२० माघ २०७९, शुक्रबार

Feb 3, 2023

काठमाण्डौंबाट ६ दिन हिँडेर बल्ल कपिलवस्तु वनगाई पुगेको एउटा पैदलयात्री समूह गएको राति पिपरा शिवालय मन्दिरमा बसेको र स्थानीय युवाहरुले खाना खुवाएको बताए । यिनिहरु मध्ये केहि कालिकोट र केहि कैलालीसम्मका छन् । केही बच्चा सहितका महिलाभएको समूह त राति २ बजे नै बसेको ठाउँवाट हिडेको बताए । यस्ता तमाम पैदल यात्री अहिले पूर्व–पश्चिम राजमार्गमा दिनहँु भेटिन्छन् । यिनमा धेरैजसो बाटोमा हिड्दा हिड्दै समूह बनेका त केही संगठित संस्थामा काम गरेका समूह पनि भेटिन्छन्।

यत्रो दिन लकडाउनमा बसेर अहिले फेरि किन बाटा लाग्नुभयो ? भनेर सोद्धा केहिले लकडाउन लम्बिने सम्भावना र काठमाडौंमा कोरोना केस बढेकाले डरले हिडेको र केहिले काठमाण्डौमा राहत बाड्दा बाहिरका मान्छेलाई उपेक्षा गरेकाले बाध्य भएर हिडनु परेको पनि वताए । उनिहरु हामिसँग हुँदै गर्दा कालिकोटकोट वाडा नगरपालिकाका मेयर जासिप्रसाद पाण्डेको फोन आएको थियो । उनले कोहलपुर पुगेपछि सम्पर्कमा आउन भनेका थिए ।

प्रहरी चौकिहरुले बटुवासँग ठेगाना, फोन लिने र सम्बन्धित ठाउँमा खवर गर्नाले यसरी फोन आउँदो रहेछ । कतै–कतै प्रहरीले उनिहरुलाई सम्बन्धित जिल्ला या प्रदेश नाकासम्म र्पुयाउने व्यवस्थासम्म गर्दा रहेछन् । यात्राको क्रममा उनिहरुले विभिन्न क्लब या असंगठित युवा समुहले गरेको सहयोग तारिफ गरेपनि स्थानीय सरकारप्रति भने गुनासो गरे । संघीयताले भावना पनि टुक्राएछ । आफ्नो भूूगोलभन्दा बाहिरकालाई मानविय सहयोगको भावना पनि देखाएनन् । हामी अहिले लकडाउनका बारेमा जति सचेत छौ त्यति ‘जसरीपनि’ घर जानु पर्ने यस्ताको बारेमा संवेदनशिल भएनौ कि !

Advertisement

प्रतिकृया दिनुहोस्

Flash News

लुम्बिनीमा हुने राम कथा ३ दिन पछि सर्यो : माघ २४ देखि प्रवचन, २१ गतेदेखि नै भण्डारा विरगाथाका सदस्यलाई सहकारी शिक्षा शहकारी सञ्चालकको मनपरीले बचतकर्ताको रकम जोखिममा वाट्सएपमा ‘नेपाली केटी’ एपको प्रयोग गरी लाखौ रकम ठगी गर्ने ८ जना पक्राउ माधव नेपाललाई भेट्न नारायणकाजी श्रेष्ठ एकीकृत समाजवादीको कार्यालयमा देशको अर्थतन्त्रमा सुधारको संकेत देखिएको छ : प्रधानमन्त्री लुम्बिनीबाट कुशिनगरसम्म बौद्धपरिपथ साईकल यात्रा शुरु बढ्दैछन् लागूऔषध दुर्व्यसनी शनिबार रुपन्देहीको तिलोत्तमामा रोटरीका सदस्य बीच ब्याडमिन्टन नेपाल एयरलाइन्सका टिकट अनलाइनबाटै काट्न सकिने शिक्षामा सुधारमार्फत् समृद्धिको जग बसाल्छौँ : प्रधानमन्त्री श्रममन्त्री अर्याल र मलेसियाका गृहमन्त्री नासुसनबीच भेटवार्ता गण्डकी प्रदेशसभाबाट दुईवटा अध्यादेश पारित पठान सफल हुँदा आमिर खान विस्थापित ! बैंकको चर्को ब्याजले बिस्थापित हुने अवस्थामा पुगेको ईट्टा व्यवसायीको चिन्ता कपिलवस्तुमा २१ लाखसहित तीन जना पक्राउ गाडी चलाउँदा चलाउँदै घनश्याम भुसाल बेहोस, सिभिल अस्पतालमा भर्ना सन्दीप लामिछानेविरुद्धको मुद्दामा कैफियत प्रतिवेदन झिकाउन सर्वाेच्चको आदेश हेमन्त कान्छाको पिरतीमा विजय, निशा र चाहना सन्दिप लामिछानेलाई राष्ट्रिय टिममा राखेको विरोधमा सामाजिक सञ्जालमा