१६ माघ २०७९, सोमबार

Jan 30, 2023

‘आजदेखि हजुरकी छोरी हाम्री छोरी हुन । यिनी हाम्रो घरकी लक्ष्मी हुन् । हामीलाई चाहिएको असल बुहारी हो । दाइजो केही पनि दिनुपर्दैन ।’-यो सुन्दा खुशीले दङ्ग हुन्छ छोरीका आमाबाबुको मन । छोरी राम्रो घरमा पर्ने भइन् भनेर अनुहारमा एक किसिमको आनन्द देखिन्छ । बिहेको दिन निश्चित भयो फूलमालाको विधि पनि सम्पन्न भयो । औँठी साटासाटसँगै एउटा सानो बिवाह उम्कियो । अब शुरु भयो बिवाहको तयारी ।

Advertisement

कुराकानीकै क्रममा सम्धी–सम्धी बीच छलफल हुन्छ । केटाको बाबुले भन्नुहुन्छ-‘धेरै दुःखले पाँच बहिनी छोरी मुनि जन्मिएको छोरा हो, हजुर हाम्रो इज्जत राखिदिनु होला । सबैलाई यसको बिहेको ठूलो रहर छ । सुनको टुक्राको जस्तै माया गर्छन् यसलाई सबैले । केही पर्दैन जन्ती छुटाउनै नहुने १००/१५० भन्दा धेरै हुँदैनन् । बाजा पनि ल्याउनु पर्यो । एउटा छोरा हो जन्तीलाई राम्रो गरिदिनु होला ।’ केटीका आमा-बुवालाई पनि कुरा राम्रै लाग्यो इज्जत ठूलो रहेछ भन्ने भो ।

बोल्ने कुरै भएन । फेरि केटीकी आमाले कुरा थपिन पाँच बहिनी मुनीको भाइ, दिदी–बहिनी ज्यानै दिन्छन् भाइ भनेपछि छोरी जुवाइ र भान्जा-भान्जीलाई पनि राम्रै गरिदिनुहोला । हामी ‘बा’हरु चार भाइ छम् आमाहरु पनि भैहाले दाइभाइ र बुहारीहरुलाई पनि छुटाउन भएन चित्त दुखाउछन् । एक्लो बिवाह हो सबैको रहर मामा दुई भाइ माइजू पनि भैहाले । मैले खाइनखाइ हुर्काएको छोरो हो हजुर, भनेर केटाकी आमा भक्कानिन् । यो देखेर केटीकी आमालाई पनि कटक्क मन भो ।

छोरीको बिवाह आमाबाबुको लागि एउटा ठूलो जिम्मेवारीको कुरा हुन्छ । आफ्नी प्राण भन्दा प्यारी छोरीलाई अरुको घरमा दिँदा कस्तो व्यवहार हुने हो ? भन्ने डर नै आमा बाबुको मुख्य कमजोरी भैदिन्छ । बाबुको शिक्षकको जागिर । बीस वर्ष जागीर खाए पनि खान बस्न ठिक्क । बचतको नाममा अलिकति सन्चय कोषको रकम थियो । यो पनि छोराछोरीको पढाइको लागि चुड्दा चुड्दै केही रकम मात्रै बाँकी छ । त्यसैबाट बिहेखर्च जुटाउनुपर्छ । केटातिरकाले पनि धेरै त मागेका होइनन् । इज्जत त राखिदिनै पर्यो बडो असमानजस्यको स्थिति आइलाग्यो घर खान्दान राम्रो छ । बिहेको तयारी खर्च हिसाब गर्न एउटा कापी कलम लिएर बसे केटीका बुवा । आमा पनि छेउमै बसिन ।

केटालाई शिरपाउ, औँठी, सिक्री एक तोलाभन्दा सानो त हेर्नै नहुने हुन्छ । केटाकी आमालाई शिरपाउ, माइली तिलहरी, मुखदेखाउने सारी, सम्धी भेट । बालाई शिरपाउ । औँठी आधा तोलाको त दिनैपर्यो । ५ दिदीबहिनीलाई केही दिन नसके पनि ५ वटा चन्द्रमा र सारी त दिनुपर्यो । ससुराहरु सासुहरु, भान्जाभान्जी जुवाइ छोराछोरी सबै गरेर कपडा दिनुपर्ने ४५ जना देखिए । जन्तीलाई ५ सयभन्दा कम त राख्न भएन खान्दानी इज्जतको कुरा छ । भोज पनि राम्रो गर्नुपर्यो सजावट पनि राम्रो गर्नुपर्यो । यसरी टिप्दै जादा लामो लिस्ट तयार भो, बजेट पनि धेरै नै माथी गयो छोरीका बा आमा रातभर निदाउन सकेनन् ।

प्रतिकृया दिनुहोस्

Flash News

दाङमा कारागारमा रहेकी महिलामाथि करणी आरोपमा एक पक्राउ अश्लील भिडियो बनाई महिलाकाे चरित्रहत्या गर्ने पक्राउ सेयर बजार ४१ अंकले घट्यो माओवादी स्थायी समिति बैठक बुधबार, गृहमन्त्रीबारे छलफल हुने कर्नाटक कन्सर्टमा कैलाश खेरमाथि आक्रमण चन्दा आतंक गर्ने जनतान्त्रिक मुक्ति मोर्चाका संयोजकसहित ४ जना कपिलवस्तुमा पक्राउ नेपाली सिनेमा फेस्ट २०२३ मा अनुमतिविना महापुरुष समावेश गरेपछि षट्कोण आर्ट्सको आपत्ति फागुन २५ मा राष्ट्रपतिको निर्वाचन लाफा बी लेबल भलिबलको उपाधी न्यू होराईजनललाई, आयोजक दोस्रो राष्ट्रिय सहमतिको स्वप्निल राजनीति भोटेकोशीको बगाममा टेलिकमको टावर, पहिलोपटक फोन र इन्टरनेटको सेवा अभियुक्त लक्ष्मी महतो कोइरीको बचाउमा उत्रियो एमाले र कोइरी समाज अमेरिकी उपविदेश मन्त्रीले भेटिन् प्रधानमन्त्री प्रचण्डलाई बुटवलको बुद्धनगरदेखि नहरपूर जोड्ने सडक निर्माणको काम शुरु सुकुम्बासी बस्ती हटाउन मेयर बालेनले मागे प्रधानमन्त्रीसँग सहयोग सहिदहरूको सपना पूरा गर्न सबै एकजुट होऔँ : प्रधानमन्त्री पेट्रोल छर्केर आगो लगाउँदा श्रीमती गम्भीर घाइते, छोराको मृत्यु सूचनाको हकसम्बन्धी विषयमा प्रधानमन्त्रीले छलफल गर्दै बन्दीपुर क्षेत्रका होर्डिङबोर्ड हटाइँदै कार र ट्याक्सी ठोक्किँदा दुई जनाको मृत्यु