२५ श्रावण २०७९, बुधबार

Aug 10, 2022

केहिदिन अगाडि इलाका प्रहरी कार्यालय बुटवलले रुपन्देहीको तिलोत्तमास्थित एक कल सेन्टरमा छापा मार्यो । कल सेन्टरमा अवैध तथा गैरकानूनी गतिविधि गतिविधिहरु हुने गरेको आशंका तथा सूचनाका आधारमा प्रहरीले छापा मारेको थियो । प्रहरीले उक्त कल सेन्टरमा छापा मार्दा कल सेन्टरको नाममा ठगि धन्दा हुने गरेको पाइएको छ ।

Advertisement

कल सेन्टरको काम ग्राहकलाई सेवा प्रदान गर्नु हो । त्योपनि ग्राहकको आवश्यकतालाई सहज रुपमा परिपूर्ति गर्दै सेवा प्रदान गर्नु हो । प्रविधिको पहुँच र माध्यमबाट सूचना र जानकारी दिई सहज सेवा प्रदान गर्नु हो । तर,त्यहाँ त इन्टरनेट र प्रविधिको माध्यमबाट कल सेन्टरको नाममा ठगि कार्य गरिएको देखिनुका साथै भेटियो । कथित कल सेन्टरमा २ सय ५० को हाराहारीमा १६–२५ वर्षसम्मका युवाहरु कार्यरत भेटियो । ती युवा–युवतीहरु प्रतक्ष्य ठगि कार्यमा संलग्न भेटिएका छन् ।

कल सेन्टरको नाममा ‘इजि एण्ड फास्ट मनि’ को लागि जे पनि गर्न तयार हुने बेरोजगार तथा महत्वकांक्षी किशोर किशोरीहरुको प्रयोग गरी अवैध गतिविधि सञ्चालन गर्ने उक्त सेन्टरले दैनिक २ करोडसम्म कारोबार गरेको पाइएको छ । समयको माग र आवश्यकताअनुसार विभिन्न पेशा,व्यवसायहरु पनि सिर्जित भएका छन् । अझै भनौं नेट र इन्टरनेटको पहुँचसँगै आधुनिकता र प्रविधिसँग जोडिएका धेरै पेशा, व्यवसायहरु रहेका छन् । यस्ता पेशा व्यवसायको नाममा ठगि पनि बढ्दै गएको छ ।

तपाइँलाई लक्की ड्रमार्फत २५ लाख पुरस्कार परेको छ, पुरस्कारका लागि सम्पर्कमा आउनु, तपाइँलाई कम्पनीको वार्षिक अवसरको उत्सवमा लक्की ड्र परेको छ, सम्पर्कमा आउनुस्, जस्ता म्यासेज धेरैको मोबाइलमा आउने गर्दछ । त्यस्तै सामाजिक सञ्जालमा निःशुल्क ऋण,बम्पर अफर, रोजगारका अवसर , घरमै बसी आम्दानी गर्ने अवसर लगाएतका विभिन्न आकर्षक अफर तथा प्रलोभन प्रकाशित हुन्छन् । कैंयौंले त्यस्ता सूचना र अफरलाई विस्वास गरेर सम्पर्कमा गई सेवाप्राप्त गर्न भुक्तानी गर्ने गर्दछन् । र, उनीहरु ठगिन्छन् ।

यस्तै ठगि कार्यका लागि सिद्धार्थ राजमार्ग अन्तर्गत बुटवल भैरहवा सडकखण्डको तिलोत्तमा–२ जानकीनगरमा आधुनिक र व्यवस्थित कार्यालयको स्थापना नै गरिएको रहेछ । जहाँ २ सय ५० जना दैनिक ठगि कार्यमा संलग्न हुन्थे । विशेषगरी नेपालबाट भारतीय नागरिकलाई ठगि गर्ने उद्देश्यका साथ सञ्चालित कल सेन्टरबाट ऋणको अफर देखाई गैरकानूनी रुपमा अशुली गरेको पाइएको छ । गैरकानूनी रुपमा लगानी गरी केहिदिनमै ऋणको दोब्बर,तेब्बर अशुली गर्ने त्यसका लागि ऋणिको परिचयपत्रका आधारमा सम्पूर्ण विवरण लिई ब्ल्याकमेल समेत गरेको पाइएको छ ।

