२५ श्रावण २०७९, बुधबार

Aug 10, 2022

माध्यमिक विद्यालय तह परीक्षा एसईई–२०७८ को नतिजा प्रकाशित भएको छ । राष्ट्रिय परीक्षा बोर्डले बुधबार माध्यमिक शिक्षा परीक्षा एसईईको नतिजा आज सार्वजनिक गरेको हो । विद्यालय तहको शिक्षाको मापन र उच्च शिक्षाका लागि द्वारका रुपमा मानिने एसईई परीक्षा महत्वपूर्ण र चासोको परीक्षा हो । एसईईको नतीजालाई सम्भवत सबै तहको नतिजा भन्दा बढी चासो र महत्वका साथ हेरिने, लिइने गरिन्छ । यस परीक्षा तथा नतिजामा सर्वसाधारणदेखि उच्च र सबै तहबाट प्राथमिकताका साथ हेरिन्छ ।

Advertisement

राष्ट्रिय परीक्षा बोर्ड यस पटक लेटरग्रेडिङ निर्देशिका २०७८ लागू गर्नबाट पछि हटेको छ । बोर्डले कोरोना प्रभावको कारण देखाउँदै पुरानै पद्धतिबाट नतीजा प्रकाशन गरेको छ । सरकारले न्यूनतम् ३५ प्रतिशत अंकभन्दा कम ल्याउनेलाई अवर्गीकृत अर्थात् ननग्रेडेड हुने निर्णय गरे पनि परीक्षा बोर्डले पुरानै व्यवस्थाअनुसार नतिजा सार्वजनिक गरेको हो । कोभिडका कारण विद्यार्थीले राम्रोसँग पढ्न नपाएको भन्दै धेरै विद्यार्थी ३५ प्रतिशतभन्दा कम नम्बर ल्याउने अवर्गिकृतमा पर्ने देखिएपछि विद्यालय सञ्चालकहरुको दवावमा बोर्डले पुरानै व्यवस्था अनुसार नतिजा सार्वजनिक गरेको हो । कोभिडका बेला २०७६ र ०७७ मा भने आन्तरिक मूल्यांकनका आधारमा विद्यार्थीको नतिजा बोर्डले प्रमाणित गरेको थियो ।

यस वर्ष ४ लाख ९५ हजार सात सय ५१ जनाले एसईई परीक्षा दिएका थिए। अहिलेको नतिजा अनुसार यस वर्षको ३.६ देखि ४ जीपीए ल्याउने विद्यार्थीको संख्या ९ हजार ६३३ रहेको छ । त्यस्तै ३.२ देखि ३.६ जीपीए ल्याउनेको संख्या ४१ हजार ६२७ रहेको परीक्षणा बोर्डले जनाएको छ । २.८ देखि ३ दशमलब २ जीपए ल्याउनेको संख्या ६९ हजार ९०० रहेको छ । २.४ देखि २.८ जीपीए प्राप्त गर्ने परीक्षार्थीको संख्या ९० हजार ७५८ रहेको छ भने २ देखि २.४ ल्याउनेको संख्या १ लाख १२ हजार ७३३ रहेका छन् । यस्तै १.२ देखि २ ल्याउनेको संख्या १ लाख ५९४, १.२ देखि १.६ ल्याउने विद्यार्थीको संख्या ४४ हजार ५८६ र जीपीए ०.८ देखि १.२ ल्याउनेको संख्या ३ हजार २८० रहेको छ ।

परीक्षा बोर्डले यस वर्षको एसईई नतिजा सन्तोषजनक रहेको दावी गरेको छ । बोर्डले २०७५ अनुसार ७८ को नतिजा सन्तोषजनक रहेको बताएको छ । तर पछिल्लो ५ वर्षको तुलना गर्दा यसवर्षको नतिजा कमजोर देखिएको छ । समान परीक्षा किसिम र मूल्यांकनको ग्रेडिङ पद्धति हुँदा २०७४ मा ७४ जना र २०७५ मा १ सय ६ जनाले जीपीए ४ ल्याएका थिए । गत वैशाख ९ देखि २० सम्म सञ्चालित एसईईको नतिजाअनुसार ९ हजार ६ सय ३ जना अर्थात् १ दशमलव ९४ प्रतिशतले मात्र सबैभन्दा उच्च (३.६–४) जीपीए प्राप्त गरेका छन्। उच्च अंक र ग्रेड मात्रै परीक्षाको मापन होइन, विद्यार्थीको अन्तरनिहित क्षमता,रुचि र प्रस्तुति पनि हो । तर, अंकगणितीय रुपमा जीपीए ४ र ३.६–४.० ल्याउने विद्यार्थीको संख्या घटेको छ । हरेक विषयमा ३५ प्रतिशत नल्याउने विद्यार्थीलाई फेल बनाउने कार्यविधि स्थगित गर्नुबाट पनि एसईईको नतीजा खस्किएको पुष्टि हुन्छ ।

