९ जेष्ठ २०७९, सोमबार

May 23, 2022

चीनको वुहान सहरबाट सुरु भई हाल विश्वभर आतंकित बनाएको कोरोना भाइरस नेपालमा पनि प्रभाव जमाइसकेको छ । देशमा कोरोना संक्रमितको संख्या तीन सय नाघिसकेको छ । कोरोना संक्रमण बढ्न नदिनका लागि देशभर लकडाउनको अवस्था छ। र, यो लकडाउनमा सबै भन्दा बढी दुःख किसानहरुले भोग्नु परेको छ । सम्पूर्ण नेपाली जनता कोरोना कहरबाट क्रसित बनेको बेला किसानहरु भने खेती कसरी लगाउने भनेर चिन्तित छन् । लकडाउनमा सबै बन्द भएतापनि कृषि गतिविधिहरु भने केहि हदमसम्म भएका छन् । लकडाउनमा कृषि उपजको खपत बढी भएको छ । तर,खती लगाउने समय हुँदा पनि सहज वातावरण नबन्दा कृषक चिन्तित बनेका छन् ।

Advertisement

कुरा गरौं कपिलवस्तु जिल्लाका किसानहरुको । सबै भन्दा बढी कोरोना संक्रमित भेटिएको जिल्लाहरूमा कपिलवस्तु दोस्रो स्थानमा छ् । कोरोना संक्रमण बढ्न नदिनका लागि गत बैशाख २९ गतेदेखि कपिलवस्तु सिल गरिएको छ, जसले गर्दा कपिलवस्तुका किसानहरु मर्कामा परेका छन् । किनभने अहिलेको समय भनेको धानका लागि ब्याडमा बिऊ राख्ने समय हो । तर, धानको बीउ भने उपलब्ध छैन । भारतको सिमानासँग कपिलवस्तु जोडिएको हुनाले त्यहाँका किसानहरु सीमापारीबाट धानको बिऊ, मल, किटनाशक लगाएत अन्य कृषि सामग्रीहरु सजिलै ल्याउने गर्दथे । तर, लकडाउनको कारण अहिले त्यो अवस्था छैन । कपिलवस्तु सिल रहेको हुनाले जिल्लाको सदरमुकाम तौलिहवाबाट पनि बिऊ ल्याउन सकिने अवस्था छैन ।

बिऊ ल्याउनका निम्ति घरबाट निस्केपनि बाटोमा भेटिने सुरक्षाकर्मीहरुले साइकल र मोटरसाइकलको हावा खोलेर फर्काइदिने गर्छ्न । यता फेरि ब्याडमा बिऊ राख्ने समय बित्दै गएको छ । त्यहिँपनि किसानहरुले बिऊ ल्याउन सकिने अवस्था छैन । धानखेती गर्न नपाउँदा खेत बाँझै रहन्छ कि भन्ने डरले किसानहरु झन् बढी चिन्तित भएका छन् । लकडाउनमा पसल र बजार बन्द रहेको हुनाले धानको बिऊ सहज रूपमा नपाइने अवस्था छ । जसले गर्दा कपिलवस्तुका मात्र नभई देशभरका किसानहरु पीडित भएका छन् । समयमै किसानहरुको यो समस्या समाधान गरिएन भने भोकमरी नआउला भन्न सकिन्न त्यसैले कोरोना संक्रमण बढ्न नदिने गरि उच्च सतर्कताका साथ देशभरका किसानहरुलाई कृषि सामग्री अविलम्ब उपलब्ध गराइदिनका लागि सम्बन्धित निकायले ध्यान दिन जरूरी छ ।

विशेषगरी ग्रामिण क्षेत्रमा कृषि कर्म बढी हुन्छ , जहाँ भिडभाड पनि निकै कम हुने गर्दछ । त्यसस्तै पछिल्लो समयमा कृषि क्षेत्रमा मेशिनरी उपकरणको प्रयोग बढ्दो छ । यी कसरालाई मध्यनजर गर्दै सम्बनिधत तथा सरोकारवाला निकायले अब कृषिजन्य गतिविधिलाई सहज बनाउन आवश्यक छ । करिब २ महिना लकडाउन हुँदा धेरै कृषि उत्पादन खेतबारीमै कुहिएका दृश्यपनि देखिए ।तर,नेपालीहरुको प्रमुख खाद्य धानखेतीको समयमा धानको बिऊ उत्पादन र रोप्न ढिला भएमा अर्को वर्ष संकट देखिने छ । यसबाट अरुका लागि खाद्यान्न उत्पादन गर्ने कृषक स्वयम् आफै भोकमरीबाट गुग्रने समय नआउला भन्न सकिँदैन । तसर्थ कोरोना रोकथाम र नियन्त्रणसँगै कृषि उत्पादनलाई पनि समयमा ध्यान दिन आवश्यक छ ।

प्रतिकृया दिनुहोस्

Flash News

मौसम : हावाहुरीसहित वर्षाको सम्भावना क्यानडामा भीषण आँधीः ९ लाख घर विद्युतविहीन दलले छानेकालाई अस्वीकृत गर्दै मतदाता गौतमबुद्ध अन्तरास्ट्रिय बिमानस्थलमा जजीरा एयरसँग चरा ठोक्कियो, उडान हुन सकेन स्थानीय सरकार र छाडा पशु चौपाया व्यवस्थापनको मुद्दा मोबाइल एपबाटै यसरी भगाउनुहोस्, आफ्नो वरपरका लामखुट्टे मणिमुकुन्द क्लबले मनायो पाँचौ राष्ट्रिय भलिबल दिवस, तिलोत्तमामा दिप प्रज्वलन चट्याङ लागेर एक जनाको मृत्यु, तीन गम्भीर घाइते बाघको आक्रमणबाट फूलकुमारीको मृत्यु पेट्रोलियम पदार्थमा १० रुपैयाँ, ग्यासमा २ सयले मूल्यवृद्धि तिलोत्तमामा कारले मोटरसाइकललाई ठक्कर दियो रेशम चौधरी जेलमा, रिहा माग्‍ने पार्टी बन्यो पहिलो बालेनको मत ४१ हजार कट्यो, सिंह स्थापितसँग मतान्तर बढाउँदै धरान उपहानगर मेयरमा स्वतन्त्र उम्मेदवार हर्कराज राई निर्वाचित तिलोत्तमामा खाँणले अग्रता बढाउँदै, चापागाईँ भन्दा ३५७ मतले अगाडि स्थानीय निर्वाचन: एक समीक्षा बाबुराम भट्टराईको गृह प्रदेशको स्थानीय तह नेतृत्वमा जसपा शून्य रुपन्देहीमा पालिका प्रमुख हार्दा उपप्रमुखमा भने एमालेको बर्चश्व सकसमा नेपाली अर्थतन्त्र धारिलो हतियार प्रहार गरी बाबु-छोराको हत्या, तालिम प्राप्त कुकुरको सहयोगमा अनुसन्धान गरिँदै