१८ मंसिर २०७९, आईतवार

Dec 4, 2022

बुटवल । विश्वव्यापी कोरोना महामारी तथा लकडाउनका कारण ६ महिनापछि यातायात सञ्चालनमा आएपनि यात्रु नपाएपछि व्यवसायीहरु चिन्तित बनेका छन् । कोरोना महामारी बीच सरकारले गत असोज १ गतेदेखि यातायात सञ्चालन गर्न अनुमति दिएपनि प्रदेश ५ को अस्थायी राजधानी समेत रहेको बुटवल बसपार्कमा यात्रुको चहलपहल खासै देखिएको छैन ।

Advertisement

पश्चिम नेपाल बस व्यवसायी प्रा.लिका अनुसार अहिले दैनिक दर्जनौं बसहरु राजधानी तथा अन्य जिल्लाका लागि छुट्ने गरेका छन् । प्रालिका अध्यक्ष दधिराम खरेलले भने, ‘बस त सञ्चालन हुन्छन्, त्यो पनि आधा यात्रु बोकेर ।’ रुपन्देही भित्रै पनि छोटा दुरीमा चल्ने बस, माइक्रोहरुमा पनि यात्रु छैनन् । ‘लामो समय यत्तिकै थन्किएर खिया लागेका मोटर अझ बढी नबिग्रियोस् भनेर औपचारिकताका लागि मात्र चलाएजस्तै भएको छ ।’ उनी भन्छन्, ‘गाडी कुदेका छन तर चढ्ने यात्रु नै छैनन् ।’

खरेलका अनुसार अत्यावश्यक काम भएका केही यात्रु मात्रै चढ्ने गरेका छन् । मानिसहरू कोरोना त्रासका कारण पनि सार्वजनिक यातायात चढ्न हिच्किचाइरहेको उनको बुझाई छ । प्रालिको बस काउण्टरमा कार्यरत एक कर्मचारी नरबहादुर रजालीले अहिले राजधानीका लागि १८ वटा मात्रै बस छुट्ने गरेको बताए । उनले यात्रुको संख्या एकदमै न्यून भएकोले व्यवसायीहरु यात्रु बिना खाली गाडी चलाउन बाध्य भएको बताउँछन् । ‘चाडपर्व नजिकिँदै छ, गत वर्षहरुमा यतिबेला काउण्टरमा यात्रुको चापले सास फेर्न गाह्रो हुन्थ्यो ।’ उनले थपे, ‘त्यसमाथि झन यात्रुले टिकट बुकिङ गरिदिन भन्दै गर्ने फोेन उठाउने समय मिल्दैनथ्यो, अहिले त्यस्तो केही छैन् ।’

अर्घाखाँचीबाट बुटवलसम्म चल्ने बसका मालीक फर्सुराम बेल्बासेले यात्रुहरुको संख्या न्यून हुदाँ गाडी चलाउने कि राख्ने भन्नेमा दोधार भएको बताउँछन् । उनी भन्छन्, ‘गाडी चलायो यात्रु हुदैँनन्, नचलाई राख्यो झनै ईन्जिन खराब हुने हो कि भन्ने डर ।’ यात्रु संख्या न्यून त्यसैमा पनि आधा सिट मात्रै यात्रु बोक्नुपर्ने भएकाले आर्थिक नोक्सानी पनि भएको उनको गुनासो छ ।

यस्तै रुपन्देही जिल्लाभित्रै चल्ने बसहरुमा पनि यात्रुको संख्या न्यून रहेको व्यवसायीहरु बताउँछन् । लुम्बिनी मेट्रो सिटी प्रालिका सञ्चालक प्रकाश पूनले गाडी सञ्चालन भएपनि यात्रु नहुँदा नोक्सानी व्यहोर्नु परेको गुनासो गरे । उनी भन्छन्, ‘यात्रु कुरेर बस्छौं, छिटपुटबाहेक आउँदैनन् ।’ संक्रमणको अवस्थालाई मध्यनजर गरि लामो समय ग्यारेज र पार्किङ्गमै थन्किएपछि जिर्ण बनेका सवारी साधन मर्मत तथा सञ्चालन गर्दा यातायात व्यवसायलाई पुरानै अवस्थामा ल्याउन लामो समय र निरन्तर मिहिनेत गर्नुपर्ने अवस्था छ ।

प्रतिकृया दिनुहोस्

Flash News

संस्कृत विश्वविद्यालयका उपकुलपति लामिछानेको आवासगृहमा तोडफोड तिलोत्तमाको मेलामा राजु परियार र गायिका आशाको प्रस्तुती रुपन्देही-५ को कञ्चनमा सांसद बासुदेव घिमिरेको सम्पर्क कार्यालय बुटवलको कालिका क्याम्पसमा वार्षिकोत्सबको अवसरमा सप्ताहव्यापी कार्यक्रम तिलोत्तमाको विद्युत प्राधिकरण नयाँ मिल वितरण केन्द्रको नयाँ भवनबाट सेवा शुभारम्भ अनलाइन सञ्चार माध्यमको संख्या ३ हजार ७०३, सूचीकरण अद्यावधिक गर्न काउन्सिलको सूचना भैरहवामा अन्तर–विद्यालय क्रिकेट प्रतियोगिता सुरु रुपन्देहीमा घर बनाईदिने प्रलोभनमा लाखौँ ठगि गरी फरार प्रतिनिधिसभाका १६५ मध्ये १६४ स्थानको परिणाम सार्वजनिक राजधानी तत्काल दाङ नसार्न एमालेबाट निर्वाचित रुपन्देहीका ४ सांसदको माग सुकुम्बासी व्यवस्थापनबारे अध्ययन गर्न समिति गठन कहिले हुन्छ निर्वाचन आचारसंहिता फुकुवा ? बुटवलमा बसको ठक्करबाट १५ महिनाका बालकको मृत्यु विश्वका आधा प्रजातान्त्रिक देश पतनमाः अध्ययन जबरजस्ती करणी गरेको अभियोगमा एक जना पक्राउ घाँटी रेटेर महिलाको हत्या गरेको आरोपमा प्रहरी जवान पक्राउ कांग्रेस प्रवक्ता महत किन भेट्दैछन् नेताहरूलाई ? कम्युनिस्टविनै बहुमतको सरकार बन्छ ? यस्तो छ सम्भावना बुटवलबाट मुख्यमन्त्रीले मन्त्रालय दाङ सार्न थालेपछि दलहरुको बिरोध कोलम्बियामा सरकार र विद्रोही समूहबीच वार्ताः सहमतिनजिक पुगेको राष्ट्रपतिको भनाई