२ जेष्ठ २०७९, सोमबार

May 16, 2022

कोरोना भाइरस (कोभिड–१९) ले यतिबेला मानवतालाई नै चूनौती दिएको छ । २१औं शाताब्दीमा विश्व एक समाज भइरहेको अवस्थामा ,सामाजिक एकता र सहकार्यको महत्व बढेको समयमा सामाजिक दूरी राख्नुपर्ने बाध्यता बनाएको छ । मानिसले मानिसलाई गर्ने व्यवहार मानवीय भन्दा अमानीय देखिएको छ । संकटमा संक्रमणबाट बच्नको लागि सामाजिक दूरी आवश्यकता हो । तर,यसले भावनात्मक दूरी बढाउनुु कदापि रामे होइन । मानिसाद्वरा मानिसलाई गरिने ब्यवहार नै मानवीय ब्यवहार हो । झट्ट सुन्दा ब्यवहार एउटा सजिलो शब्द हो । तर, दैनिक जीवनमा यसको महत्व र प्रयोग ठूलो हुन्छ । कसैले कसैलाई गरिने क्रियाकलापको संयोजन नै मानव ब्यवहार हो । मानवीय ब्यवहार वा मानवीय शिक्षा सिक्न कुने योग्यता र शिक्षा हासिल गर्नै पर्छ भन्ने हुुँदैन जुन परिवार र समाजबाट सिकिन्छ।

Advertisement

विश्वमा धेरै धर्महरु रहेका छन् र सबै धर्मको सार भनेको एक ब्यक्तिले अर्को ब्यक्तिलाई गरिने ब्यवहार,माया,सहयोग,सद्भाव,सम्मान हो । कुनैपनि धर्मसँग कुरा जोडिँदा मानवीय ब्यवहार राम्रो गर्नुपर्ने बुझिन्छ । तर, संसारलाई कोरोनाले खलबलाई रहेको वर्तमान अवस्थामा एक ब्यक्तिले अर्को ब्यक्तिलाई गर्ने ब्यवहार अर्थात् मानवीय ब्यवहारमा परिवर्तन आउन थालेको देख्न बुझ्न सकिन्छ । कोरोना खासगरी संक्रमित ब्यक्तिसँग छुँदा,स्वास–प्रस्वासबाट फैलने रोग हो जसको उपचार विश्वमा हालसम्म पत्ता लाग्न सकेको छैन । सबैमा डर,त्रास त्यहीँ छ कि अरुसँग छोइयो भने कोरोना सर्छ । सबै टाढा बस्नपर्ने बाध्यता । सबै जनमानसमा त्रास फौलिएको छ । कोरोनाको मुख्य लक्षणमा ज्वरो आउने, खोकी लाग्ने, स्वास–प्रस्वासमा समस्या, ज्यान दुख्ने आदि ।

समय यस्तो भयो कि ती लक्षण देखिँदा नै त्यो ब्यक्ति छि –छि दुर–दुरको पात्र बन्न लाग्यो । मानवीय ब्यबहार धर्म, आस्था, विश्वासलाई कोरोनाले विस्थापित गर्दै क्षणिक राज गर्यो । शंका लाग्ने ब्यक्तिको नजिक बस्न नखोज्ने, वेवास्ता,बोल्न पनि नखोज्ने जस्तो देखिन्छ । मानवीय ब्यवहारलाई यो कस्तो चूूनौती । फेरी अर्कोतिर भनिन्छ, कोरोना संक्रमित ब्यक्तिलाई बढीमा बढी आत्मवलको आवश्यक पर्छ रोगसँग लड्ने क्षमताको विकास हुन्छ र कोरोना भाइरसलाई जित्न सकिन्छ । नेपालको परिपेक्षमा हेर्दा सहरका मानिस गाउँ र विदेशमा रहेका नेपाली नेपाल फर्कन जोड गरिरहेका छन् । सयौँ किलोमिटर रात–दिन पैदल हिडेर भोक प्याससँग लड्दै गाउँ आउँदै छन् । कसैको भोक प्यास मेटाउनु मानवीय ब्यवहार/धर्म हो । तर,आज बाध्यताले टुलु–टुलु हेर्नेको जमात देख्न सकिन्छ ।

