत् प्रसारण, सिञ्चाई नहर, बाढी, गाल, फोहोर, औषधिय बोटको संकलन, अवैधानिक फोहोर हटाउने, रूख काट्ने, अत्यधिक मानव अतिक्रमण, जनचेतनाको न्यून तह, उच्च जनसंख्याको चाप र प्रचलित गरीबी, दस्तावेज र अनुगमनको अभाव अनुसन्धान र विकास, कमजोर संस्थागत प्रशासनिक, योजना र व्यवस्थापन क्षमता, एकीकृत जग्गा र पानी प्रयोग योजनाको आभास अपर्याप्त समन्वय, अपर्याप्त डाटा र जानकारी तथा गरिबी घनिष्ट रूपमा वातावरणीय गिरावट र जैविक विविधताको ह्राससँग सम्बन्धित छ । गरिब मानिसहरुसँग प्राकृतिक संशोधनको असुरक्षित प्रयोगमा संलग्न हुनुबाहेक अरु विकल्प छैन र नेपाल पनि यसको अपबाद छैन ।

ग्रामीण क्षेत्रका करिब ४४ प्रतिशत र शहरी क्षेत्रहरूमा २३ प्रतिशत मानिसहरू राष्ट्रिय गरीबी रेखा (World Bank 1999) मुनि बस्छन् । ठूलो संख्यामा गरिब परिवारहरूको साना फार्महरू छन् र दुई तिहाईभन्दा बढी ग्रामीण परिवारका आधा हेक्टर भन्दा कम जमिन छ । यी समूहका धेरैजसो मानिस एक दिनदेखि अर्को दिन बाँच्न वन उत्पादनहरू संकलन र बिक्री गर्दछन् । उत्पादन बढाउने प्रयासमा गरीब किसानहरूले उच्च भूमिमा खेती विस्तार गर्छन् जुन कृषिको लागि उपयुक्त छैन । नतीजा माटोको क्षति, जमिन खस्कँदो, जमिनको गिरावट उत्पादकत्व र बगैंचा क्षेत्रहरूमा अवसादनको गति छ । द्रुत जनसंख्या वृद्धिको कारण ईन्धनको काठ, काठ, चारा र जग्गाको लागि बढि खानाको मागको माग द्रुत गतिमा बढेको छ । जँगलहरू खाली हुँदै छ, कृषिमा रूपान्तरण भइरहेको छ र प्रक्रिया जारी छ । ल्याण्डस्लाइड वातावरणीय गिरावटको अर्को योगदानकर्ता कारक हो ।

मध्य पहाडमा दुवै प्राकृतिक र मानवशास्त्रीय कारणहरूले ल्याण्डस्लाइड पत्ता लगाए कि प्राकृतिक ठूला पहिरो देशको विभिन्न भागहरूमा फरक आवृत्तिका हुन्छन् । विषाक्त पदार्थ र अन्य प्रदूषकहरूले महत्त्वपूर्ण पारिस्थितिक प्रक्रियाहरूमा गडबडी, बोटबिरुवा र पशु समुदायहरूको प्रजाति संरचना परिमार्जन गरेर इकोसिस्टम स्तरमा जैविक विविधतालाई असर गर्छन् । स्थानीय र क्षेत्रीय स्तरमा लाइचेन, ब्रायोफाइट्स, शैवाल र ताजा पानीको जीवन, विशेष गरी माछाको महत्वपूर्ण जनसंख्या समाप्त भएको छ र वायु प्रदूषकहरूले धेरै चराहरू र स्तनपायी प्राणीहरूको लागि गम्भीर खतरा पैदा गरेका छन् । बोटबिरुवाले हावा प्रदूषण डेटामा विभिन्न प्रतिक्रिया देखाएका छन् र प्रदूषणका कारण सडकको रूखको फूल फुल्ने अवधिमा कमी देखिएको छ । पछिल्ला दुई दशकहरूमा मध्य पहाडी क्षेत्र र खासगरी काठमाडौंमा प्रदूषणको परिणामस्वरूप लामखुट्टे र अन्य कीराहरूको संख्या बढेको छ । नेपालमा प्रायः कम आगो लाग्ने गर्दछन् । तथ्याङ्का अनुसार मध्य पहाडीमा ४० प्रतिशत जंगलमा हुने आगो दुर्घटनाबाट सुरु हुन्छ र ६० प्रतिशत जानाजानी सुरु हुन्छ ।

