२५ श्रावण २०७९, बुधबार

Aug 10, 2022

भैरहवा । कोभिडको मारमा नेपालको पर्यटन क्षेत्र परेको छ । त्यस मध्ये पनि सबै भन्दा बढी प्रभावित लुम्बिनी भएको छ । यसको प्रत्यक्ष असर लुम्बिनीको आन्तरिक आयमा परेको छ ।

Advertisement

लुम्बिनीको प्रमुख आम्दानीको श्रोत मानिने दानपेटिकामा पहिलेको तुलनामा एक चौथाईले रकम घटेको छ । आईतबार देखी गणना सुरु गरिएको दानपेटिकामा मंगलबार सम्म साढे ८ लाख रुपैया मात्र रहेको लुम्बिनी विकास कोषका कोषाध्यक्ष ढुण्डिराज भट्टराई (सिद्धिचरण) ले जानकारी दिए । उनले आज पनि गणना जारी रहेको कारण यो रकममा केही वृद्धि हुने जनाए ।

ठूला नोटहरु गणना गरेर सकिएका छन् । बुधबार २० रुपैयाँ, १० रुपैयाँ, ५ रुपैयाँ र भारतीय १० रुपैयाँका नोटहरु गणना भई रहेको थियो । यसले कुल रकममा केही रकम वृद्धि गरे पनि पहिलेको तुलनामा एक चौथाई मात्र हुने छ । चैत्र १८ गते खोलिएको दान पेटिका त्यसको ३ महिना पछि मात्र असार १८ गते खोलिएको थियो ।

लुम्बिनी विकास कोषको विनियममा प्रत्येक १५/१५ दिनमा दानपेटिका खोली जम्मा भएको रकम बैंक दाखिला गर्नु पर्ने प्रावधान रहेको छ । तर पछिल्लो समय कोभिडको कारण लुम्बिनीमा पर्यटकको आगमन अत्यन्तै न्यून रहेको र दान पेटिकाको रकम गणना प्रक्रिया खर्चिलो रहेको बताउदै कोषले ३ महिना पछि दान पेटिका खोलेको हो ।“कोभिड अघि प्रत्येक १५ दिन अथवा १ महिनामा दान पेटिका खोल्दा ३५ देखी ४० लाख सम्म भेटी रकम हुने गरेको थियो ।” कोषाध्यक्ष भट्टराईले भने “अहिले श्रद्धालुहरुको आगमन कम हुदा यो रकम ह्वात्तै घटेको छ ।”

कोभिड अघि दानपेटिकामा डलर लगायत बिभिन्न बौद्धमार्गी देशहरुको बिदेशी मुद्रा आउने गरेको थियो । कोभिडका कारण तेश्रो मुलुकका श्रद्धालु आउन नसक्दा दानपेटीमा अहिले भारतीय र नेपाली मुद्रा मात्र हुने गरेको कोषको भनाई छ । यसले पनि आम्दानी घटेको भट्टराईले बताए ।आन्तरीक आम्दानीबाटै कर्मचारी र अन्य व्यवस्थापन गर्दै आएको कोषलाई अहिले आम्दानी घटे पछि कर्मचारी ब्यवस्थापन गर्नै हम्मे हम्मे पर्ने गरेको छ ।

दानपेटिकामा संकलित रकमलाई पारदर्शी बनाउँन सिसिटिभि क्यामेरा जडान गरि गणना शुरु गरिएको छ । लुम्बिनी भ्रमणमा आएका पर्यटकहरुले पवित्र ह्ृदयले गरेको दानलाई लुम्बिनीको विकासमा लगाउने गरि दानपेटिका राजस्व शाखा, लुम्बिनि सुरक्षा प्रतिनिधि, नेपाल प्रहरी, दंगा प्रहरी बल, सशस्त्र प्रहरी र लुम्बिनी साँस्कृतिक नगरपालिका प्रतिनिधिहरुको रोहवरमा खोलिने गरेको कोषका कोषाध्यक्ष भट्टराई को भनाई छ । उनले आफूले कोषाध्यक्ष पद समालेदेखि दानपेटिकामा संकलित दान पारदर्शी बनाउने र यसको सदुपयोग भएको सन्देश दिन सञ्चारकर्मीलाई समेत बोलाएर गणना थालिएको बताए ।

प्रतिकृया दिनुहोस्

Flash News

कुसुन्डामा भाषा संरक्षणकै चिन्ता चीनमा देखियो जनाबरबाट मानिसमा सर्ने नयाँ भाइरस लुम्बिनीमा दुई स्थानसहित सबै प्रदेशबाट स्मार्ट लाइसेन्स छपाइको तयारी आज र भोलि देशका केही स्थानमा हुन सक्छ भारी वर्षा नितिश कुमारले बिहारमा आज पुनः मुख्यमन्त्रीको सपथ लिँदै नेपालले केन्यासंग टी २० र एकदिवसीय शृंखला खेल्ने मोटरसाइकल चोरी गर्ने गिरोहका ६ जना पक्राउ मतदाता नामावलीमा दाबी बिरोधका लागि भदौ १२ देखि १९ गतेसम्मको अवधि बिदेशको कमाइले गाउँमा जग्गा किनेर बेसार खेती लामो समयदेखि प्रयोगविहिन लुम्बिनीका विद्युतीय गाडी दशैं अघिनै सञ्चालनमा आउने प्रहरी प्रशासनकै आडमा तस्करी : दिनभरि भण्डारण, रातभरि ढुवानी चौराहा–गोलपार्क सडकः निर्माणमा देखिएका अड्चन हटाउने निर्णय लुम्बिनी साँस्कृतिकमा मिलेन विवाद : भद्रगोल कार्यालय, मर्कामा सेवाग्राही बुटवलमा जग्गा नापजाँचको काम शुरु सदभावको प्रतिक मोर्हरम पर्व, धुमधामका साथ मनाईयो थप १०९० जनामा कोरोना संक्रमण पुष्टि रुपन्देहीमा लगातार ३ पटक जितेका विष्णु पौडेललाई यसपटक कति चूनौती ? डिभिजन वन अधिकृतसहित ७ जना विरुद्ध भ्रष्टाचार मुद्दा, २० लाख ४८ हजार बिगो दाबी ठेकेदारले ९ करोड बुझे, सडक निर्माण अलपत्र फोहोर बोक्ने साधनको तोडफोड जघन्य अपराध : बालेन साह