१५ मंसिर २०८०, शुक्रबार

Dec 1, 2023

वाशिंगटन । च्याट जीपीटीका सीईओ साम अल्टम्यानलाई बर्खास्तीमा परेका छन । च्याट जीपीटी निर्माता ओपनएआईले शुक्रबार भन्यो कि कम्पनीलाई लाग्छ कि उनी अब माइक्रोसफ्ट ब्याक्ड फर्मको नेतृत्व गर्न सक्षम छैनन्।

Advertisement

एएफपी समाचारका अनुसार चैटजीपीटी करिब एक वर्षअघि ३८ वर्षीय अल्टम्यानले बनाएका थिए। अभूतपूर्व क्षमता भएको आर्टिफिसियल इन्टेलिजेन्स च्याटबट च्याटजीपीटीको विमोचनसँगै उनी प्राविधिक संसारमा सनसनी बनेका थिए । च्याट जीपीटीले केहि सेकेन्डमा काम गर्छ, जसलाई गर्न घण्टा भन्दा बढी समय लाग्दै आएको थियो । ओपनएआई बोर्डले एक विज्ञप्तिमा भन्यो, ‘अल्टम्यानलाई बर्खास्त गर्ने निर्णय अत्यन्तै विचारका साथ लिइएको हो। सावधानीपूर्वक विचार गरेपछि बोर्ड यो निष्कर्षमा पुग्यो कि साम ओल्टम्यान आफ्नो कामको बारेमा स्पष्ट थिएनन्, जसले गर्दा उनलाई आफ्नो काम गर्न गाह्रो भयो। जिम्मेवारीहरू बहन गर्ने क्षमतामा बाधा पुगेको थियो। ओपनएआईको नेतृत्व गर्न जारी राख्ने उनको क्षमतामा बोर्डलाई अब विश्वास छैन,’ विज्ञप्तिमा भनिएको छ।

यसैबीच जेनेरेटिभ आर्टिफिसियल इन्टेलिजेन्स उपकरणको निर्माता ब्रोकम्यान पनि सो संस्थाबाट अलग हुँदैछन् । बोर्डले सीईओ साम अल्टम्यानलाई बर्खास्त गरेको केही घण्टा पछि उनले सो निर्णय लिएका हुन । ब्लुमबर्गका अनुसार ब्रोकम्यानले सामाजिक सञ्जाल साइटमा एक पोस्टमा लेखेका छन, ‘हामीले राम्रो समय बिताएका छौं, सबै कारणले गर्दा पनि यति धेरै हासिल गर्न असम्भव थियो तर आजको समाचारका आधारमा म पनि कम्पनी छोड्दैछु।’ यसअघि ओपनएआई बोर्डले एक नेताको रूपमा आत्मविश्वास गुमाए पछि एआई विश्वका सह संस्थापक र सबैभन्दा प्रमुख व्यक्तित्वहरू मध्ये एक अल्टम्यानबाट टाढा रहेको बताएको थियो।

ब्रोकम्यानले आफ्नो पोस्टमा लेखेका छन्, ‘तपाईं सबैलाई शुभकामना। म सुरक्षित ९कृत्रिम सामान्य बुद्धिमत्ता० सिर्जना गर्ने मिशनमा विश्वास गर्दछु, जसले सम्पूर्ण मानवतालाई फाइदा पुर्याउँछ।’ अघिल्लो घोषणा गरिएको चालहरू मध्ये एकमा ब्रोकम्यानले बोर्ड अध्यक्षको रूपमा आफ्नो भूमिका छोड्नु पर्ने थियो तर कम्पनीमा रहन र नयाँ सीईओलाई रिपोर्ट गर्नु पर्ने थियो तर उनले यो नगरी कम्पनिबाट अलग भएका छन् ।

प्रतिकृया दिनुहोस्

Flash News

सेलरोटी पकाउँदा इराकमा सांसदका आफन्त सवार गाडीमा बम आक्रमण, १० को मृत्यु पूर्व गृहमन्त्री खाँण थुनामुक्त हुने नहुने बारे आज फैसला हुँदै केपी ओली टी-२० को फाइनल आज मधेस प्रदेश र आर्मी भिड्दै नेपालमा लगानी गर्न प्रधानमन्त्रीको आग्रह आज ३६औँ विश्व एड्स दिवस युवाहरु मिलेर बुटवलमा खोले ३ करोड लगानीमा ग्याष्ट्रो सेन्टर आजबाट बागमती प्रदेश महिला क्रिकेटको तयारी सुरू लुम्बिनीमा छाडा चौपायाको व्यवस्थापन गर्न कोष र नगरपालिकाविच सहकार्य बौद्व शिक्षाबाट विश्वमा शान्ति फैलाउन सकिन्छ : प्रदेश प्रमुख शेरचन हरियाली प्रबर्द्धनमा नमस्ते एकेडेमी भूकम्प प्रभावितलाई दोस्रो किस्ताको रकम दिन ढिलाइ गरिँदैन : गृहमन्त्री आम्दा अस्पतालमा सुत्केरी मृत्यु प्रकरण : ३ दिनदेखि शव अस्पतालको गेटमा बाग्लुङका कांग्रेसका क्षेत्रीय सभापति पक्राउ, आरोप- मापसे गरी प्रहरीमाथी कुटपिट एमालेमा फर्किए नेकपा एसका बैतडी इन्चार्ज र अध्यक्ष, बैतडीमा एस रित्तिएको एमाले दावी नक्कली शरणार्थी प्रकरणमा जवाफी बहस जारी, खाँणलाइ थुनामुक्त गर्न माग रविको राजनीतिक प्रतिवेदन – प्रदेश भ्रष्टाचारको केन्द्र र कार्यकर्ता भर्तीकेन्द्र बन्याे, विकल्प सोच्नुपर्छ आगो ताप्ने क्रममा जलेर मृत्यु विपिनका बाआमा भन्छन्– समाचार हेर्दै रात बित्छ सुनको मूल्य स्थिर