दुर्घटनाका कारणहरूमा चूरोट र मार्चिससँगको लापरवाही, खेतीको लागि स्पष्ट सेट गरिएको आगो र जुन त्यसपछि नियन्त्रण बाहिर जलाइन्छ, कोइला बर्नरले छोडेको कोइला, मह संकलन गर्दा जंगली मौरीलाई धूम्रपान गर्ने आगो र जुन नियन्त्रणबाट बाहिर जान्छ आदि । दाउराको लागि रुखहरुमा आगो लगाउने, गाई चरनको लागि नयाँ घाँसको वृद्धि गर्न, खेतीका लागि जमिन खाली गर्न, दाउरा र चारा संकलन गर्न र शिकार गर्न सजिलो बनाउन आगो लगाईन्छ, जस्ले गर्दा आगो नियन्त्रण बाहिन्छ जान्छ ।

वेटलैंड स्रोतहरूमा निर्भर समुदायहरू बीच भिन्दै भूमिहरूको पारिस्थितिक कार्यहरूको बारेमा सचेतताको अभावले उनीहरूको ह्रासमा योगदान पु¥याउँछ । यद्यपि ओसिलो भूमिले धेरै मानिसहरूलाई वैकल्पिक आजीविका प्रदान गर्दछ, तिनीहरू संसाधन बन्न पुगेका छन जुन सबैको लागि खुला संरक्षण हो उनीहरूको संरक्षणको कुनै चिन्ता बिना, जुन प्रयोगकर्ता समूहहरूको गठनको माध्यमबाट व्यवस्थापन गर्न सकिन्छ।

स्थानीय सरोकारवालाहरूको सहभागितामा स्थायी तरीकामा ओटा भूमिहरू प्रबन्ध गर्न प्राविधिक कर्मचारीहरूको क्षमता निर्माण गर्नु आवश्यक छ। जैविक विविधताका लागि दुई धेरै गम्भीर अप्रत्यक्ष खतराहरू सामान्य जनतामा संवेदनशीलता र जागरूकताको अभाव र प्राकृतिक स्रोतहरूको अक्षम व्यवस्थापन हो । यस प्रकारले वातावरणीय गिरावट नेपालमा ठूलो समस्या हो । विशेषगरी हाम्रो देश नेपालका धेरैजसो भागमा मानव स्वास्थ्य र अन्य जोखिमहरू निम्त्याउँदैछ विशेष गरी हावा, पानी, ध्वनि, ताप, औद्योगिक फोहोर, फोहोर र प्रदूषणका कारण हुन् ।

नेपालमा वातावरणीय गिरावट सम्बन्धी समस्याहरूलाई सम्बोधन गर्नका लागि दिइने उपायहरू यस प्रकार छन् : जागरूकता अभिवृद्धि, वैकल्पिक उर्जाको प्रवर्धन, कारखानाहरूको प्रदूषण नियन्त्रण गर्नुपर्दछ, बाढी र गाद नियन्त्रण गर्नुपर्दछ, औषधीय बोटबिरुवा संकलन नियन्त्रण गरिनुपर्दछ, फोहोर फोहोर व्यवस्थापन, वन फार्म, माछा मार्ने काम, जनावरको पाउचिङ्ग र चरन रोक्ने, जनसंख्या नियन्त्रण र गरीबी न्यूनीकरणलाई प्राथमिकता दिइनु पर्दछ । सम्बन्धित सरोकारवालाहरू बीचको समन्वय बढाउनुपर्दछ । कुनै पनि विकास कार्यको डिजाइन र कार्यान्वयन गर्ने क्रममा सम्भावित जोखिमहरूलाई ध्यान दिइनु पर्दछ ।

वातावरण र जैविक विविधताको संरक्षण र यसका अवयवहरूको दिगो उपयोग, संरक्षण, व्यवस्थापन र दिगो उपयोग पर्यावरण र वासस्थानको प्रयोग, वनग्रेट र घरेलु जनावरहरूको नियन्त्रणको लागि अधिक एकीकरण, क्षमता निर्माण, मानव संसाधन सहित विकास र संस्थागत विकास, सक्रिय नीति, नियम र कानूनको तर्जुमा र कार्यान्वयन, वातावरण संरक्षण र जैव विविधताका लागि आर्थिक प्रोत्साहन सिर्जना गर्ने नवीन उपायहरूको विकास, वातावरण र जैविक विविधताको संरक्षण र दिगो उपयोगमा स्थानीय र आदिवासीको सहभागितालाई सुदृढ पार्ने, जैविक विविधताको संरक्षण र दिगो उपयोगमा गरिबीसँग सम्बन्धित सामाजिक आयामहरूको एकीकरणलाई अनुसन्धान र विकासलाई प्राथमिकता दिइनु पर्दछ, वातावरण संरक्षण ऐन र नियमहरूलाई कडाईका साथ लागू गर्नुपर्दछ।

