१३ माघ २०७९, शुक्रबार

Jan 27, 2023

नेपाली पात्रो अनुसार मुलुकमा पूरानो वर्षको अन्त्यसँगै नयाँ वर्षको सुरुवात भएको छ  । वि.सं.२०७६ को समाप्तिसँगै सोमबारबाट वि.सं.२०७७ को शुभारम्भ भएको छ । हरेक वर्षसँगै मुलुक र जनतामा नयाँ सोँच र उत्साहका साथ विभिन्न योजनाहरू तय हुन्छन् । हरेक वर्षको समाप्तिसँगै नयाँ वर्षको आगमन हुनु र उक्त वर्ष पनि पुनः सकिएर अर्को नयाँ वर्ष आउनु वैधानिक नियम नै हो । तर,नयाँ वर्षमा प्रवेश गरिरहँदा नेपालको अवस्था भने फरक छ । यतिबेला विश्वसँगै नेपालपनि कोरोना संक्रमणसँग प्रतिवाद गर्दैछ । जुन अन्य देशहरुले भने पार गरेका छन् । अर्थात् डिसेम्बरबाट सुरु भएको कोरोना (कोभिड–१९) ले ति देशहरु पनि पूरानो वर्ष सन्–२०१९ लाई विदाई गर्दै नयाँ वर्ष सन्–२०२० लाई हर्षका साथ स्वागत गर्ने तयारीमा थिए ।

Advertisement

नेपालको सन्दर्भमा २०७६औं वि.सं.का वर्षहरू बितिसकेका छन् । यस दौरान मलुकले धेरै चरणहरू पार गर्यो । त्यसैगरी लाखौं मानिसहरूको जन्म र मृत्यु भयो भने हाल करिब तीन करोड जनसंख्या रहेको छ । तर, अहिलेको जस्तो अवस्था सम्भवतः इतिहासमा नै थिएन । वि.सं. को सुरुवात र निरन्तरता कसरी भयो भन्ने विषय इतिहास हो । हामीले पछिल्ला वर्षहरू बारे भन्नु पर्दा जहाँनिया १०४ वर्षे राणाशासनको अन्त्यसँगै वि..सं.२००७ सालमा मुलुकमा प्रजातन्त्रको उदय भएको थियो । तसर्थ नेपाली इतिहास र वर्षहरूमा त्यसपछिका हरेक वर्षहरू विभिन्न घटना तथा विषयहरूका कारण अविष्मरणिय एवम् ऐतिहासिक रहेका छन् ।

प्रजातन्त्रका ६ दशकको यो अवधीमा मुलुक विभिन्न पद्धती र नेतृत्वबाट फरक अनुभवका साथ यहाँसम्म अर्थात् ०७७सम्म आएको छ । वितेका यि वर्षहरूमा प्राप्त उपलब्धीहरू संस्थागत हुन निकै चुनौती रहे । यस दौरान प्रजातन्त्र, पञ्चायत,बहुदल,लोकतन्त्र र गणतन्त्र जस्ता परिवर्तनहरू भए । परिवर्तनका लागि केही ठूला आन्दोलनहरू पनि भए । त्यस्तै ५०को दशकमा द्वन्द्वमा नै बित्यो । तर, ६० को दशकपछि मुलुक फरक पद्धती र मार्गमा यात्रा गरिरहेको छ भने जनताले परक शासन पद्धतीको अनुभव गरेका छन् । वि.सं.२०६/६३ को जनआन्दोलनको उपलब्धीसँगै गणतन्त्रको सुरुवात भएको थियो। त्यसैगरी मुलुकले नयाँ संविधान पनि प्राप्त गर्यो । सोही संविधान अनुसार वि.सं.२०७४मा उक्त संविधान अनुसार तीनै तहका निर्वाचन सम्पन्न भएका छन् । नेपालको इतिहासमा वर्ष०७५ संघीय गणतन्त्रको कार्यान्वयनको पहिलो वर्ष भयो । त्यसैगरी वर्ष ०७६ संघीय संरचना अनुसार गतिको वर्ष बन्यो ।

