२३ श्रावण २०७९, सोमबार

Aug 8, 2022

भैरहवा । सीमा जोडिएको कारण रुपन्देही प्रहरीहरुको लागि आकर्षक क्षेत्रको रुपमा मानिएको छ । जो कोहीपनि यहाँ आउन लालयित हुन्छन् र माथि नै आकर्षक नजराना बुझाएर रुपन्देही आउँछन् भन्ने पनि छ । माथिनै रकम बुझाए पछि उनिहरुको त्यसको भरपाईको लागि सीमा क्षेत्रमा अवैध कारोबार गर्न स्विकृति दिएका हुन्छन् । तर,पहिलेको काम गराई र अहिलेको काम गराईमा अलि फरक भएको छ । पहिला चोरी निकासी र तस्करी पनि लुकिछिपी गर्ने र गराइन्थ्यो भने अहिले त्यो नियम विपरित लाग्ने गरि हाका– हाकी हुने गरेको छ ।

Advertisement

भैरहवादेखि मर्चवार दिउँसोमै हजारौको संख्यामा साइकल र मोटरसाइकल तस्करीमा संलग्नमा रहेपनि प्रहरीले आँखा चिम्लेको छ । मर्चवारमा बिशेषगरी मटर दालको तस्करी भई रहेको छ । मर्चवार जाने बाटोमा बिना कुनै अवरोध साइकल र मोटरसाइकलमा निर्वाध रुपमा तस्करी भई रहेको छ ।

अधिकांश कारोबारी कोटहीमाई र मर्चवारी गाउँपालिकाका निर्वाचित जनप्रतिनिधि नै रहेका छन् । मर्चवारका प्रायः सबै प्रहरी चौकीहरुमा लाईन दिएर नै मटर र दालको कारोबार निर्धक्क सञ्चालन भई रहेको छ । प्रहरीले काम गरेका देखाउन केही क्विन्टल मटर वा दाल प्रहरीले समात्न दिने गरेको नाम नबताउने शर्तमा कारोबारीहरु नै बताउछन् । मटर कारोबारको लागी मर्चवारको दुर्गौलिया, कदमहवा, बगौली, अमवा, हरिनगढ, करौता लगायत नामूद रहेका छन् ।

मटर मात्र हैन प्रहरी चौकी हाटी बनगाई, दुर्गौलिया र भैरहवामा रहेको प्रहरी चौकी पिपरहिया मातहत पर्ने क्षेत्रहरुमा कपडा, चिनि, हार्डवेयर किरानामा समान लाईन दिएर नै वारिपारी हुने गरेको छ । दुर्गौलियालाई केन्द्र बनाई तस्करी गर्नेमा मूख्य रुपमा आकाश भन्ने रहेको कारोबारीहरु बताउँछन् । आकाशले ३० वटा साईकल प्रयोग गरि भारतबाट ट्रकका ट्रक चिनी नेपाल ल्याउने गरेका छन् भने २ वटा मोटरसाइकल हार्डवेयरको सामग्री बोक्नलाई प्रयोग गरेका छन् । यस बापत आकाशले मात्रै प्रहरी चौकी दुर्गौलियालाई १ लाख ५० हजारको मासिक नजराना बुझाउने गरेको श्रोतको भनाई छ । यस्तै अर्का कारोबारी राजु खाँन प्रहरी चौकी पिपरहियालाई मिलाएर २० वटा साइकलमा चिनी र हार्डवेयरका सामग्री तस्करी गरि नेपाल पुर्याउने काममा लागेका छन् । पिपरहियालाई नै मिलाएर समसुद्धिनले खसीको तस्करी, दाढी र गुड्डुले चिनिको काम गर्ने गरेका छन् ।

पिपरहिया र दुर्गौलिया मात्र हैन शसस्त्र प्रहरीको जिल्ला मूख्यालय रहेको स्थानबाट नै भारत तिलहवाका अफरोजले कपडा र हार्डवेयरको समान निर्धक्क रुपमा नेपाल भित्रयाउने गरेका छन् । उनले हाँकाहाकी प्रहरी र शसस्त्र प्रहरीलाई मिलाएर काम गरेको दावी गर्छन । यस्तै डण्डा क्षेत्रबाट नै काम गर्ने कारोबारीहरु पियाउ, दुर्गेश, सलमान पनि तस्करीमा सक्रिय रहेको नाम हो ।

तस्करीको लागी उर्वर भूमि मानिने रुपन्देहीको मूख्य नाका बेलहियाबाट पनि महाविर, दिपेश, गुलाब लगायतका ब्यक्ति सक्रिय रुपमा तस्करीमा संलग्न छन् । भगवानपुर क्षेत्रका नामूद तस्करको रुपमा रहमत अलीको नाम आउछ । रहमतले कारोबार नगरेको कुनै सामाग्री नै छैन भन्छन अवैध कारोबारीहरु । पहिला चल्लाको तस्करी गर्ने रहमत अहिले जिल्लाकै ठूलो कारोबारीको रुपमा गनिने गरेका छन् । उनले जे गरे पनि ठूलो परिमाणमा गर्ने गरेका छन् । अहिले कपडा र हार्डवेयरको तस्करीमा रमाएका रहमतलाई प्रहरीले पनि राम्रै साथ दिएको श्रोतको दाबी छ ।