यस वर्ष प्रदेशअनुसार मूल्यांकन गरिएको छ । सबैभन्दा धेरै उत्तीर्ण हुनेमा बाग्मती छ भने कम हुनेमा कर्णाली र लुम्बिनी प्रदेश दोस्रोमा रहेको छ । त्यस्तै तुलनात्मक रुपमा यसपटक मधेश प्रदेशको नतीजा राम्रो आएको छ । बोर्डले प्रदेशगत रूपमा पहिलो पटक नतिजा सार्वजनिक गरेको हो । एसईईको नतीजा सार्वजनिक भएतापनि २०७५ साल अगाडि जस्तो रौनक,उत्साह र चासो भने देखिएको छैन । के एसईईको महत्व र चासो घटेको हो ? वा परीक्षा र नतिजा प्रणाली सहज र सामान्य बनेको हो ? पक्कैपनि बहसको विषय भने बनेको छ ।

शिक्षाको पहुँच र शिक्षित संख्या बढेको छ । त्यस्तै उच्च शिक्षा पनि सामान्य बन्दै गएको छ । यीनै कारणले मावि तह शिक्षा र नतिजा सामान्य बनेको हो ? शिक्षाको पहुँच र संख्याको कुरा गरिरहँदा गुणस्तरका विषयमा शंका र गम्भीर प्रश्न उठिरहेका छन् । यदि उच्च शिक्षाको कुरा गर्ने हो भने कक्षा छोड्नेको संख्या बढ्दै छ । पछिल्ला वर्षमा स्वदेशमा भन्दा उच्च शिक्षाका लागि विदेशमा जाने विद्यार्थीको संख्या बढ्दो छ । तसर्थ केवल कक्षा १०को परीक्षा र नतीजाको मात्रै नभई समग्र मावि तहको अर्थात् विद्यार्थीको १–१० कक्षा , १०–१३ वर्षको अध्ययनको मूल्यांकन तथा मापन गर्ने एसईई परीक्षा ,पद्धति र प्रणालीको बारे गम्भीर समीक्षा हुन आवश्यक छ ।

मुलुक संघीय प्रणालीअनुसार अगाडि बढेसँगै स्थानीय तह,प्रदेश र केन्द्रिय सरकारसँगै शिक्षासँग सम्बन्धित संघसंस्था,व्यक्ति र सरोकारवालाले मावि तह शिक्षा सुधार र गुणस्तरमा जोड दिन आवश्यक छ । विद्यालय,प्रविधि लगाएत दक्ष जनशक्तिको पहुाच बढेतापनि शैक्षिक गुणस्तर नबढ्नुका कारण पत्ता लगाई एसईई सुधार तथा गुणस्तरमा जोड दिन जरुरी देखिएको छ ।

प्रतिकृया दिनुहोस्

Flash News

कुसुन्डामा भाषा संरक्षणकै चिन्ता चीनमा देखियो जनाबरबाट मानिसमा सर्ने नयाँ भाइरस लुम्बिनीमा दुई स्थानसहित सबै प्रदेशबाट स्मार्ट लाइसेन्स छपाइको तयारी आज र भोलि देशका केही स्थानमा हुन सक्छ भारी वर्षा नितिश कुमारले बिहारमा आज पुनः मुख्यमन्त्रीको सपथ लिँदै नेपालले केन्यासंग टी २० र एकदिवसीय शृंखला खेल्ने मोटरसाइकल चोरी गर्ने गिरोहका ६ जना पक्राउ मतदाता नामावलीमा दाबी बिरोधका लागि भदौ १२ देखि १९ गतेसम्मको अवधि बिदेशको कमाइले गाउँमा जग्गा किनेर बेसार खेती लामो समयदेखि प्रयोगविहिन लुम्बिनीका विद्युतीय गाडी दशैं अघिनै सञ्चालनमा आउने प्रहरी प्रशासनकै आडमा तस्करी : दिनभरि भण्डारण, रातभरि ढुवानी चौराहा–गोलपार्क सडकः निर्माणमा देखिएका अड्चन हटाउने निर्णय लुम्बिनी साँस्कृतिकमा मिलेन विवाद : भद्रगोल कार्यालय, मर्कामा सेवाग्राही बुटवलमा जग्गा नापजाँचको काम शुरु सदभावको प्रतिक मोर्हरम पर्व, धुमधामका साथ मनाईयो थप १०९० जनामा कोरोना संक्रमण पुष्टि रुपन्देहीमा लगातार ३ पटक जितेका विष्णु पौडेललाई यसपटक कति चूनौती ? डिभिजन वन अधिकृतसहित ७ जना विरुद्ध भ्रष्टाचार मुद्दा, २० लाख ४८ हजार बिगो दाबी ठेकेदारले ९ करोड बुझे, सडक निर्माण अलपत्र फोहोर बोक्ने साधनको तोडफोड जघन्य अपराध : बालेन साह