२५ श्रावण २०७९, बुधबार

Aug 10, 2022

काठमाडौं । अमेरिकाको इलिनोस राज्यको हाइल्याण्ड पार्कमा भएको परेडमा एक बन्दुकधारीले जथाभावी गोली चलाउँदा छ जनाको मृत्यु भएको छ । अमेरिका स्वतन्त्र भएकाे स्मरणमा आयोजित परेड शुरू भएकाे २० मिनेटपछि गाेलीकाण्ड भएकाे हाे ।

Advertisement

घटनास्थलमै ५ जना र उपचारको क्रममा एकको मृत्यु भएको छ । अस्पतालमा ल्याइएका २६ जना घाइतेमध्ये २५ जनालाई गोलीबाट घाउ लागेको छ । उपचारपछि १९ जनालाई डिस्चार्ज गरिएको छ भने घाइतेहरु पाँचवर्षदेखि ८५ वर्षसम्मका छन् । परेडमा आएका अधिकांशले पहिला गोली नभएर पटका पड्किएको महसुस गरेका थिए । 

गोली हानेर गाडीमा भागेका २१ वर्षीय रोबर्ट इ क्रिमोलाई पक्राउ गरी आवश्यक कार्वाही गरिएको छ ।

सीएनएनका अनुसार अमेरिकामा विगत १८६ दिनमा जुलाई ५ तारिखसम्म ३११ वटा मास गोलीकाण्ड अर्थात् भीडमा गोली हानिएका घटना छन् ।  

हतियार हिंसा आर्काइभका अनुसार चार जनासम्मलाई गोली हानेको घटनालाई मास गोलीकाण्ड भनिन्छ । यसमा गोली हान्नेलाई प्रत्युत्तरमा हानिएको गोलीलाई गणना गरिँदैन । 

सन् २०१४ देखि लिखत राख्न शुरु गरिएकोमा गतसाल सबैभन्दा डरलाग्दो गरी यस्ता घटना गराइएका छन् । सन् २०२१ मा ६९२ वटा गोलीकाण्ड भएका थिए ।

मास गोलीकाण्डमा मृत्यु

सन् २०१४ मा २७९, सन् २०१५ मा ३३५, सन् २०१६ मा ३८२, सन् ३४६, सन् २०१७ मा ३३६ सन् २०१८ मा ४१७, सन् २०१९ मा ४१७ र सन् २०२० मा ६११ जनाको गोलीकाण्डमा मृत्यु भएको तथ्याङ्कमा उल्लेख छ । 

अन्य गोलीकाण्ड

यस्तै, अबोधजन्य रुपमा हुने गोलीकाण्डमा प्रत्येक वर्ष दुईहजार सर्वसाधारणको अनाहकमा मृत्यु भइरहेको छ ।

गोली हानी गोलीकाण्ड

यस्तै, अमेरिकामा गोली हानेर आत्महत्या हुने दर पनि बढिरहेको छ । प्रत्येक वर्ष करिब २३ हजार जनाले गोली हानी आत्महत्या गरेका छन् ।

अमेरिकामा अरुलाई हत्या गरेपछि आत्महत्या गरेर प्रत्येक वर्ष साढे पाँचसय जतिको ज्यान गइरहेको छ ।

जवाफी कार्वाहीमा मृत्यु

यस्ता आपराधिक गतिविधि नियन्त्रण गर्न सुरक्षाफौजको प्रतिआक्रमणमा परेर प्रत्येक वर्ष एक हजार ५०० सयदेखि दुई हजार १०० सम्म आपराधिक व्यक्तिहरु मारिएका छन् । (सीएनएन, अल जजिरा) 

प्रतिकृया दिनुहोस्

Flash News

चीनमा देखियो जनाबरबाट मानिसमा सर्ने नयाँ भाइरस लुम्बिनीमा दुई स्थानसहित सबै प्रदेशबाट स्मार्ट लाइसेन्स छपाइको तयारी आज र भोलि देशका केही स्थानमा हुन सक्छ भारी वर्षा नितिश कुमारले बिहारमा आज पुनः मुख्यमन्त्रीको सपथ लिँदै नेपालले केन्यासंग टी २० र एकदिवसीय शृंखला खेल्ने मोटरसाइकल चोरी गर्ने गिरोहका ६ जना पक्राउ मतदाता नामावलीमा दाबी बिरोधका लागि भदौ १२ देखि १९ गतेसम्मको अवधि बिदेशको कमाइले गाउँमा जग्गा किनेर बेसार खेती लामो समयदेखि प्रयोगविहिन लुम्बिनीका विद्युतीय गाडी दशैं अघिनै सञ्चालनमा आउने प्रहरी प्रशासनकै आडमा तस्करी : दिनभरि भण्डारण, रातभरि ढुवानी चौराहा–गोलपार्क सडकः निर्माणमा देखिएका अड्चन हटाउने निर्णय लुम्बिनी साँस्कृतिकमा मिलेन विवाद : भद्रगोल कार्यालय, मर्कामा सेवाग्राही बुटवलमा जग्गा नापजाँचको काम शुरु सदभावको प्रतिक मोर्हरम पर्व, धुमधामका साथ मनाईयो थप १०९० जनामा कोरोना संक्रमण पुष्टि रुपन्देहीमा लगातार ३ पटक जितेका विष्णु पौडेललाई यसपटक कति चूनौती ? डिभिजन वन अधिकृतसहित ७ जना विरुद्ध भ्रष्टाचार मुद्दा, २० लाख ४८ हजार बिगो दाबी ठेकेदारले ९ करोड बुझे, सडक निर्माण अलपत्र फोहोर बोक्ने साधनको तोडफोड जघन्य अपराध : बालेन साह जिल्ला विकास समितिका तत्कालिन खरिदारविरुद्ध भ्रष्टाचार मुद्दा