१९ असार २०७९, आईतवार

Jul 3, 2022

पुस २७,
ग्लोबल आवाज
बुटवल । आज नेपाल एकिकरणका नायक एकताका प्रतिक पृथ्वी नारायण शाहको आज २९७ औं जन्मजयन्ती हो । वि.सं.१७७९ पौष २७ गते जन्मिएका शाह गोरखाली राजा नर भूपाल शाह र रानी कौशल्यावतीका ज्येष्ठ सुपुत्र थिए । शाहले ततकालिन समयमा छरिएर रहेका बाइसे–चौविसे राज्यहरुलाई एकिकृत गरी नेपाललाई एकताको सूत्रमा बाँध्ने प्रयास गरेका थिए ।


दुरदर्शी राजा शाहले बाहिरी हस्तक्षेप र आक्रमण हुनसक्ने आशंका गर्दै एकता नै बल हो भन्ने मान्यताको साथ एकिकरण अभियानमा लागेका थिए । उनले भौगोलिक तवरले सिंगो राष्ट्र निर्माण गरेका हुनाले उनलाई राष्ट्र निर्माता पनि भनिन्छ । तत्कालिन समयमा मानवीय भावना र अधिकारभन्दा पनि जसरी भएपनि भौगोलिक एकिकरण मै जुटेका हुनाले उनको आलोचना पनि हुने गर्दछ । यद्यपी उनको एकता अभियानको कदर गर्दै नेपालमा हरेक वर्ष पौषमा पृथ्वी जयन्ती तथा राष्ट्रिय एकता दिवस मनाउने गरिन्थ्यो ।

तर, पछिल्ला वर्षहरुमा नेपाल सरकारले राष्ट्रिय विदा नदिएपनि विभिन्न दल ,समाज, संघसंस्था लगाएत व्यक्तिहरुले उनको योगदानको कदर गर्दै यो दिन उनलाई स्मरण गर्ने गर्दछन् । आज पनि केही प्रदेशका स्थानीय तहहरुमा सार्वजनिक विदा दिई पृथ्वी जयन्ती मनाइ राखिएको छ ।

Advertisement

प्रतिकृया दिनुहोस्

Flash News

पौडी खेल्ने क्रममा दुई भारतीय नागरिकको मृत्यु तत्कालीन नेकपाका बहुमत सदस्यको भेटवार्ता, के भयो कुराकानी ? सरसफाइका लागि कठोर नीति ल्याउँदै तुलसीपुर चट्याङ लागेर ३ बाख्रा र एक भैंसी मरे, एक महिला घाइते जन्ती हिँडेको ट्याक्टर दुर्घटना, १ जनाको मृत्यु फूलहरूलाई के हिउँद, के बर्खा (फोटोफिचर) बुटवल मण्डपको नाम फेर्ने उपमहानगरको निर्णयप्रति व्यवसायिक संघ-संस्थाहरुको असहमति, फिर्ता लिन माग तुलसीपुरका पानी मुहान क्षेत्रमा चुनढुगा उत्खननको तयारी, खानेपानी संस्थाको बिरोध एमालेभित्रको अन्तर्घात छानबिन गर्न कार्यदल तिलोत्तमालाई युवामैत्री स्थानीय शासन घोषणा गर्न प्रतिबद्धता छोरी भएर जन्मिनु विडम्बना हो ! अर्थ मन्त्रालयले लुकायो बजेट भाषणको अघिल्लो दिनको सीसीटीभी फुटेज हस्ताक्षर किर्ते गरी छ्यालिस लाख रुपियाँ अपचलन गर्ने कर्मचारी पक्राउ पन्ध्र प्रतिशत दलित बालबालिका विद्यालयको पहुँच बाहिर पत्रकार पन्थीको ‘अन्ट्रान्सलेटेबल’ विश्वका १२ देशमा अमेजनमार्फत हार्डकभर र पेपरब्याकमा विपद्बाट हुने क्षति न्यूनिकरण गर देशको आर्थिक अवस्था गम्भीर संकटमा : प्रचण्ड सेयर बजारमा हरियाली बुटवलमा साइन्स-म्याथ ओलम्पियाड, कान्ति माविका शिशिर प्रथम लुम्बिनीमा दानपेटिका खोलियो