नेपालको संविधान २०७२ अनुसार ०७४ मा संघिय प्रणालीका लागि तीनवटै तहका निर्वाचन सम्पन्न भएपछि ०७५/०७६ संघिय ढाँचाको सुरुवाती तथा अभ्यासरतसँगै विकासका लागि जगका वर्ष बने  । संघीयतालाई व्यवहारिक रूपमा कार्यान्वयनतर्फ उन्मुख गरेको बितेको वर्षले संघियता कार्यान्वयन र प्राप्त उपलब्धिलाई संस्थागत गर्न निकै महत्वपूर्ण बनाएको छ । मानिसको जीवनमा एक वर्षको समय जति महत्वपूर्ण हुन्छ , लाखौं गुणा महत्वपूर्ण मुलुकका लागि हुन्छ । प्रष्पिर्धाको वर्तमान समयमा कैयौं वर्षहरू , दशकहरू मात्र नभई शाताब्दी नै सामान्य रूपमा बितेका छन् । विकासका दृष्टिकोणले नेपाल धेरै पछि परेको छ । राजनीतिक अस्थिरता लगाएतका समस्याले आजसम्मका वर्षहरूमा खासै उल्लेखनिय उपलब्धी भएका छैनन् । तसर्थ गत वर्ष प्राप्त गरेका उपलब्धीहरूलाई संस्थागत गर्दै यस वर्षलाई थप महत्वपूर्ण र उपलब्धीमूलक बनाउन आवश्यक रहेको छ ।

यसको लागि सबै आम नागरिकले आफ्नो कर्तव्य पालना गर्नु पर्दछ भने नेतृत्व अर्थात जनप्रतिनिधिहरूले जनता र मुलुकप्रति जिम्मेवार बन्दै आफ्नो दायित्व पूरा गर्नु पर्दछ । यदि यसो भएमा वर्ष ०७७ मा वर्तमान संकटसँग जुद्धै विश्वको समृद्ध राष्ट्रलाई परास्त गरेको भाइरसमाथि हाम्रो विजय प्राप्त गर्न सकिन्छ । ‘समृद्ध नेपाल,सुखी नेपाली’ को यात्रामा बाधक मात्र होइन मृत्युु नै बनेर आएको कोरोना भाइरसलाई पराजित गर्ने सामथ्र्य सम्पूर्ण नेपालीलाई प्राप्त होस् । त्यतिमात्र नभई नयाँ वर्षले नेपाली जन–जीवनलाई शिघ्र यथा स्थानमा ल्याउँदै पुनः समृद्धतर्फ उन्मुख गरोस् । तसर्थ वि.सं.२०७६ सालमा मुलुकमा जे–जस्ता ठूला आपराधिक तथा दैविप्रकोपका घटनाहरू घटे र उक्त घटनाहरूबाट जनतालाई अफ्ठारो र पिडाको सामना गर्नु पर्यो,पुनःनदोहोरिन् । विशेषगरी वर्ष ०७७ को सुरुवात नै विश्वमा लाखभन्दा बढीको प्राण लिएको पृथ्वीमा मानव जातीको मृत्यु बनेर आएको कोरोना भाइरस माथि विजयी वन्न सफल होस् । कुनैपनि नेपाली कोरोनाबाट पराजित हुन नपरोस् । मलुक र सम्पूर्ण जनताको कोरोना माथी विजयी प्राप्त हुँदै समृद्ध र सफलताको वर्ष बनोस् । नव वर्ष ०७७को शुभकामना ।

प्रतिकृया दिनुहोस्

Flash News

बाजुरामा भूकम्पबाट ४२ परिवार विस्थापित, ४ सय घरमा क्षति माया खोला हाइड्रोपावरकाे आईपीओ खुला श्रीधर र शान्तिको ‘कपालै कोरीमा’ सार्वजनिक एकैदिन तोलामा ११ सयले घट्यो सुनको मूल्य तिलोत्तमामा वासेबल प्याड बनाउने तालिम गृहमन्त्री लामिछानेको नागरिकता विवादबारे सुनुवाइ सुरु, आज नै निर्णय आउने सम्भावना सिरहामा वन कर्मचारीकै मिलोमतोमा काठ तस्करी लोकदोहोरी गायक भीम पौडेलको निधन जापानी मेयरलाई चिन्डो उपहार ग्याङ्स अफ वासेपुरलाई किन बिर्सन चाहन्छन् अनुराग अनेरास्ववियूले जलायो शिक्षामन्त्रीको पुत्ला आजकाे हरियो तरकारी र फलफूलको मूल्य राष्ट्रपति चयनमा पनि कांग्रेस पराजित हुन्छ: एमाले प्रचार विभाग उपप्रमुख रिजाल मोटरसाइकलको ठक्करबाट पैदल यात्रीको मृत्यु राष्ट्रिय सभाको बैठक बस्दै हट्यो होटल र रेस्टुरेन्टको सेवा शुल्क प्रेम अचार्यलाई श्रद्धाञ्जली दिँदै तोसिमाले भनिन् : मृत्युमाथि राजनीति नगरौं दाङको टरिगाउँ विमास्थलमा सिता एयरले आज परीक्षण उडान गर्दै माओवादी केन्द्रको स्थायी समिति बैठक आज पनि बस्दै सार्वजनिक यातायात सुधारका लागि कार्यदल गठन