ताजा अपडेट »

च्याट जीपीटीका सिइओ अल्टम्यान बर्खास्त, सह-संस्थापक ब्रोकम्यान पनि भए अलग

शनिबार, ०२ मंसिर २०८०, १२ : ४९
38 Shares

वाशिंगटन । च्याट जीपीटीका सीईओ साम अल्टम्यानलाई बर्खास्तीमा परेका छन । च्याट जीपीटी निर्माता ओपनएआईले शुक्रबार भन्यो कि कम्पनीलाई लाग्छ कि उनी अब माइक्रोसफ्ट ब्याक्ड फर्मको नेतृत्व गर्न सक्षम छैनन्।

एएफपी समाचारका अनुसार चैटजीपीटी करिब एक वर्षअघि ३८ वर्षीय अल्टम्यानले बनाएका थिए। अभूतपूर्व क्षमता भएको आर्टिफिसियल इन्टेलिजेन्स च्याटबट च्याटजीपीटीको विमोचनसँगै उनी प्राविधिक संसारमा सनसनी बनेका थिए । च्याट जीपीटीले केहि सेकेन्डमा काम गर्छ, जसलाई गर्न घण्टा भन्दा बढी समय लाग्दै आएको थियो । ओपनएआई बोर्डले एक विज्ञप्तिमा भन्यो, ‘अल्टम्यानलाई बर्खास्त गर्ने निर्णय अत्यन्तै विचारका साथ लिइएको हो। सावधानीपूर्वक विचार गरेपछि बोर्ड यो निष्कर्षमा पुग्यो कि साम ओल्टम्यान आफ्नो कामको बारेमा स्पष्ट थिएनन्, जसले गर्दा उनलाई आफ्नो काम गर्न गाह्रो भयो। जिम्मेवारीहरू बहन गर्ने क्षमतामा बाधा पुगेको थियो। ओपनएआईको नेतृत्व गर्न जारी राख्ने उनको क्षमतामा बोर्डलाई अब विश्वास छैन,’ विज्ञप्तिमा भनिएको छ।

यसैबीच जेनेरेटिभ आर्टिफिसियल इन्टेलिजेन्स उपकरणको निर्माता ब्रोकम्यान पनि सो संस्थाबाट अलग हुँदैछन् । बोर्डले सीईओ साम अल्टम्यानलाई बर्खास्त गरेको केही घण्टा पछि उनले सो निर्णय लिएका हुन । ब्लुमबर्गका अनुसार ब्रोकम्यानले सामाजिक सञ्जाल साइटमा एक पोस्टमा लेखेका छन, ‘हामीले राम्रो समय बिताएका छौं, सबै कारणले गर्दा पनि यति धेरै हासिल गर्न असम्भव थियो तर आजको समाचारका आधारमा म पनि कम्पनी छोड्दैछु।’ यसअघि ओपनएआई बोर्डले एक नेताको रूपमा आत्मविश्वास गुमाए पछि एआई विश्वका सह संस्थापक र सबैभन्दा प्रमुख व्यक्तित्वहरू मध्ये एक अल्टम्यानबाट टाढा रहेको बताएको थियो।

ब्रोकम्यानले आफ्नो पोस्टमा लेखेका छन्, ‘तपाईं सबैलाई शुभकामना। म सुरक्षित ९कृत्रिम सामान्य बुद्धिमत्ता० सिर्जना गर्ने मिशनमा विश्वास गर्दछु, जसले सम्पूर्ण मानवतालाई फाइदा पुर्याउँछ।’ अघिल्लो घोषणा गरिएको चालहरू मध्ये एकमा ब्रोकम्यानले बोर्ड अध्यक्षको रूपमा आफ्नो भूमिका छोड्नु पर्ने थियो तर कम्पनीमा रहन र नयाँ सीईओलाई रिपोर्ट गर्नु पर्ने थियो तर उनले यो नगरी कम्पनिबाट अलग भएका छन् ।

ग्लोबल आवाज
लेखकको बारेमा
ग्लोबल आवाज
ग्लोबल आवाज लुम्बिनी प्रदेशबाट प्रकाशित लोकप्रिय अनलाइन पत्रिका हो ।