१६ मंसिर २०७९, शुक्रबार

Dec 2, 2022

गुल्मी । यसपालीको चुनावी चहल–पहलसंगै बारीमा कोदो र खेतमा धान झुलेको दृश्यले सबैको ध्यान खिचेको छ । हरियाली डाँडाकाँडा, निलरह खोलानालाबीच सुन्दरगाउँ बस्ती हेर्दा प्राकृतिक रुपमा साँच्ची नै हाम्रो मुलक अत्यन्तै सुन्दर छ । त्यही सुन्दरताले भरिएको मुलुकको एउटा उदाहरण हो गुल्मीको बडिगाड फाँट । जहाँ यति बेला धान झुलेर पहँलपुर छ ।

Advertisement

कलाकारहरुले त्यसै गीत जुराएका रहने छन्–‘धान झुलेको छ, कहाँ जाउँ–कहाँ जाउँ भैरा छ मन डुलेको छ…’ साँच्ची नै हाम्रो पनि कता–कता मन डुलायो । गुल्मी क्षेत्र नम्बर १ स्थित प्रदेश ‘क’ का सत्ता गठबन्धन उमेदवार तथा पुर्वमन्त्री सुदर्शन बराल र एमाले उमेदवार चिन्तामणि पाण्डे संग भेट्न जाने क्रममा खैरेनी , चोरकाटेपुल हुँदै वारी हुँगाको उकालो लाग्ने क्रममा गाडीका सबै जना पत्रकारहरुको ध्यान पारी चिदिपानी तलको खुरुङ्क फाँटले खिच्यो ।

हामीपनि सबै जना झरेर हाम्रो मन लोभ्याउने त्यो दृश्यलाई खिच्यौं। साँझको बेला पनि सुन जस्तै पहेलपुर बोलीरहेको त्यो दृश्यलाई हामीले चुम्नु चुम्यौ र पनि अझै धिक मरेको छैन।

त्यस फाँटले थप जिज्ञासा बनायो र हामीले सत्यवती गाउँपालिका ७ का वडाध्यक्ष लोकबहादुर बुढाथोकीसंग फोन गरेर जिज्ञासा मेटाऔं । उनका अनुसार साविक जुनियाँ गाविस –९ को त्यस खुरुङ्क फाँट चिदिपानी गाउँका भण्डारी, खत्री , हमाल र बिश्वकर्मा लगायतका समुदायको प्रसिद्ध फाँट हो ।

बसाइ–सराईका कारण कतिपयले त्यस फाँटको खेत अधियाँ गर्न र भाडामा दिने समेत गरेका छन् । भाडामा लिएर त्यस फाँटको बीचमा टनेलमुनी ब्यवसायिक तरकारी खेती गर्दै आएका छन् चिदीपानीका शेरबहादुर शाहीले । घरमा परिवार नभएपछि स्थानीय टोपकला खत्री र भारतिर नोकरी गरेर बस्ने इन्द्रबहादुर खत्रीको सहित करिव ९ रोपनी खेत उनले भाडामा लिई गत ३ वर्षदेखि ब्यवसायिक तरकारी खेती गर्दै आएका छन् ।

परम्परागत खेतीबाटको तुलनामा चौगुणा आम्दानी तरकारी खेतीले दिने भए पनि बसाई सराईका कारण अधिकांसले त्यही पराम्परागत खेती समेत जनतन निरन्तरता दिँदै आएका छन् । हामीले सामाजिक सञ्जाल मार्फत देखिने चिनका खेतफाँटहरुको सौन्दर्यभन्दा त्यस खुरुङ्क फाँट सहित सिंगो बडिगाड फाँट कम देखिन्न ।

हाम्रो मन ती फाँटहरुमा पुगे पनि नेताहरुको मन मतदाताप्रति नै डुलेको थियो । त्यस फाँट तल चोरकाटे बजार र निलरह बडिगाड खोलाले प्राकृतिक सुन्दरतालाई थप आकर्षित गर्ने गरेको छ ।

प्रतिकृया दिनुहोस्

Flash News

नेवार कन्याहरुको ईहि शुरु भिम रावललाई बालेनको जवाफ: ‘तपाईंहरू जस्तो विदेशीसँग सहयोग माग्ने रहर छैन’ धनगढीमा शनिबार बिहानसम्म निषेधाज्ञा थप कैलाली प्रहरीको नियन्त्रणमा रहेका विद्यार्थीलाई रिहाइ गर्न विद्यार्थी संगठनहरूको माग आज बिहानदेखि रोकिएको बाजुराको मतगणना पुनः सुरु सरसफाइकर्मीका परिवारलाई स्वरोजगार र उद्यममा जोड्छौ: पाण्डे बैतडी हत्या प्रकरण : दोषिलाई तत्काल कानुनी दायरामा ल्याउन कर्मीको माग कम्बोडिया पठाइदिन्छु भन्दै ठगी गर्ने व्यक्ति पक्राउ निबन्ध लेखन प्रतियोगितामा इडन प्रथम वर्तमान निर्वाचन कानूनसँग सन्तुष्ट छैनौं : प्रमुख आयुक्त थपलिया माओवादी केन्द्रसँग पार्टी एकता हुने हल्ला निराधार : एकीकृत समाजवादी भीम रावलको प्रश्न : परराष्ट्र मन्त्रालयको अनुमतिमा बालेन साहले अमेरिकी राजदूतलाई भेटेका हुन् ? अपाङ्गताको न्यायमा पहुँच सहजताका लागि साझा पहल जरुरी अघिल्लाे चुनावमा दुई लाख मत कटाएकाे विवेकशील साझालाई समानुपातिकतर्फ ७८९ मत मात्र कांग्रेसबाट समानुपातिकतर्फ को-को पुरुष सांसद बन्लान्, यस्तो छ हिसाब किताब पश्चिम नवलपरासीमा भन्सार छलेको ३० क्वीन्टल चिनी बरामद सरकारमा युवाहरुले नेतृत्व लिनु पर्छः डा.चन्द्र भण्डारी बाजुरापछि दोलखा (ख) मा पनि रोकियो मतगणना निषेधित क्षेत्रमा प्रदर्शन भएपछि धनगढीमा ८ राउन्ड हवाइ फायर, दर्जन बढी विद्यार्थी पक्राउ कपिलवस्तुमा भारतीय नागरिकमाथि गोली प्रहार