ताजा अपडेट »

जाउँ हिड रेसुङ्गा...

आइतबार, २१ जेठ २०८०, १७ : ०५
82 Shares
आइतबार, २१ जेठ २०८०
82 Shares

गुल्मी। पश्चिम नेपालकै प्रशिद्ध धार्मिक क्षेत्र रेसुङ्गाको पर्यटन प्रबर्द्धनमा गुल्मीको रेसुङ्गा नगरपालिकाले निकै महत्वाकांक्षी अभियानको शुभारम्भ गरेकोछ । आइतबार एक भब्य समारोहका बिच जाउँ हिड रेसुङ्गा अभियान २०८० को शुभारम्भ हो । यस अभियानलाई रेसुङ्गा नगरपालिकाले महत्वाकांक्षी अभियन भनेको छ ।

यस अभियानको रेसुङ्गा नगरपालिका प्रमुख खिलध्वज पन्थीले एक समारोका बिच शुभारम्भ गरेका हुन् । यो अभियान १० वर्ष अघि नै सुरु गर्न आटेको र गर्नु पनि पर्ने थियो तर त्यसबेला सम्बन्धीत सरकारी निकायले सुनेन् । युवा पर्यटन ब्यबसायी सुदर्शन खनालले भने बल्ल अहिले आएर रेसुङ्गा नगरपालिकाले यो अभियान छोडेर नजिकको सरकारको अनुभुति दिलाएको छ ।

अभियानलाई सफल पार्न कर्मचारीहरु पनि हप्ता वा मासिक रुपमा रेसुङ्गा आउने जाने गरे कसो होला भन्ने प्रश्नमा प्रमुख प्रशाकीय अधिकृत हरिप्रसाद ज्ञवाली यस बारे छलफल गरेर त्यस्तो तालिका अवश्य बनाउनेछौँ । रेसुङ्गाको महिमा बारे प्रकाश पार्दै संरक्षण समितिका अध्यक्ष सुरेशचन्द्र भुसालले रेसुङ्गाको धर्तिमा जन्मिन पाउने गुल्मेली भाग्यमानी भएको बताए । उनले छोटो शब्दमा रेसुङ्गाको पौराणिक धार्मिक ग्रन्थ व्यक्त गर्न नसकिने सुनाए ।

अभियानमा सहभागीलाई स्वागत गर्दै उपप्रमुख अमृतादेवी कुवरले यस अभियानलाई सफल पार्न सबै गुल्मेलीहरुलाइ अपिल गरिन । समारोहमा रेसुङ्गाको बृत्तचित्र प्रस्तुत गरिएको थियो । समारोहमा नगरप्रमुख पन्थीले जाउ हिड रेसुङ्गा अभियानको उद्देश्य प्रकाश पार्दै रेसुङ्गाको सर्वाङ्गिण बिकासका लागि कोशेढुङ्गा सावित हुने गरि नगरपालिकाले यो महत्वाकांक्षी अभियान अगाडी सारेको बताए ।

अगाडी रेसुङ्गाको लोगो पछाडी जाँउ हिड रेसुङ्गा ल्लेखिएको सेतो टिशर्ट लगाएका करिब डेढ सय जनाको टोलि गरपालिकाबाट रेसुङ्गा तर्फ कोहि बाइकमा, कोहि सानो गाडिमा त कोहि बसमा यात्रा गर्नेहरुको दृश्य देख्दा महामेलाको अनुभुत गर्न सकिन्थ्यो । बसमा यात्रा गर्नेहरुले निकै खुशी प्रकट गर्दै थिए ।

रेसुङ्गाको महादेव पोक्गरी नजिकको होटल पौवाको चहलपहल कुनै बिकासित मुलुकको रिसोर्टको भन्दा कम थिएन । यात्रीहरु सेल्फी खिच्न र टिकटक बनाउँदैमा व्यस्त थिए । जब रेसुङ्गामा झण्डै ८० प्रतिशत सडक पिच भयो तब अन्य जिल्लाका पर्यटकहरू बढ्न थालेका छ्न् । सडक पिच गर्ने कार्यको ढिलासुस्ती बिरुद्ध नगरपालिकाले कडाइ गरेपछी सडक पिचको कार्य मात्रै भएन गुणस्तरीय समेत बनेको देखियो ।

करिव एक घण्टाको रमाइलो बसाइ पछि सामुहिक भिडियो क्यामरामा कैद गरेर टोलि तम्घास फर्कियो । रमाउन चाहने टोलि साँझ अबेरसम्म होट्स्लको हातामा झुम्दै थियो । रेसुङ्गा एऐतिहासिक धार्मिक क्षेत्र मात्र होइन् प्राकृतिक उपासकहरुको उपसाना पनि हो । त्यस माथि कृतिम शौन्दर्यता एकपछी अर्को हुँदै थप्ने काम भैरहेको छ । गडजुरामा रेसुङ्गा लेखिएको विशाल होडिङ्ग बोर्ड र कोखैमा निर्माणधिन रेसुङ्गापार्कले युवायुवतीलाई दिनँहु तानेको छ ।

टिकटक पारखिहरुको पहिलो रोजाइ गडजुरा देखि माथि महादेव पोखरी क्षेत्र र यज्ञशाला र भ्युटावर क्षेत्र बनेको छ । फराकिलो पिच सड्क र सुबिधा सम्पन्न होटल रेसुङ्गामा पर्यटक बढ्नुको कारण रहेको कुरामा दुइमत छैन् । कुनै समय हिडेरै हजारौं भक्तजन पुग्ने रेसुङ्गामा यति धेरै सुबिदा हुँदा तपाईं पनि आफ्नो प्रेमी , प्रेमिका र जीवन साथिलाइ भन्न नभुल्नुस जाँउ हिड रेसुङ्गा ।

प्रेम सुनार
लेखकको बारेमा
प्रेम सुनार