१४ मंसिर २०७९, बुधबार

Nov 30, 2022

शान्तिका अग्रदूत, एशियाका प्रकाश भगवान गौतम बुद्धको जन्मस्थल हो, लुम्बिनी । यहाँ बौद्ध धर्मावलम्वी र अनुयायी तीर्थाटन आउँछन्, शान्ति र सद्भावको ऊर्जा लिन्छन् । लुम्बिनीलाई विश्व शान्तिको मुहान, शान्तिप्रेमीको पहिलो रोजाई लगाएतका उपनाम दिएर पनि चिन्ने गरिन्छ ।

Advertisement

विश्वव्यापी महामारीको रुपमा फैलिएको कोरोना भाइरसको संक्रमणले गर्दा अहिले लुम्बिनी लगाएत आसपासका क्षेत्रहरु सुनसान बन्न पुगेका छन् । अरुबेला पर्यटकको ओइरो लाग्ने लुम्बिनीमा कोरोनाको त्रासले सबै गेटहरु बन्द गरिएको छ । लुम्बिनीमा रहेको मायादेवी मन्दिरको प्रवेशद्वार, विहार, गुम्बा र स्तुप बन्द पूर्ण रुपले बन्द गरिएको छ भने पर्यटकीय आकर्षणका क्षेत्र केन्द्रीय नहर, शान्तिद्वीप, साउथ पोन्ड र सर्कुलर लेभीमा पनि प्रवेश निषेध गरिएको छ । जस्ले गर्दा लुम्बिनी सुनसान छन् ।

तीन वर्ग माइल क्षेत्रफलमा फैलिएको लुम्बिनी क्षेत्रमा लकडाउनले गर्दा भिड्भाड र उद्योग धन्दा चल्न नपाउँदा यहाँ प्रदुषण हुन पाएको छैन् । फोहोरमैला छैन । फूलहरु ढकमक्क फुलेका छन् । हरियो दुबोले झन् आर्कषण थपिएका छ । सफा र सुन्दर लुम्बिनीका केही तस्वीरहरु हेरौं ।

तस्वीर : लुम्बिनी स्मार्ट सिटीको पेजबाट

प्रतिकृया दिनुहोस्

Flash News

सम्पादक कंडेलको स्मृतीमा दीप प्रज्वलन कांग्रेसमा संसदीय दलको नेता छान्न चुनाव हुने संकेत, गगन र विश्वप्रकाश अघि बढे रोटरीले बुटवलमा भित्र्यायो ग्लोबल ग्रान्टअन्तर्गत १० करोडका प्रोजेक्ट तिलोत्तमामा औधोगिक ब्यापार मेलाको तयारी पूरा, ३ सय स्टल सहभागी हुँदै विकासका कामहरुमा राजनीतिक रँग नदिन छत्रकाेट गाउँपालिकाका अध्यक्ष पाण्डेकाे आग्रह गृहमन्त्री खाणकै गृहजिल्ला रुपन्देहीमा कांग्रेस शुन्य, कार्यकर्ता असन्तुष्ट समानुपातिकतर्फ कसको कति मत ? भ्रष्टाचार आराेपमा दाङका तत्कालिन प्रमुख डिभिजनल इन्जिनियर विरुद्ध मुद्दा दायर स्याङ्जा २ र बाजुरामा पुनः मतदान नहुने, गणना सुरु गर्न आयोगको निर्देशन लुम्बिनीका कर्मचारी आन्दोलित : बुटवलबाट रातारात कुम्लो पारेर राजधानी सार्न हुँदैन कर्णाली सरकार गठनका लागि शक्ति केन्द्र धाउँदै नेताहरु अतिक्रमण गरेर बनाइएका संरचना ३५ दिनभित्र हटाऊ : उपत्यका विकास प्राधिकरण पोलियो खोपको तयारीमा रहेकाे प्रहरी ट्रकमा आत्मघाती हमला, ३ जनाको मृत्यु प्रत्यक्षतर्फ महिला निर्वाचित नहुँदा सुदूरपश्चिममा समानुपातिक कोटाबाट संसद छिर्न चाहने पुरुषलाई समस्या १६५ निर्वाचन क्षेत्रमा १६१ को अन्तिम नतिजा सार्वजनिक, हेर्नुहोस कहाँ कसले जिते ? स्याङ्जामा सुन्तला उत्पादन वृद्धि भएपछि किसान उत्साहित अरबाज खान र जर्जियाको ब्रेकअप सोलुखुम्बुका एक हजार परिवार बिजुलीविहीन चीनको आणविक हतियार सन् २०३५ सम्ममा तीन गुणा बढी: अमेरिका भैरहवा आँखा अस्पतालमा अत्याधुनिक मोडुलर शल्यक्रिया कक्ष स्थापना गरिने