१४ माघ २०७९, शनिबार

Jan 28, 2023


चैत ५,
काठमाडौंँ । होली पर्व नजिकिएसँगै विगतमा राजधानीका सडक–गल्लीमा महिला तथा किशोरीमाथि पानी छ्याप्ने र लोला हान्ने विकृति व्यापक थियो । होलीको एक हप्ता अघिदेखि विद्यालय कलेज बन्द हुन्थे तर अहिले यस्ता घटनामा कमी आएको छ ।  महानगरीय प्रहरी परिसर काठमाडौँका प्रवक्ता होविन्द्र वोगटीले भन्नुभयो, ‘टोलटोलमा जनचेतना र प्रहरी सक्रियता नै यस्को मुख्य उपलब्धी हो ।’

Advertisement

फाइल तस्वीर


महानगरीय प्रहरी परिसरका प्रमुख वसन्तकुमार लामाले जवरजस्ती लोला हान्ने, फोहर पानी छ्याप्ने र मदिरा सेवन गरी झगडा गर्नेविरुद्ध प्रहरी कन्ट्रालको फोन नं १०० मा खवर गर्न आग्रह गर्नुभयो । 
पर्यटकीयस्थल ठमेल, वसन्तपुर र दरबारमार्गलगायतका क्षेत्रमा घुम्न आउने महिला पर्यटकहरूमाथि अश्लील क्रियाकलाप गर्ने विरुद्ध पर्यटक प्रहरी परिचालन गरिएको परिसरले जनाएको छ । 


‘मर्यादित र सु–सस्कृतढंगले होली पर्व मनाऔं’, विकृति रहितको होली हाम्रो मौलिक पहिचान’ नारा दिएर विभिन्न ठाउँमा ¥याली तथा माइकिङ कार्यक्रम सञ्चालन गरिएको छ । 


रङले छाला रोग
यसैबीच रमाइलो र आपसी प्रेमका लागि मनाइने होलीमा सावधानी नअपनाउँदा गम्भीर स्वास्थ्य समस्या आउन सक्ने चिकित्सकको भनाइ छ । 
छाला तथा यौन रोग विशेषज्ञ मेलिना मान्नधर भन्नुहुन्छ,‘होली सबैको लागि विशेष पर्व हो । आफ्नो स्वास्थ्य र विशेष गरी छालाको सुरक्षाको ख्याल गरेर मात्र रङ्गहरूको प्रयोग गर्नुपर्छ ।’

प्रेम दिवस
नेपालमा मनाइने प्रेम दिवस फागू पूर्णिमालाई मानिने संस्कृतविद् सत्यमोहन जोशीले बताउनुभयो । उहाँका अनुसार ‘झ्याले दंक तुकङ मा वहे ल्यासे जिता मा…’ नेवार समुदायका युवाले यो बोलको गीत होलीको दिनमा गाउने गर्छन् । सो गीतमा झ्याल भरी सागको माला सजाएर बस्ने युवतीलाई साथी बनाउँछु भन्ने भावना समेटिएको हुन्छ । – गोरखापत्र

प्रतिकृया दिनुहोस्

Flash News

प्रहरी हुँ भन्दै ठगी गर्ने एक जना पक्राउ यस्तो रहनेछ आजको मौसम सर्वोच्चको फैसलाले रविको रफ्तारमा रोक एसईई परीक्षा चैत १७ गतेदेखि (तालिकासहित) रवि लामिछानेले प्रधानमन्त्रीसमक्ष बुझाए राजीनामा सर्वोच्चको फैसलालाई स्वीकार्दै रविले भने : म अनागरिक भए ठेकेदारको ढिला सुस्ती विरुद्ध सोच्नै पर्ने भयो : गोकर्ण बिष्ट रवि लामिछानेको सांसद पद खारेज लमजुङमा बालबालिकाले विद्यालयमै च्याउ उत्पादन गरे राष्ट्रपतिमा राष्ट्रिय सहमतिको पहल गर्ने माओवादीको निर्णय बुटवलको इन्टलेक्चुअल स्कुलमा खेलकुदको पुरस्कार वितरण बुटवलमा अक्सिजन सुविधासहितका दुई स्वास्थ्य केन्द्रको निर्माण शुरु निर्वाचन समिक्षा प्रतिवेदन बुझाउन कांग्रेस रुपन्देहीको परिपत्र सर्वोच्च परिसरमा सुरक्षा बढाइयो रवि लामिछानेको नागरिकता विवाद- न्यायाधीशहरु फैसलाको तयारीमा जुटे केपी ओली कप फुटबल प्रतियोगिता हुने, विजेताले १० लाख रुपैयाँ पाउने लुम्बिनी प्रदेशका ४ सहित १६ जिल्लामा कुष्ठरोगीहरुको संख्या उच्च बेलहिया माविमा आधुनिक बाल कक्षा अनिवार्य मार्जिन र आयातमा प्रतिबन्ध लगाउँदा राजश्व संकलनमा असर दिप बोर्डिङमा खाना महोत्सब