माथि उल्लेखित प्रमुख कारणहरू भेटिएका समस्याहरू हुन्, अन्य विभिन्न समस्याहरू पहिचान गर्न सकिन्छ । यदि विस्तृत अध्ययन पूर्ण रूपमा विस्तृत विश्लेषणका साथ गरिएको छ जुन नेपालमा वातावरणीय संरक्षणको सफल कुञ्जी हो । जबसम्म यी आधारभूत समस्याहरू र मूल कारणहरूलाई सम्बोधन गर्दैन, सफलता दिगो हुन सम्भव छैन र धम्कीहरू फेरि देखा पर्नेछ ।

तसर्थ, सबै सरोकारवालाहरूको बृहत्तर सहभागिताको साथ सरकारबाट सम्भावित प्रयासहरू अति नै वाञ्छनीय छन् । विगतका सफल प्रयासहरुलाई सम्मेलित गर्न र निर्माण गर्न पनि धेरै आवश्यक छ र नेपालको वातावरणीय सुरक्षाका लागि हुने प्रमुख खतराको जड कारणलाई सम्बोधन गर्न थप हस्तक्षेप गर्नु आवश्यक छ । थप रूपमा, मानव र वित्तीय स्रोत सीमित भएकाले रैंकिङ्ग समस्याहरूको लागि अयोग्य मापदण्ड प्रस्तावित गरिनु पर्दछ । र, मूल कारण पहिचान गरिनु पर्दछ । वातावरणीय र समग्र प्रभावको उपचारको प्राथमिकताका आधारमा समाधान गरिनु पर्दछ ।

प्रतिकृया दिनुहोस्

Flash News

माओवादी पोलिटव्युरो १२५ सदस्यीय, प्रचण्डको परिवारबाट चार जना (नामसहित) नेप्से १६ अंकले घट्यो माओवादी केन्द्रको माग- एसपीपीमा सहभागी नहुने पत्र अविलम्ब अमेरिकालाई पठाइयोस् कारागारमा क्षमताभन्दा तीन गुना बढी कैदीबन्दी, सुत्न र शौचालय जान समस्या प्रचण्डको प्रतिवेदन केन्द्रीय समितिबाट सर्वसम्मतिले पारित स्कुल बस दुर्घटना हुँदा ८ जना घाइते बुढीगंगाको मतदान केन्द्रमा तनाव, प्रहरीद्वारा हवाइ फायर तिनाउ करिडोरमा काम गर्ने एक मजदुर बुटवलको देविनगरमा मृत फेला आधारभुत विद्यालय : कोठा एक, कक्षा चार रुपन्देहीमा अवैध रूपमा ल्याउँदै गरेको सुनसहित भारतीय पक्राउ १५ वर्षीया किशोरी बलात्कृत पदाधिकारी आजै टुंगिन्छः वर्षमान पुन उपाध्यक्षमा नारायणकाजी ‘कन्फर्म’, कुन पदमा कसकाे सम्भावना धेरै ? रुपन्देहीको दानापुर तालमा डुबेर सैनामैनाका पाण्डेको मृत्यु सुनको भाउ एक हजार चार सय रुपैयाँ घट्यो पदाधिकारी टुंगो लगाउन खुमलटारमा माओवादी बैठक सुरु खोपको सर्वसुलभ पहुँचका लागि अन्तर्राष्ट्रिय समुदायलाई नेपालको अनुरोध रुसी इन्धन किन्न श्रीलंकाका राष्ट्रपतिले मागे पुटिनसँग सहयोग हैजाबाट जोगिन व्यक्तिगत सरसफाइमा ध्यान दिन एनआरएनएको आग्रह ट्राफिक नियम उल्लङ्घन गर्ने २४ सय २८ जना सवारी चालक कारवाहीमा