अब ती नेपाली जो सहरबाट गाँउ र विदेशबाट मातृभूमि फर्कन चाहन्छन् । फर्कनु देशलाई खतरा नफर्कनु ज्यान प्यारो देश प्यारो, यो कस्तो बाध्यता जसले उच्च जोखिम मोलेर परिवार र देशलाई योगदान दिएका छन् । विश्वमा कोरोनाले मानिसको मृत्युु भइरहँदा शव(लास) समेत देख्न,बुझ्न र आफै दासंस्कार गर्न समेत नपाउने कस्तो विडम्बना हो यो । यो कस्तो समय अयो ? कोरोनासँ मावनसँगै मानवीय व्यवहार पनि पराजित हुँदैछ । तर,यसलाई समयको बाध्यता तत्कालको आवश्यकता मानवीय जीवनकै रक्षाका लागि भनेर सकारातमक रुपमा बुझ्न आवश्यकता छ । विज्ञान/प्रविधि तथा सञ्चार/सूचनाले विश्व एउटा गाउँ सावित भइरहेको २१औं शाताब्दीमा कोरोना अभिशाप बनेको छ । एउटै परिवारका सदस्यबीच पनि दूरी कायम गर्नुपर्ने बाध्यता छ । संक्रमण निराकरणको लागि यो नै उत्तम उपाय हो । तर, कामना गरौं,हाल गरिएको व्यबहार र दूरी संक्रमण टार्नका लागि मात्रै रहोस् । यस पश्चात पुनः पुरानै सकारात्मक र मानवीय व्यवहारमा अझै मानवताको विकास होस्

तसर्थ शारीरिक दूरी कायम गरौं , समाजका मानिससँग टाढा रहेर सामाजिक दूूरी पनि कायम गरौं । तर,सामाजिक भावना,सहयोग,मानवीय व्यवहार नभुलौं । यो संक्रमण ढिलो–चाँडो टर्छ भन्ने विस्वासका साथ आफू सुरक्षित रहौं । र, अरुलाई पनि सहयोग गरौं । सुरक्षित रहेन बहाना र सतर्कतामा मानवता नभुली सतर्कताका साथ सक्दो सहयोग पनि गरौं । शंकाकै आधारमा घृणा नगरौं ,गरिब–विपन्नलाई त्यस माथिकाले सहयोग गरौं । शंका लागेमा चेक–जाँच गर्न प्रेरित गरौं । दूरी कायम राखेर माया सद्भाव, सहयोग, सकरात्मक कुराहरुमा जोड दिने सबैले मास्क, सेनिटाइजरको प्रयोग गर्ने खानपान र सरसफाईमा विशेष ध्यान दिने गरौं । ‘सर्प मरोस् तर, लठ्ठी नभाँचियोस्’ भनेजस्तै कोरोना मरोस् मानवता जिवित रहोस् ।

प्रतिकृया दिनुहोस्

Flash News

बुटवलमा खेलराज पाण्डेय १८१४ मतले अघि तिलोत्तमामा एमालेको विजयी सुरुवात, गठबन्धनलाई हराउँदै वडा १ को अध्यक्षमा गिरी सैनामैना २ मा गठबन्धनलाई हराउँदै एमालेका कंडेल विजयी देवदहमा एमालेको अग्रता कायमै, काँग्रेस २०९ मतले पछाडी चितवनका २० वडाको मतपरिणाम सार्वजनिक, कांग्रेस ९ र एमाले ६ वडामा विजयी पोखराको पहिलाे नतिजा : १ मा एमाले, २ मा कांग्रेस विजयी तिलोत्तमामा खाँण र चापागाईं बीच कडा प्रतिस्पर्धा जारी गौतमबुद्ध विमानस्थलमा पहिलाे अन्तर्राष्ट्रिय उडान, जजिरा एयरबेजको जहाज अवतरण बुटवल उपमहानगर-१९ मा प्यानलसहित एमाले विजयी लुम्बिनी प्रदेशसहित यी स्थानमा वर्षाकाे सम्भावना, भाेलि हावाहुरी चल्नसक्ने दाङको बङ्गलाचुलीमा गठबन्धन दल विजयी देवदहमा एमालेको अग्रता कायमै, काँग्रेस १६९ मतले पछाडी तिनाउमा गठबन्धनलाई हराउँदै बहुमत वडासहित एमालेको जित लुम्बिनी भ्रमणले नेपाल–भारत सम्बन्ध अझ मजबुत बनाउने छ : भारतीय प्रधानमन्त्री मोदी तिलोत्तमामा एमालेका चापागाइँ र कांग्रेसका खाँणबीच कडा प्रतिष्पर्धा देवदह–२ मा एमालेका रास्कोटी प्यानलसहित विजयी बुटवलमा खेलराज पाण्डेयले अग्रता फराकिलो बनाउँदै, १५०८ मतले अघि जेठ ३ देखि भैरहवामा अण्डर १४ लिटिल स्टार क्रिकेट प्रतियोगिता १८ वटा वडाको मतगणना सकिँदा ११ वटामा एमाले, ६ वटामा कांग्रेस विजयी रुरुक्षेत्र १ मा एमालेकाे प्यानल नै विजयी