१३ माघ २०७९, शुक्रबार

Jan 27, 2023

बुटवल । मानिस सुखकाे खाेजिमा शहर पस्छ । करिब साढे तिनदशक अघि बुटवल बजार नजिकै बेलवासमा बसाई सरेर आएका गणेश गौतम शहर पसेदेखि नै भैँसिपालन व्यवसायमा रमाई रहेका छन ।

Advertisement

बुटवल उपमहानगरपालिका वडा न १३ बेलवास शान्तिपथ नजिकै गौतमकाे घर छ र घर सँगै जाेडिएकाे गाेठ । उनकाे गाेठमा पुग्दा उन्नत जातका मुर्रा जातका चिल्ला भैँसिहरु देख्न पाईन्छ । उनकाे गाेठमा रहेका भैँसीहरु काेहि व्याउने छन त काेहि दुहुना ।

“पैँतिस वर्ष बित्याे बेलवासमा भैँसी पाल्न थालेकाे, यी वर्षहरुमा गाेठ कहिल्यै खालि भएन” गणेश गौतमले भने । “सुरुसुरुमा साईकल चढेर दूध बेच्न बुटवल तिर पनि पुगियाे तर आज भाेलि त घरमै लिन आउँछन भैँसे दुहेर राखिदिए भयो घरै आएर लान्छन । हारालुछ हुन्छ, दूध पुर्याउनै सकिन्न । बेलवास त अब बुटवलको मुख्य बजार जस्तो भईसक्याे ।” उनले भने ।

हुनपनि उनी पहाडबाट तराई झर्दा जस्ताे छैन बेलवास । याे क्षेत्र गाउँघरतिरबाट बसाई सरेर आउने हरुले डमक्कै ढाकेका छन ।जीवनका अघिल्ला चरण भैँसीपालनले घर धान्दै आएका गौतमले पछिल्ला दिनहरु भैँसी नपाली मनैले नमानेर भैँसी पाल्ने र दूध बेच्ने गरेकाे बताउँछन् । “के गर्ने यहाँ झरेपछि यहि काम गरियाे ला’काे बानी, कहिँले नजानी भनेझैँ भैसीपालनमा बानी लाग्यो” उनले भने ।

उनी यताउती जाँदा उनकी जीवनसाथि विमला गौतमले भैसीकाे स्याहार-सुसार र दुनबान गर्छिन् ।त्यसाे त घाँस काट्ने गाेबर साेत्तर गर्ने भैँसी दुहुने लगायत दूधकाे बेचविखतमा विमला गौतमले श्रीमानलाई सघाउँदै आईरहेकी छिन। बिहानैदेखि भैँसिकाे देखभालमा याे दम्पती लागिहाल्छ ।बेलवास क्षेत्र नजिकै जँगल छ । “घाँस जति पनि पाईन्छ र यहाँका खालि जग्गा घडौरीहरुमा लपक्कै घाँस छ । सक्न पर्याे जहाँ काटेपनि कसैले केही भन्दैन” स्कुटरमा लहलहाउँदाे घाँसकाटेर ल्याउँदै गरेका उनले भने ।

बिहान बित्दा याे दम्पतीले दुईचार भारी घाँस ल्याईसक्छन । पहिला त नाम्लाले बाेकेर घाँसका भारी ल्याईन्थ्याे आज भाेली स्कुटर जहाँ पनि जान्छ । काटेर थुपार्याे स्कुटरमा हालेर ल्यायाे हाँस्दै गौतमले भने । उनले पालेका भैँसी साँच्चै हेर्न लाएक छन । दैनिक १५ लिटरसम्म दुधदिने भेँसी उनकाे गाेठमा छन । गाउँमै दूध बिकेपछि सजिलाे पनि भएकाे छ भने घरखान र पाहुना आउँदा दूध दहि माेही घिउको छ्यालब्याल छ ।

प्रतिकृया दिनुहोस्

Flash News

रवि लामिछानेले प्रधानमन्त्रीसमक्ष बुझाए राजीनामा सर्वोच्चको फैसलालाई स्वीकार्दै रविले भने : म अनागरिक भए ठेकेदारको ढिला सुस्ती विरुद्ध सोच्नै पर्ने भयो : गोकर्ण बिष्ट रवि लामिछानेको सांसद पद खारेज लमजुङमा बालबालिकाले विद्यालयमै च्याउ उत्पादन गरे राष्ट्रपतिमा राष्ट्रिय सहमतिको पहल गर्ने माओवादीको निर्णय बुटवलको इन्टलेक्चुअल स्कुलमा खेलकुदको पुरस्कार वितरण बुटवलमा अक्सिजन सुविधासहितका दुई स्वास्थ्य केन्द्रको निर्माण शुरु निर्वाचन समिक्षा प्रतिवेदन बुझाउन कांग्रेस रुपन्देहीको परिपत्र सर्वोच्च परिसरमा सुरक्षा बढाइयो रवि लामिछानेको नागरिकता विवाद- न्यायाधीशहरु फैसलाको तयारीमा जुटे केपी ओली कप फुटबल प्रतियोगिता हुने, विजेताले १० लाख रुपैयाँ पाउने लुम्बिनी प्रदेशका ४ सहित १६ जिल्लामा कुष्ठरोगीहरुको संख्या उच्च बेलहिया माविमा आधुनिक बाल कक्षा अनिवार्य मार्जिन र आयातमा प्रतिबन्ध लगाउँदा राजश्व संकलनमा असर दिप बोर्डिङमा खाना महोत्सब पर्दामा फर्कंदै मुन्नाभाइ र सर्किटको जोडी नरेन्द्र मोदीलाई ग्रेटर नेपालको ज्ञापनपत्र- गुन्जी नेपालको हो, गतिविधि अन्त्य गर्नू रवि लामिछानेविरुद्धको मुद्दामा बहस सकियो पठानले राखेका यी १० रेकर्ड