२५ श्रावण २०७९, बुधबार

Aug 10, 2022

नेपाली औद्योगिक उत्पादन पनि विदेश निर्यात हुन थालेका छन् । हालै नवलपरासीस्थित पाल्पा सिमेण्टले आफ्नो उत्पादन तानसेन सिमेण्ट भारत निर्यात गरेको छ । त्यसैगरी हालै रुपन्देहीमा रहेको श्री स्टील्सले पनि आफ्नो उत्पादन श्री स्टील्स टिएमटी फलामे छड भारत निर्यात शुभारम्भ गरेको छ । सियोदेखि जहाजसम्म, गुन्दु्रकदेखि चामलसम्म आयात गर्ने देशमा औद्योगिक उत्पादन निर्यात हुनु आँफैमा सुखद हो। यस अगाडि पनि नेपालका उत्पादन र वस्तु निर्यात नभएका भने होइनन् । तर, सिमेण्ट र छड जस्ता औद्योगिक उत्पादन तथा अत्यावश्यक , महङ्गा र ठूलो मात्रामा निर्यात हुने बस्तु हुन्।

Advertisement

गत असारमा नवलपरासीस्थित पाल्पा सिमेण्टले नेपालबाट भारत सिमेण्ट निर्यात सुरु गरेको हो । उद्योगले उत्तर प्रदेशको गोरखपुरस्थित ‘मा’ इन्टरप्राजेज कम्पनीलाई पहिलोपटक एक पटकमा ७ ट्रक सिमेण्ट पठाउन सुरु गरेको छ । दैनिक १८ सय टन उत्पादन गर्दै आएको कम्पनीले नेपाली बजारसँगै भारतीय बजारमा पनि आफ्नो बजार विस्तार गरेको छ । त्यस्तै नयाँ आर्थिक वर्ष शुभारम्भसँगै साउनको पहिलो हफ्ता रुपन्देहीस्थित श्री स्टील्स प्रा.लि.ले टिएमटी फलामे छड भारत निर्यात शुभारम्भ गरेको छ । रुपन्देहीको रोहिणी गाउँपालिकामा रहेको करिब ३ अर्ब लागतमा सञ्चालित उद्योगले पनि भारतको यूपिमा निर्यात गरेको छ । उद्योगले पहिलो पटक करिब ३५ टन फलामे छड निर्यात गर्दै शुभारम्भ गरेको हो ।

औद्योगिक क्षेत्रका रुपमा परिचित नवलपरासी र रुपन्देहीका ती उद्योगले गरेको निर्यातले राष्ट्रिय रुपमा चर्चा पाएको छ । नेपालबाट सिमेण्ट र छड भारत निर्यात हुनु सुखद तथा खुशीसँगै नेपालले औद्योगिक उत्पादन निर्यात गर्न सक्छ भने उदाहरुण पनि हो । त्यस्तै भारत जस्तो ठूलो र विकसित राष्ट्रमा नेपालले औद्योगिक उत्पादन निर्यात गर्नु नेपाली उद्योगी व्यवसायीसँगै मुलुककै गर्वको सवाल पनि हो । अझै अर्को रोचक पक्ष दुबै प्रकारका उत्पादनका कच्चा पदार्थ भने भारतबाटै आउन गर्दछन् । सिमेण्ट उत्पादनका लागि आवश्यक क्लिंकर भारतबाटै र छड निर्माणका लागि फलाम पनि भारतबाटै आउने गर्दछ ।

सरकारले ल्याएको पछिल्लो बजेटमा सिमेण्ट, छड, जुत्ता, चप्पल निर्यातमा ८ प्रतिशत अनुदान दिने व्यवस्था गरेपछि उद्योगीहरु उत्साहित भएका छन् । निर्यात सुरु गरेका दुबै कम्पनीले आगामी दिनमा मात्रा बढाउने योजना बनाएका छन् । त्यसैगरी पाल्पा सिमेण्ट र श्री स्टील्स टिएमटी छड निर्यातसँगै अन्य उद्योगरुहले पनि निर्यातको तयारी गरेका छन् । अरबौं लगानी र सयौंलाई रोजगार प्रदान गरेका यी उद्योगले निर्यात गरेर अन्तराष्ट्रिय व्यापारमा पनि बढाउने योजना बनाएका छन् । आयात घटाई निर्यात बढाउँदैछन्।

नेपालको व्यापारमा आयात र निर्यातको ग्राफ तुलनानै गर्न नमिल्ने छ । आयातको ग्राफ उच्च बिन्दुमा छ भने निर्यात शुभारम्भकै बिन्दुमा यस्तो अवस्थामा अझैं भनौं लामो समयको कोभिड महामारी र आर्थिक संकटमा समयमा उद्योगले निर्यात शुरु गरेका छन्। मुलुकनै आर्थिक संकटबाट गुज्रिरहेको अवस्थामा बस्तु निर्यात गरेर आम्दानी गर्नु आशाको किरण हो । नवलपरासी र रुपन्देहीमा मात्रै होइन, देशैभर हाल दजनौं सिमेण्ट उद्योग र छड उद्योग छन् । नेपाल सिमेण्ट र छडमा आत्मनिर्भर बनिसकेको छ ।