कल सेन्टरबाट ह्वाट्स अपको माध्यमबाट विभिन्न व्यक्तिलाई सम्पर्क गर्ने , ऋणका प्रकार र सेवाका लागि एप्स डाउनलोड गर्न लगाउने ,ऋणका लागि प्रोत्साहन गर्ने ऋणिले रोजेको ऋणमा ४० प्रतिशत अग्रिम कटौती गरेरमात्रै भुक्तानी गर्ने र केहि दिनमै पूरै पैसाको दोब्बर तेब्बर माग गर्ने जस्ता गतिविधि हुने गरेका थिए । यदि ऋणिले सहज रुपमा भनेजति रकम अशुल नगरे उसलाई अर्को प्रकारको ऋणको विकल्प दिने र त्यसमा पनि ४० प्रतिशत अग्रिम लिने कल सेन्टरको ठगि रहेको थियो । यसरी ऋणिलाई झनै तनाव र ऋणको भारी बोकोउने यदि नतिरे अश्लिल शब्दसहित धम्काउने, अश्लिल तस्वीर बनाई आफन्तलाई पठाउने भन्दै ब्ल्याकमेल गर्ने कल सेन्टरको धन्दा रहेछ ।

४ तल्ले भवनमा ३ तल्ला भाडामा लिई सञ्चालित उक्त कल सेन्टरले एउटा तल्लामा ८५÷८६ वटा कम्प्यूटर सेट जडान गरी अवैध कारोबार र गतिविधि सञ्चालन गर्दै आएको थियो । करिब २ सय ५० कम्प्यूटरमा सोही संख्यामै कामदार, युवायुवतीहरु परिचालित गरी अवैध रुपमा सञ्चालित कल सेन्टर प्रहरीको छापापछि अन्य स्थानमा पनि सोही प्रकृत्तिका कल सेन्टरमा छापा हानिएको छ ।

कल सेन्टरमा कार्यरत अधिकांश विभिन्न जिल्लाबाट आई बुटवल आसपास डेरामा बस्ने, कलेज अध्ययन गर्ने विद्यार्थीहरु कार्यरत थिए । यो समूहका किशोरकिशोरीहरुमा कम सजगता र बढी आकांक्षा हुने हुँदा सञ्चालकले उनीहरुलाई प्रयोग गरिएको पाइएको छ । मासिक १२ हजार देखि ४० हजारसम्म पारिश्रमिक दिई उनीहरुबाट ऋण लगानी, अशुली,धम्की अश्लिल तस्वीर,भिडियो पठाउन जस्ता गतिविधि गराई गैरकानूनी रुपमा करोडौं कमाउे गिरोहनै रहेको छ । प्रहरीले केहि सञ्चालक र कार्यरतलाई हिरासतमा लिई अनुसन्धान गरिरहेको छ । भारतीय र चिनिया मास्टरमाइण्ड र नेपालीको संलग्नतामा सञ्चालित कथित कल सेन्टरले प्रविधि र कलिला किशोर–किशोरीहरुको चरम दुरुपयोग गरी अवैध रुपमा हजारौंलाई ठगी गर्दै करोडौं आम्दानी गरेको देखिएको छ ।

प्रतिकृया दिनुहोस्

Flash News

लुम्बिनीमा दुई स्थानसहित सबै प्रदेशबाट स्मार्ट लाइसेन्स छपाइको तयारी आज र भोलि देशका केही स्थानमा हुन सक्छ भारी वर्षा नितिश कुमारले बिहारमा आज पुनः मुख्यमन्त्रीको सपथ लिँदै नेपालले केन्यासंग टी २० र एकदिवसीय शृंखला खेल्ने मोटरसाइकल चोरी गर्ने गिरोहका ६ जना पक्राउ मतदाता नामावलीमा दाबी बिरोधका लागि भदौ १२ देखि १९ गतेसम्मको अवधि बिदेशको कमाइले गाउँमा जग्गा किनेर बेसार खेती लामो समयदेखि प्रयोगविहिन लुम्बिनीका विद्युतीय गाडी दशैं अघिनै सञ्चालनमा आउने प्रहरी प्रशासनकै आडमा तस्करी : दिनभरि भण्डारण, रातभरि ढुवानी चौराहा–गोलपार्क सडकः निर्माणमा देखिएका अड्चन हटाउने निर्णय लुम्बिनी साँस्कृतिकमा मिलेन विवाद : भद्रगोल कार्यालय, मर्कामा सेवाग्राही बुटवलमा जग्गा नापजाँचको काम शुरु सदभावको प्रतिक मोर्हरम पर्व, धुमधामका साथ मनाईयो थप १०९० जनामा कोरोना संक्रमण पुष्टि रुपन्देहीमा लगातार ३ पटक जितेका विष्णु पौडेललाई यसपटक कति चूनौती ? डिभिजन वन अधिकृतसहित ७ जना विरुद्ध भ्रष्टाचार मुद्दा, २० लाख ४८ हजार बिगो दाबी ठेकेदारले ९ करोड बुझे, सडक निर्माण अलपत्र फोहोर बोक्ने साधनको तोडफोड जघन्य अपराध : बालेन साह जिल्ला विकास समितिका तत्कालिन खरिदारविरुद्ध भ्रष्टाचार मुद्दा विहारमा नितिशले तोडे भाजपासँगको गठबन्धन