५ जेष्ठ २०७९, बिहीबार

May 19, 2022

बुटवल । नेपाल डेरी एसोसिएशनले विश्वव्यापी कोरोना भाइरसको महामारीपछि मुलुक बन्दाबन्दीका कारण संकटमा रहेका कारण आगामी बजेटमा विशेष राहतका प्याकेज घोषणा गर्न सरकारसँग माग गरेको छ । ३० अर्ब बढी लगानी तथा ५ लाख कृषक परिवारको प्रत्येक्ष रोजगारको माध्यम भएको दुग्ध व्यवसायका लागि सहुलियत व्याजदरमा ऋणको व्यवस्था, ऋणको दायरा बढाई ५ करोडबाट १० करोड पुर्याउनु पर्ने तथा विद्युत महशुलमा छुट लगायतका माग राखेको छ ।

एसोसिएशनले २० हजारभन्दा बढि मानिसहरुले उद्योग क्षेत्रमा रोजगारी पाएको तथा दैनिक शहरबाट ५ करोड बढि रकम गाउँमा पुग्ने दाबी गर्दै दैनिक ३१ लाख लिटर दुध बजारमा भएपनि कोरोना भाइरसको महामारीसँगै मुलुक बन्दाबन्दीका कारण कृषक तथा व्यवसायीहरु धरासाही अवस्थामा पुगेको बताएको छ । सरकारले ल्याउने आगामी बजेमा विशेष राहत प्याकेज तथा सहुलीयतको माग गर्दै एसोसिएशनले एक प्रेस विज्ञप्तिमार्फत माग राखेको छ । बन्दाबन्दीका कारण करीब ८० प्रतिशत बजार गुम्नका साथै ५ अर्ब बराबरको धुलो दुध र बटर बिक्रि नहुँदा किसानको भुक्तानी दिन समेत नसक्ने अवस्थामा पुगेको अध्यक्ष राधाकृष्ण सापकोटाले बताए । घरभाडा, तलब, बैंक व्याज, बिजुली लगायत खर्च यथावत रहेकोले सोको व्यवस्थापन गर्न सरकारले कम्तिमा ५ वर्षका लागि विना धितो उद्योगको प्रमाण पत्रको आधारमा सहुलियत दरको ऋण उपलब्ध गराउनु पर्ने उनले बताए ।

उद्योगहरुले यसअघि लिएका ऋणको भाका २ वर्ष बढाई लक डाउन अवधिभरको व्याज मिनाह गरिनु पर्ने, प्रयोगहुँदै आएको विद्युतमा ५० प्रतिशत छुट र पहिले ५० प्रतिशत छुट लिईंदै आएकोमा भ्याट छुट पुनः लागु गरिनु पर्ने तथा सहुलियत दरको ऋण नपाएका उद्यायोगीहरुका लागि उनिहरुको ऋण सहुलियत दरमा परिणत गरिनु पर्ने एसोसिएशनको माग रहेको छ । सरकारले लक डाउन अवधिभरको विद्युत महशुल, टेलिफोन शुल्क, इन्टरनेट शुल्क र एक वर्षको संस्था नविकरणमा छुट गरि जरिवाना हटाउनु पर्ने तथा सहुलियत दरको ऋणको सिमा ५ करोडबाट बढाई १० करोड पुर्याउनुपर्ने र ब्याजदर २ प्रतिशत कायम गरिनु पर्ने आफूहरुको माग रहेको महासचिव प्रल्हाद दाहलले बताए ।

Advertisement

प्रतिकृया दिनुहोस्

Flash News

यू-२० साफको तालिका सार्वजनिक, पहिलो खेलमा माल्दिभ्सको सामना गर्ने नेपालमा थपिए १२ कोरोना संक्रमित पत्रकारिता पुरस्कार भैरहवाका तीन पत्रकारलाई सेयर बजार २३ अंकले ओरालाे अहिलेसम्म ५७९ स्थानीय तहको मतगणना सकियो, २९ हजार ३०३ उम्मेदवार निर्वाचित सुस्ता गाउँपालिकाको अध्यक्ष र उपाध्यक्ष कांग्रेसले जित्यो नेपालले दुई खेलअगावै गुमायाे युगान्डाविरूद्धकाे शृंखला सैनामैनामा कांग्रेसका शर्माको अग्रता कायमै ‘ब्युटी प्याजेन्ट’ का नाममा याैन हिंसामा परेकी युवतीको पीडा- बेहोस बनाएर बलात्कार गरेका थिए काठमाडौंमा स्थापितभन्दा बालेन १० हजार बढी मतले अगाडि केन्द्रीय नेताले आफ्नै वडा र पालिका हारे अबदेखि जेठ १० गते नेपाल परराष्ट्र सेवा दिवस मनाइने दुःखीका दुई साक्षत ‘भगवान’ ! कर्णालीका कान्छा मेयर विष्णु भाम भन्छन्- छायाँनाथ रारालाई नमुना पालिका बनाउँछु ५७० पालिकाको सकियो मतगणना, कुन दलले कति पालिका जिते ? पश्चिम नवलपरासीको रामग्राम नगरपालिकाको प्रमुखमा एमालेका गुप्ता निर्वाचित नवलपरासीको प्रतापपुर गाउँपालिकामा नेपाली कांग्रेसका मियाँ विजयी नेपाल टस जितेर बलिङ गर्दै संसद् बैठकमा उपस्थित हुन अर्थमन्त्री शर्मालाई सभामुखको निर्देशन छुट्टाछुट्टै स्थानमा भएको सवारी दुर्घटनामा ६ जनाको मृत्यु