सिमेण्ट र छडको निर्यात शुभारम्भसँगै निरन्तरता तथा उत्पादन र निर्यात दुबै बढाउँदै लान जरुरी छ । त्यसैगरी अन्य ठूला उद्योगलाई निर्यात र साना उद्योगलाई आत्मनिर्भरका लागि सरकार र सरोकारवालाले जोड दिनु पर्दछ । शुलभ र सहज कर्जा,नियमिति विद्युत आपूर्ति, आवश्यक जनशक्तिको उपलब्धता र उत्पादति वस्तुको सहज बजारीकरण र उपर्युक्त मूल्य उद्योगका लागि अत्यावश्यक आधार हुन् । ती आवश्यकता र आधार परिपूर्ति गर्दै औद्योगी र बजारीकरणको लागि सरकारको स्पष्ट नीति आवश्यक पर्दछ।

सरकारले पछिल्लो बजेटमा ल्याएको ८ प्रतिशत निर्यात अनुदानले निर्यातलाई प्रोत्साहन गरेसँगै यसको सही कार्यान्वयन पनि आवश्यक रहन्छ, लाभ लिनकै लागि भन्दा पनि नियमित र दिगो निर्यातमा उद्योगीले जोड दिन आवश्यक छ। निर्यातले आन्तरिक तथा अन्तराष्ट्रिय प्रतिष्पर्धा बढाउँछ । जसले गुणस्तर र मूल्यमा पनि प्रतिष्पर्धा यसबाट स्वेदशी उपभोक्ता र विदेशी उपभोक्तलाई बस्तु छनौट र मूल्यमा पनि टेवा पुग्दछ । हाल मुलुकमा रहेका सिमेण्ट र फलामे छडका उद्योगहरुबाट निर्यात गरेता पनि वार्षिक अरबौं रकम आयात हुने देखिन्छ ।

लुम्बिनी प्रदेशको नवलपरासीस्थित पाल्पा सिमेण्ट र रुपन्देहीमा रहेको श्री स्टील्स प्रालिे पहिलो पटक शुरु गरेको सिमेण्ट र छड भारत निर्यातले नेपाली उद्योग र अर्थतन्त्रमा आशाको किरण झल्किएको छ । यससँगै निरन्तरता र निर्यातवृद्धि आवश्यक रहेको छ भने यसरी नै अन्य उद्योगले मुलुकमा आत्मनिर्भरतासँगै निर्यातमा जोड दिई शुभारम्भ र निरन्तरता दिन आवश्यक छ । साथै लगानीकर्ता, तीनै तहका सरकार र सरोकारवालाहरुले पनि नेपाली उद्योगबाट उत्पानद, आत्मनिर्भरता र निर्यातमा वृद्धि गरी आयात विस्थापन र निर्यात वृद्धिगरी अर्थतन्त्रलाई चलायमान तथा बलियो बनाउन जरुरी छ ।

प्रतिकृया दिनुहोस्

Flash News

चीनमा देखियो जनाबरबाट मानिसमा सर्ने नयाँ भाइरस लुम्बिनीमा दुई स्थानसहित सबै प्रदेशबाट स्मार्ट लाइसेन्स छपाइको तयारी आज र भोलि देशका केही स्थानमा हुन सक्छ भारी वर्षा नितिश कुमारले बिहारमा आज पुनः मुख्यमन्त्रीको सपथ लिँदै नेपालले केन्यासंग टी २० र एकदिवसीय शृंखला खेल्ने मोटरसाइकल चोरी गर्ने गिरोहका ६ जना पक्राउ मतदाता नामावलीमा दाबी बिरोधका लागि भदौ १२ देखि १९ गतेसम्मको अवधि बिदेशको कमाइले गाउँमा जग्गा किनेर बेसार खेती लामो समयदेखि प्रयोगविहिन लुम्बिनीका विद्युतीय गाडी दशैं अघिनै सञ्चालनमा आउने प्रहरी प्रशासनकै आडमा तस्करी : दिनभरि भण्डारण, रातभरि ढुवानी चौराहा–गोलपार्क सडकः निर्माणमा देखिएका अड्चन हटाउने निर्णय लुम्बिनी साँस्कृतिकमा मिलेन विवाद : भद्रगोल कार्यालय, मर्कामा सेवाग्राही बुटवलमा जग्गा नापजाँचको काम शुरु सदभावको प्रतिक मोर्हरम पर्व, धुमधामका साथ मनाईयो थप १०९० जनामा कोरोना संक्रमण पुष्टि रुपन्देहीमा लगातार ३ पटक जितेका विष्णु पौडेललाई यसपटक कति चूनौती ? डिभिजन वन अधिकृतसहित ७ जना विरुद्ध भ्रष्टाचार मुद्दा, २० लाख ४८ हजार बिगो दाबी ठेकेदारले ९ करोड बुझे, सडक निर्माण अलपत्र फोहोर बोक्ने साधनको तोडफोड जघन्य अपराध : बालेन साह जिल्ला विकास समितिका तत्कालिन खरिदारविरुद्ध भ्रष्टाचार मुद्दा