२३ श्रावण २०७९, सोमबार

Aug 8, 2022

परासी । आजबाट दशैं पूजाअर्चना गर्नुपर्ने भएकाले विगतको जस्तै यस वर्षपनि मूर्तिकारलाई मूर्ति बनाएर बेच्न भ्याई–नभ्याई भएकोे छ । आज घटस्थापना भएकाले जिल्लामा विभिन्न टोल तथा गाँउपिच्छे पूजा समिति गठन गरी दूर्गा भवानीको मूर्ति राख्ने गरिन्छ । नवरात्रभरी देवीको पूजा हुने भएकाले घटस्थापना सुरु हुनुअघि नै ३० वटा मूर्ति बनाइ सकेको र आज साँझसम्ममा गाउँ (गाउँमा पुगिसक्ने पाल्ही नन्दन (५विष्णुपुराका मूर्तिकार रामप्यारे मौर्यले बताए ।

Advertisement

मूर्ति बनाएरै जिविकोपार्जन गर्न सकिने मोर्यको भनाइ छ । एउटा मूति २० हजारदेखि २५ हजारसम्ममा बिक्री वितरण हुने गरेको र सिजनमा खर्च कटाएर ३ लाखसम्म आम्दानी भएको उनले बताए। मूर्ति बनाउने काममा अरु काम भन्दा बढि समय लाग्ने र घटस्थापनाभन्दा पहिले नै मूर्तिहरु निर्माण गरिसक्नुपर्ने भएकाले तयार भैसकेको र अवस्थामा तिहार लक्षित मूर्तिहरु बनाउने तयारी गरेको मौर्यले बताए। पाल्ही नन्दन गाउँपालिका ५कै अर्का मूर्तिकार धर्मेन्द्र हरिजनले कुनैपनि बाहिरी कारिगर नराखी सपरिवार मिलेर ११ वटा देविका मुर्तिहरु बनाएका छन्।

माटो नेपालको भएपनि अन्य सजावटका सामग्रीहरू र रङ्ग भारतीय बजारमा उपलब्ध हुने भएको र लकडाउनका कारण सिमाना बन्द हुँदा समस्या भोग्नु परेको बताए। यसवर्ष सिमाना बन्द हुँदा नेपाली मूर्तिहरुले राम्रो बजार पाएको बताए। पाल्ही नन्दन १का अनिल कोहारलाई पनि विगत चारवर्षदेखि यो पेशामा लागेको र यस वर्ष ३५ वटा मूर्तिहरु अहिले बनाएको बताए । भारतीय कालिगढ झिकाएर राम्रो मूर्ति निर्माणका लागि छ महिना लाग्ने भएपनि छोटो समयमै मूर्ती तयार गरी दिनुपर्ने भएकाले भएकाले आफूहरु दिन रात नभनी मूर्ति निर्माणमा जुटेर तयार परेको कोहारले बताए ।

उनकै घरमा मूर्ति लिन पुगेका रामग्राम (१० नदवाका कम्लेश कोहारले गतवर्ष जस्तो यस वर्ष भिडभाड नगरी सामाजिक दुरी कायम रहने र देविको आस्था समाजमा रहिरहोस् भन्दै देविको मुर्ति लिन आएको बताए। नवदुर्गा भगवती, सरस्वती, लक्ष्मी, कुमार र गणेश तथा तिनीहरुका वहानहरु तयार पारेका छन्। मूर्ति बास , काठ, पराल र काठको धुलो लगायतका सामग्रीबाट मूर्तिहरु निर्माण गरेका छन्।

प्रतिकृया दिनुहोस्

Flash News

ज्ञानेन्द्र शाही जुम्लाबाट चुनाव लड्ने इजरायलद्वारा गाजा युद्धविरामको प्रस्ताव स्वीकार भूमि आयोगः सम्झौतामा स्थानीय तहहरुको वेवास्ता, भूमिहीनहरु निराश सत्ता गठबन्धनलाई सिट बाँडफाँट मिलाउन कति सहज? गरिब किन गरिब भए ! पुरानो सुनलाई टल्काउछौँ भन्दै ठगी गर्ने दुई भारतीय नागरिक पक्राउ सिट बाँडफाँटबारे छलफल गर्न सत्ता गठबन्धनको कार्यदलको बैठक बस्दै कर्णालीका चार ठाउँमा नयाँ सहर, पूर्वाधारको काम छैन सन्तोषजनक नेपालीहरूलाई पनि भारतीय सेनाको अग्निपथ भर्ना गर्ने योजना कोभिडका कारण चीनको हवाइमा ८० हजार पर्यटक फसे कमजोर बन्दै मनसुनी प्रभाव मोटरसाइकलबाट खसेर महिलाको मृत्यु करेन्ट लागेर २५ वर्षीया प्रशानाको मृत्यु पोखरा क्षेत्रीय अन्तर्राष्ट्रिय विमानस्थल पुसदेखि सञ्चालनमा आउने महजोडीको फिल्म ‘महापुरुष’को प्रदर्शन कात्तिकमा आगो लगाएर ज्वाइँद्वारा सासु र श्रीमतीको हत्या प्रयास बुटवलमा लेडी जेसीज सप्ताह २०२२ सुरु अन्तरछिमेक पार्टीगत सम्बन्ध जन्मदिनको अवसरमा पाण्डेले सुरु गरिन् विद्यालयमा खाजा कार्यक्रम, रोटरी क्लबले निरन्तरता दिने बुटवलमा बालबालिका लक्षित कोभिड विरुद्धको दोस्रो मात्रा खोप