६ जेष्ठ २०७९, शुक्रबार

May 20, 2022

तुलसीपुर। फौजीकिराले दाङको मकैमा आक्रमण गर्दा किसानहरु चिन्तित भएका छन् । दाङको लमही, घोराही, तुलसीपुरलगायतका अन्य पालिकाका किसानले रोपेको मकैमा उक्त किराको प्रकोप देखिएको छ । समयमै पानी परेर मकै रोपेका किसानले यसवर्ष राम्रो हुने आशामा थिए । तर मकैको बोटमा अमेरिकन फौजीकिराको प्रकोप बढेपछि किसानहरु चिन्तित भएका हुन ।

Advertisement

फौजी किराले रोपिएको मकै सखाप पारेको शान्तिनगर गाँउपालिका वडा नम्वर २ अमुवा दाङका कृषक मुक्तिबहादुर खड्काले बताए । लकडाउनका कारण आय श्रोत नभएको अबस्थामा समयमै मकै उत्पादन हुने भन्ने लागेको थियो तर अमेरिकन फौजी किराले सखाप पार्दै गएको छ, उनले भन्ने ।
करिब १ बिगाह क्षेत्रफलमा मकै खेती गरेकी रेउती वलीको मकै पनि सखाप भएको छ । बिउँ मात्र ५ हजार मूल्य लागेको बताएकी वलीले भन्नुभयो, मल र मेहनतको कुरा छोडौ । एउटै टोलको झण्डै ६ बिगाह क्षेत्रफलमा अमेरिकन फौजी किराले मकैको बोट नष्ट भएको शान्तिनगर ४ गबदवाका चेतबहादुर डाँगीले बताए । अबको बचेको बोटलाई नष्ट गरि पुनः मकै रोप्नु तयारी गरिएको डाँगीले बताए ।

शान्तिनगर ४ का थल्लुप्रसाद खरालले फौजीकिराले मकैमा धेरै क्षति पु¥याएको भन्दै वडाबाट दिएको किटनाशक विषादीले आफुहरुलाई नपुग्ने बताए । ‘आधा मकै त सकियो, अब आधा छ, त्यो पनि विषादी हाल्न पाएका हुन्छ की भन्ने आश छ,’ उनले भन्ने, ‘तर वडाबाट दिएको औषधीले कसले छर्कने कस्ने नर्छकने। शान्तिनगरमा भने करिब १० दिन पहिले वडा नम्बर ७ को देबिपुरमा पहिलो पटक देखिएको भएता पनि अहिले ७ वटै वडामा यो किराको प्रकोप देखिएको गाउँपालिकाका कृषी शाखा प्रमुख यमकान्त पाण्डेले बताए ।

गाउँपालिकाले आकस्मिक बाली कोष स्थापना गरेको र त्यहि कोषबाट प्रत्यक वडामा ३० विगाहलाई पुग्ने विषादी र स्प्रे दिएको समेत प्रमुख पाण्डेले बताए । यो किराले १३२ वटा बालीलाई नष्ट गर्ने भएता पनि सबैभन्दा बढि मकैलाई गर्ने भएकाले यसलाई नियन्त्रण गर्न सुरक्षित विषादीको प्रयोगबाट गर्ने सकिने समेत बताए ।

प्रतिकृया दिनुहोस्

Flash News

काठमाण्डौंमा बालेन करिब १२ हजार मतले अघि, यस्तो छ पछिल्लो मत परिणाम ५७९ स्थानीय तहको मतगणना सम्पन्न, २९,३०३ उम्मेदवार निर्वाचित बर्दघाटको मेयर र उपमेयरमा गठबन्धनका काग्रेंस-माओवादी विजयी तिलोत्तमामा एमालेका चापागाईं १३५ मतले अघि, पुन: मत गणना भएका वडामा काँग्रेसलाई अग्रता मदन भण्डारी यु–१४ क्रिकेट: बुटवल र सैनामैना फाइनलमा नगर प्रमुखमा ५ र गाउँपालिका अध्यक्षमा ११ महिला निर्वाचित कपिलवस्तुको शिवराज नगरपालिका मेयरमा राप्रपा विजयी २२ वर्षदेखि फरार अभियुक्त चुनावका बेला गाउँ जाँदा पक्राऊ चुनाव स्थानीय तहको, जित टोपबहादुर रायमाझीको बुटवलमा कांग्रेसका पाण्डेय र एमालेका भट्टराईबीच ६ हजार बढी मतको भिन्नता सियारीमा अध्यक्ष र उपाध्यक्षमा कांग्रेस विजयी भरतपुरमा कसले कति पाए मत ? यू-२० साफको तालिका सार्वजनिक, पहिलो खेलमा माल्दिभ्सको सामना गर्ने नेपालमा थपिए १२ कोरोना संक्रमित पत्रकारिता पुरस्कार भैरहवाका तीन पत्रकारलाई सेयर बजार २३ अंकले ओरालाे अहिलेसम्म ५७९ स्थानीय तहको मतगणना सकियो, २९ हजार ३०३ उम्मेदवार निर्वाचित सुस्ता गाउँपालिकाको अध्यक्ष र उपाध्यक्ष कांग्रेसले जित्यो नेपालले दुई खेलअगावै गुमायाे युगान्डाविरूद्धकाे शृंखला सैनामैनामा कांग्रेसका शर्माको अग्रता कायमै