१७ असार २०७९, शुक्रबार

Jul 1, 2022


चैत ५,
काठमाडौंँ । होली पर्व नजिकिएसँगै विगतमा राजधानीका सडक–गल्लीमा महिला तथा किशोरीमाथि पानी छ्याप्ने र लोला हान्ने विकृति व्यापक थियो । होलीको एक हप्ता अघिदेखि विद्यालय कलेज बन्द हुन्थे तर अहिले यस्ता घटनामा कमी आएको छ ।  महानगरीय प्रहरी परिसर काठमाडौँका प्रवक्ता होविन्द्र वोगटीले भन्नुभयो, ‘टोलटोलमा जनचेतना र प्रहरी सक्रियता नै यस्को मुख्य उपलब्धी हो ।’

Advertisement

फाइल तस्वीर


महानगरीय प्रहरी परिसरका प्रमुख वसन्तकुमार लामाले जवरजस्ती लोला हान्ने, फोहर पानी छ्याप्ने र मदिरा सेवन गरी झगडा गर्नेविरुद्ध प्रहरी कन्ट्रालको फोन नं १०० मा खवर गर्न आग्रह गर्नुभयो । 
पर्यटकीयस्थल ठमेल, वसन्तपुर र दरबारमार्गलगायतका क्षेत्रमा घुम्न आउने महिला पर्यटकहरूमाथि अश्लील क्रियाकलाप गर्ने विरुद्ध पर्यटक प्रहरी परिचालन गरिएको परिसरले जनाएको छ । 


‘मर्यादित र सु–सस्कृतढंगले होली पर्व मनाऔं’, विकृति रहितको होली हाम्रो मौलिक पहिचान’ नारा दिएर विभिन्न ठाउँमा ¥याली तथा माइकिङ कार्यक्रम सञ्चालन गरिएको छ । 


रङले छाला रोग
यसैबीच रमाइलो र आपसी प्रेमका लागि मनाइने होलीमा सावधानी नअपनाउँदा गम्भीर स्वास्थ्य समस्या आउन सक्ने चिकित्सकको भनाइ छ । 
छाला तथा यौन रोग विशेषज्ञ मेलिना मान्नधर भन्नुहुन्छ,‘होली सबैको लागि विशेष पर्व हो । आफ्नो स्वास्थ्य र विशेष गरी छालाको सुरक्षाको ख्याल गरेर मात्र रङ्गहरूको प्रयोग गर्नुपर्छ ।’

प्रेम दिवस
नेपालमा मनाइने प्रेम दिवस फागू पूर्णिमालाई मानिने संस्कृतविद् सत्यमोहन जोशीले बताउनुभयो । उहाँका अनुसार ‘झ्याले दंक तुकङ मा वहे ल्यासे जिता मा…’ नेवार समुदायका युवाले यो बोलको गीत होलीको दिनमा गाउने गर्छन् । सो गीतमा झ्याल भरी सागको माला सजाएर बस्ने युवतीलाई साथी बनाउँछु भन्ने भावना समेटिएको हुन्छ । – गोरखापत्र

प्रतिकृया दिनुहोस्

Flash News

विद्युत प्राधिकरणको लापरबाही : करेन्ट लागेर बालिकाको हात गुम्यो सरकारविरुद्ध राप्रपाको मसाल जुलुस [तस्बिरहरू] नेप्सेमा सामान्य अंकले गिरावट कानुनको परिपालना गराउन कानुनी शिक्षाको भूमिका अहम् : राष्ट्रपति भण्डारी टिकटक बनाउने क्रममा मोटरसाइकलले ठक्कर दिँदा एक बालिका घाइते महिला हिंसा नियन्त्रणका लागि विधि र प्रविधिको व्यवस्था गर्न सरकारसँग माग बुटवलमै छ मुलुकको ठूलो जर्मन प्रविधिको विद्युत उद्योग रविको पार्टी निर्वाचन आयोगमा दर्ता चट्याङ लागेर एक युवकको मृत्यु, दुई जना घाइते भारतमा संक्रमण बढ्दा पनि छैन् सीमानाकामा कडाई रवि लामिछानेको राष्ट्रिय स्वतन्त्र पार्टी दर्ता गर्ने निर्णय भएको छैन : आयोग पाल्पामा टिपर दुर्घटना, १ जना घाइते भुवन केसीलाई बोर्ड अध्यक्ष बन्न उमेर र शैक्षिक योग्यता बाधक बाढीले प्रभावित बारा निजगढको जनजीवन सामान्य बन्दै ‘दूरसञ्चार पूर्वाधारमा दोहोरो लगानीले उपभोक्तालाई आर्थिक बोझ’ नबिल बैंकमा सीईओको कार्यभार ढुंगानाले सम्हाले पाँच वर्षकी नाबालिकालाई जबर्जस्ती करणी गर्ने किशोर पक्राउ पोखरा महानगरले तोक्यो खुर्सानीदेखि धानसम्मको बिक्री मूल्य नेपालले भारतलाई बेच्यो एक महिनामै १ अर्ब ७२ करोड रुपैयाँको विद्युत् भैरहवा स्थित भिम अस्पतालका कर्मचारीद्वारा आन्दोलनका कार्यक्रम घोषणा