१४ माघ २०७९, शनिबार

Jan 28, 2023

पुस २७,
ग्लोबल आवाज
बुटवल । आज नेपाल एकिकरणका नायक एकताका प्रतिक पृथ्वी नारायण शाहको आज २९७ औं जन्मजयन्ती हो । वि.सं.१७७९ पौष २७ गते जन्मिएका शाह गोरखाली राजा नर भूपाल शाह र रानी कौशल्यावतीका ज्येष्ठ सुपुत्र थिए । शाहले ततकालिन समयमा छरिएर रहेका बाइसे–चौविसे राज्यहरुलाई एकिकृत गरी नेपाललाई एकताको सूत्रमा बाँध्ने प्रयास गरेका थिए ।


दुरदर्शी राजा शाहले बाहिरी हस्तक्षेप र आक्रमण हुनसक्ने आशंका गर्दै एकता नै बल हो भन्ने मान्यताको साथ एकिकरण अभियानमा लागेका थिए । उनले भौगोलिक तवरले सिंगो राष्ट्र निर्माण गरेका हुनाले उनलाई राष्ट्र निर्माता पनि भनिन्छ । तत्कालिन समयमा मानवीय भावना र अधिकारभन्दा पनि जसरी भएपनि भौगोलिक एकिकरण मै जुटेका हुनाले उनको आलोचना पनि हुने गर्दछ । यद्यपी उनको एकता अभियानको कदर गर्दै नेपालमा हरेक वर्ष पौषमा पृथ्वी जयन्ती तथा राष्ट्रिय एकता दिवस मनाउने गरिन्थ्यो ।

तर, पछिल्ला वर्षहरुमा नेपाल सरकारले राष्ट्रिय विदा नदिएपनि विभिन्न दल ,समाज, संघसंस्था लगाएत व्यक्तिहरुले उनको योगदानको कदर गर्दै यो दिन उनलाई स्मरण गर्ने गर्दछन् । आज पनि केही प्रदेशका स्थानीय तहहरुमा सार्वजनिक विदा दिई पृथ्वी जयन्ती मनाइ राखिएको छ ।

Advertisement

प्रतिकृया दिनुहोस्

Flash News

यस्तो रहनेछ आजको मौसम सर्वोच्चको फैसलाले रविको रफ्तारमा रोक एसईई परीक्षा चैत १७ गतेदेखि (तालिकासहित) रवि लामिछानेले प्रधानमन्त्रीसमक्ष बुझाए राजीनामा सर्वोच्चको फैसलालाई स्वीकार्दै रविले भने : म अनागरिक भए ठेकेदारको ढिला सुस्ती विरुद्ध सोच्नै पर्ने भयो : गोकर्ण बिष्ट रवि लामिछानेको सांसद पद खारेज लमजुङमा बालबालिकाले विद्यालयमै च्याउ उत्पादन गरे राष्ट्रपतिमा राष्ट्रिय सहमतिको पहल गर्ने माओवादीको निर्णय बुटवलको इन्टलेक्चुअल स्कुलमा खेलकुदको पुरस्कार वितरण बुटवलमा अक्सिजन सुविधासहितका दुई स्वास्थ्य केन्द्रको निर्माण शुरु निर्वाचन समिक्षा प्रतिवेदन बुझाउन कांग्रेस रुपन्देहीको परिपत्र सर्वोच्च परिसरमा सुरक्षा बढाइयो रवि लामिछानेको नागरिकता विवाद- न्यायाधीशहरु फैसलाको तयारीमा जुटे केपी ओली कप फुटबल प्रतियोगिता हुने, विजेताले १० लाख रुपैयाँ पाउने लुम्बिनी प्रदेशका ४ सहित १६ जिल्लामा कुष्ठरोगीहरुको संख्या उच्च बेलहिया माविमा आधुनिक बाल कक्षा अनिवार्य मार्जिन र आयातमा प्रतिबन्ध लगाउँदा राजश्व संकलनमा असर दिप बोर्डिङमा खाना महोत्सब पर्दामा फर्कंदै मुन्नाभाइ र सर्किटको जोडी