२४ माघ २०७९, मंगलवार

Feb 7, 2023

दाङ । लकडाउनको मौका छोपी दाङको दंगीशरण गाउँपालिकाको सिमठाना सामुदायिक वन क्षेत्रमा विभिन्न प्रजातिका ५५ वटा रुख काटिएका छन । करिब एक हजार क्वी फिट अवैध सालको काटिएको काठसहित २ जना पक्राउ परेका छन ।

Advertisement

सहायक वन अधिकृत खिमबहादुर के।सी।को नेतत्वमा गएको डिभिजन डिभिजन वन कार्यालय दाङको नियमित गस्तीले सिमठाना सामुदायिक वन क्षेत्रमा अवैद्य रुपमा काटिएका ५५ थान रुखहरु सहित घटनामा संलग्न भएको असंकामा २ जनालाई पक्राउ गरेको छ । घटनास्थलको प्रकृति हेर्दा घटनामा जसको संलग्नता भएको भएता पनि वनको संरक्षण, सम्बद्र्धन तथा सदुपयोगको जिम्मा पाएको समूहका कार्य समितीका पदाधिकारीरुको लापरवाही देखिएको सहायक वन अधिकृत केसीले जानकारी दिए । कटान क्षेत्रमा रहेका काठ दाउरा बरामद गरिए पनि लक डाउनका कारण ढुवानी गर्न असहज भएकोले सम्बन्धित समूहका जिम्मेवार पदाधिकारीहरुको जिम्मामा बुझाईएको दंगीशरण सव डिभिजन वन कार्यालयका सहायक वन अधिकृत दयाराम पौडेलले जानकारी बताए ।

लकडाउन अवधिभर टुर गस्ती जारी

लकडाउनको बेला हुन सक्ने संभावित चोरी तस्करीलाई मध्यनजर गर्दै डिभिजन वन कार्यालय दाङले लकडाउन अवधिभर टुर गस्ती संचालन गरिरहेको छ । गस्ती संचालन गर्नुपर्ने जोखिमयुक्त स्थानहरुको समेत पहिचान गरि गस्ति कार्य चलिरहेको डिभिजन वन अधिकृत दिपक ज्ञवालीले जानकारी दिए ।

लक डाउनको समयमा मानिसहरु घर भित्रै रहने भएकोले उक्त समयको फाईदा उठाई वन जंगलमा हानी नोक्सानी हुने गरि चोरी निकासी, चोरी शिकारी जस्ता अपराध बढ्न सक्ने भएकोले त्यस्तो चोरी तस्करीको नियन्त्रण गर्न मातहतका कार्यालय तथा स्रोत साधनलाई प्रयोग गरी वन जंगलको सुरक्षाका लागि गस्ती परिचालन प्रभावकारी बनाउने र उक्त कार्यलाई जिल्ला स्थित सुरक्षा निकायले पनि आवश्यक सहयोग गर्ने भनि निर्णय भई त्यसो गर्न जिल्ला प्रशासन कार्यालयले पत्राचार गरे पश्चात् गस्ती तालिकामा केही हेरफेर गरी गस्ती परिचालनलाई अझ प्रभावकारी गराईएको प्रमुख ज्ञवालीको भनाई रहेको छ ।

घटनामा संलग्नहरुको पहिचान गरी कानून बमोजिम कार्वाही अनुसन्धान अधिकृत तोकि घटनाको विस्तृत अध्ययन अनुसन्धान भईरहेको र यस्ता घटनाहरु आगामी दोहरीन नदिन विभिन्न जोखिमयुक्त क्षेत्रहरु केन्द्रित गस्ती परिचालन भईरहेको डिभिजनल वन अधिकृत दिपक ज्ञवालीले जानकारी दिए ।

यस असहज परिस्थितीमा यस्ता वन अपराधमा संलग्नहरुको निग्रानी राख्न, त्यस्ता घटनाहरु भईरहेको सूचना पाएमा समयमै डिभिजन वन कार्यालय, सव डिभिजन वन कार्यालय र प्रहरीलाई जानकारी गराई वन तथा वातावरणको संरक्षणमा सहयोग गर्न समेत सबैलाई अपिल गरेका छन् ।

प्रतिकृया दिनुहोस्

Flash News

अभिनेत्री निता ढुंगानाले सार्वजनिक गरिन् आफ्नो चलचित्रमा काम गर्ने भारतीय कलाकारको यस्ता तस्बिर बुटवल उपमहानगरस्तरीय चौथो राष्ट्रपति रनिङ्ग शिल्ड प्रतियोगिताका लागि संयोजक र उप-समितिहरु गठन पूर्वसांसद कर्मा घलेको निधन ज्ञानगँगामा १६ वर्ष मुनिका अन्तर विद्यालय छात्र ब्याटमिन्टन मृत्युको आयु ! मणिमुकुन्द रनिङशिल्ड भलिबल : उद्घाटन खेलमा पर्वत र नवलपुर विजयी गार्गी एकेडेमीमा खेलकूद सप्ताह सुरू भारतलाई हराउँदै नेपाल साफ यू-२० महिला च्याम्पियनसिपको फाइनलमा चुणामणि शर्माविरुद्ध ११ अर्ब हिनामिनाको मुद्दामा साक्षी झिकाउन आदेश शेरबहादुर देउवालाई विपक्षी दलको सुविधा नदिन माग गर्दै सर्वाेच्चमा रिट सेयर बजार ७६.६४ अंकले बढ्याे बिदा घटाउने तयारीमा सरकार तिलोत्तमा २ स्थित शंकरनगर दुर्गादत्त माविमा विज्ञान प्रदर्शनी टर्की भूकम्पमा परेका घानाका खेलाडी सम्पर्क‍विहीन मुखमा सर्प हालेर ‘स्टन्डवाजी’ गर्ने साँप उद्धारकर्मीको मृत्यु नाबालिका बलात्कार आरोपमा वडाध्यक्ष राजन श्रेष्ठ पुर्पक्षको लागि कारागार चलान टर्की भूकम्प : ३६ घन्टामा १०९ पराकम्प, तीनवटा ७.५ म्याग्निच्युडका काठमाडौंका मुख्य सडकमा बत्ती जडान गर्न महानगर र प्राधिकरणबीच सम्झौता कर्णाली सरकारको निर्णय- १ फागुनमा जनयुद्ध दिवस मनाउने र सार्वजनिक बिदा दिने टर्की भुकम्प: ८ नेपाली सम्पर्कमा हुदाँ ३ जना सम्पर्क बाहिर