नेपाल प्रहरी मात्र हैन । सीमा क्षेत्रमा रहेका नेपाल प्रहरी संगै शसस्त्र प्रहरीको पनि उत्तिकै सहयोग हुन्छ तस्करहरुलाई । लकडाउनमा दुईटै प्रहरी निकायको दररेट बढेको तस्करहरु बताउँछन् । पहिला एउटा साइकलको दररेट २ हजारसम्म हुने गरेकोमा अहिले प्रहरीले रेट बढाएर ५ हजार सम्म पु¥याएको उनिहरुको गुनासो छ ।

लाजै लाग्ने गरि रुपन्देहीमा तस्करी बढेपनि रुपन्देही प्रहरी भने यो कुरा मान्न तयार छैन । ‘हामीले प्रायः चौकीहरुमा नयाँ ब्याचको प्रहरी सहायक निरिक्षक खटाएका छौं ।’ रुपन्देही प्रहरी प्रवक्ता डिएसपी खडक बहादुर खत्रीले भने ‘पूरानो प्रहरीबाट कतै भयो होला तर, नया खटाईएकाहरु पैसा लिन्छन भनेर म मान्न तयार छैन ।’ खड्काले चाडपर्वको बेला केही अवैध कारोबार बढेको स्विकार्दै यस्ता कारोबारलाई निरुत्साहित गर्न प्रहरी लागि गरेको दावी गरे । उनले दैनिक प्रहरीले अवैध सामग्री समातेर जिल्ला ल्याउँदा यहाँ समान राख्ने ठाउँ नै नभएको बताए ।

सबै काम प्रहरीकै भनेर बुझ्दा पनि कारोबार बढेको हुन सक्ने खड्काको भनाई छ । ‘अवैध समान आएकै छ, नेपालमा खपत भएकै छ, यस्तो अवश्थामा राजस्व अनुसन्धान लगायत अन्य अनुगमन गर्ने निकायले पनि आफ्नो जिम्मेवारी बुझी दिएर अवैध कारोबार घटाउन सकिन्छ ।” खडकाले भने । प्रहरले जति सुकै दावी गरे पनि तस्करीको प्रत्यक्ष अनुभव गर्नु छ भने भैरहवाको भुजौली, केवटलिया, गल्लामण्डी र एक पटक मर्चवार पुगेर आउनुपर्छ ।

प्रतिकृया दिनुहोस्

Flash News

पूर्व–पश्चिम लोकमार्गमा बस दुर्घटना, पाँच जना घाइते निर्मला प्रकरणमा मुछिएका दिलीपले युवतीलाई दुर्व्यवहार गरेको आरोप, अनुसन्धान जारी विश्वका लागि ताइवान किन यति महत्त्वपूर्ण छ ? गैरसांसदको कार्यकाल सकिएसँगै मन्त्री छान्न संसदीय दलको बैठक हेटौंडामा पाँच सवारीसाधन एक-अर्कासँग ठोक्किएपछि… चितवनमा दुई अर्ब लगानीमा क्यान्सर अस्पताल निर्माण ‘तिम्रै मान्छे हुम कर’ सार्वजनिक नेपाल समाजवादी पार्टीको लुम्बिनी इन्चार्जमा खनाल जापानको आधुनिक प्रविधि नेपालमा भित्र्याउनका लागि पहल गर्न प्रचण्डकाे आग्रह नेपाल खेलकूद महासंघ तिलोत्तमा ११ मा वडा कमिटि, अध्यक्षमा पुन आज कतिमा कारोबार भैरहेको छ सुनचाँदी ? ज्ञानेन्द्र शाही जुम्लाबाट चुनाव लड्ने इजरायलद्वारा गाजा युद्धविरामको प्रस्ताव स्वीकार भूमि आयोगः सम्झौतामा स्थानीय तहहरुको वेवास्ता, भूमिहीनहरु निराश सत्ता गठबन्धनलाई सिट बाँडफाँट मिलाउन कति सहज? गरिब किन गरिब भए ! पुरानो सुनलाई टल्काउछौँ भन्दै ठगी गर्ने दुई भारतीय नागरिक पक्राउ सिट बाँडफाँटबारे छलफल गर्न सत्ता गठबन्धनको कार्यदलको बैठक बस्दै कर्णालीका चार ठाउँमा नयाँ सहर, पूर्वाधारको काम छैन सन्तोषजनक नेपालीहरूलाई पनि भारतीय सेनाको अग्निपथ भर्ना गर्ने योजना