१९ मंसिर २०७९, सोमबार

Dec 5, 2022

रौतहट । रौतहटमा धामीझाँक्रीहरुले प्रसाद र भाकल बापत बोका चढाउने नाउँमा ब्रहमलुट मचाएका छन । 

Advertisement

भाकल दिने नाउँमा करोडौंको बोकाको बलि र बलि दिएको बापत धामीझाँक्रीहरुले कारणी अर्थात बलि चढाउन आउने संग लाखौं रुपैया असुल गरिरहेका छन । गाउँका कतिपय अगुवाहरु त्यस्ता धामीझाँक्रीको संरक्षण गर्ने गरेका छन ।

कटहरिया नगरपालिका ५ का झाक्री स्थानीय भाषामा भाग्ता सिकिन्दर यादवले तन्त्रमन्त्र गर्ने स्थान स्थानीय भाषा टेकामा अहिले टाढा टाढा बाट मानिसहरुले १५० भन्दा बढी बोका थुपारेका छन । बोका ल्याउने कारणी अर्थात पीडितले भाग्ताको लागि धोती,कुर्ता,गन्जी,गम्छा र उनको श्रीमतीको लागि साडी लगायतका कपडाका साथै भग्ताले भने अनुसारको खाद्यान्न लिएर गएका छन । 

आज नवमिका दिन दिउँसो ४ बजे देखि उक्त बोकाहरुको बलि दिईने बताईएको छ । बलिदिए बापत कारणिले भग्तालाई दुई हजार रुपैया दिनुपर्ने ब्यवस्था रहेको छ।

भाग्ता सिकिन्दर यादवले आफू बर्षभरी कार्णिको सेवा बापत उक्त रकम लिने गरेको बताए । आफुले पुजा गर्ने कुल देउताले सबैको कल्याण भएर चढावा र बलिदिन बोका ल्याएको भाग्ता यादवको दाबी छ। उनी जस्तै कटहरिया ७ पिप्रापोखरियाका भाग्ता रामनारायण यादवले गाउँ छेउमै लगाएको टेकामा अहिले २५० भन्दा बढी बोका जम्मा भएको छ। भाग्ताले एउटा बोका बलिदिएको बापत २५ सय रुपैया असुली रहेका छन । बलि बापत भाग्ताले लिने पैसा लाई स्थानीय भाषामा चिराकी भन्ने गरेको बताईन्छ। रौतहटमा यो दुई स्थानमा मात्र नभै बडा दशैंमा भाग्ताहरुले दर्जनौं स्थानमा टेका लगाएर तन्त्रमन्त्र झारफुक गर्नुका साथै बलि,पुजा र चढावनाको नाउँमा करोडौं रुपैया असुली रहेका छन । 

यसरी ठगी आएको रकम कतिपय भाग्ताले नजिकका प्रहरी तथा गाउँका केहि अगुवालाई समेत दिने गरेको दाबी गरेका छन । भाग्ताहरुको टेकामा अंधबिश्वासमा परेर बलिदिने चढावा दिनेमा दलित,गरिब,अशिक्षितको संख्या अधिकांश रह्ने गरेको कटहरियाका पुर्व उपाध्यक्ष जयप्रकाश यादवले बताएका छन । 

समाजसेवी गणेश साह कलवारले जिल्लामा दुई दर्जन बढी भाग्ताहरु झारफुकको नाउँमा सोझासाझा जनता संग करोडौं रुपैया अबैध असुली गर्ने गरेको बताए ।

कटहरिया ५ मा एकजना भाग्ताले यसरि नै ठगी गरिरहंदा तत्कालीन ईलाका प्रहरी कार्यालय कटहरियाका प्रमुख सई कृष्णप्यारा खरेलले भग्तालाई पक्राउ गरि कानुन कार्वाहीको दायरामा ल्याए पछि झन्डै एकदशक देखि बन्द रहेको झारफुक पुनः तिन चार बर्ष देखि सुरु भएको समाजसेवी कलवारले बताए ।

यसरी झारफुक,तन्त्रमन्त्रको नाउँमा बिपन्न,गरिब,दलित,अशिक्षितलाई करोडौं ठगि गर्ने भाग्तालाई कानुनी कार्वाहीको दायरामा नल्याएसम्म समाजमा यस्तो बिकृती कायम रह्ने प्रायः निस्चित रहेको छ।

जिल्ला प्रहरी कार्यालय रौतहटका प्रमुख एसपी बिरबहादुर ठाडा मगरले यस्तो बिकृती रोक्न तत्काल पहल गर्ने बताए ।-संजय मिश्रा/न्युज कारखाना

प्रतिकृया दिनुहोस्

Flash News

किन पार्टी फेरिरहन्छन् दीपक मनाङे ? प्रतिनिधि सभामा पुरुषको वर्चश्व, प्रत्यक्षतर्फ १६५ मध्ये ९ जना मात्र यी हुन् महिला एमाले गुल्मी-१ मतदातालाई धन्यवाद दिन गाउँतिर घाँटी रेटेर मायाको हत्या अभियोगमा पक्राउ परेका आरोपित सार्वजनिक रवि लामिछानेविरुद्ध निर्वाचन आयोगमा फेरी अर्को उजुरी दीपक मनाङे नेकपा एकीकृत समाजवादीमा प्रवेश लैंगिक हिंसा विरुद्धको अभियान : लेडी लायन्सद्वारा विद्यार्थीलाई व्यक्तित्व बिकास तालिम तिलोत्तमा मेलाको सेल्फीजोनमा दर्शकको आकर्षण, राष्ट्रिय तथा स्थानीय कलाकारको प्रस्तुती अन्तर विद्यालय टी-२० क्रिकेट : सोमबारको खेलमा होराइजन र जेसिज विजयी भैरहवामा मँगलबारदेखि १९ औं सामुहिक खेलकुद महोत्सव, १८ विद्यालय सहभागी हुँदै खुमलटारमा प्रचण्ड र गृहमन्त्री खाँणबीच भेटवार्ता सुदूरपश्चिम प्रदेश सभाबाट दुई दल बाहिरिए, दुई नयाँ दल थपिँदै सत्तागठबन्धनको बैठकअघि माधव नेपाल र रघुवीर महासेठले भेटे प्रचण्ड सत्ता गठबन्धनमा आबद्ध दलहरूको बैठक बालुवाटारमा सुरू निर्वाचन आचारसंहिता उल्लंघनमा शहरी विकासमन्त्री चौधरीले बुझाए २५ हजार जरिवाना सडक र धार्मिक पर्यटन प्रबर्द्धनमा रुरुक्षेत्र गाउँपालिका–१ को जोड नवलपरासीमा ४५ प्रतिशतले बढ्यो धान उत्पादन दुर्घटनामा घाइते भएका माझीको मृत्यु भएपछि सडकमै शव राखेर प्रदर्शन समानुपातिकतर्फ माओवादी र रास्वपालाई बराबर सिट वुहानस्थित प्रयोगशालाका वैज्ञानिक भन्छन्–कोभिड-१९ मान्छेले नै बनाएको भाइरस हो