२७ श्रावण २०७९, शुक्रबार

Aug 12, 2022


भैरहवा । रुपन्देहीमा चालु आर्थिक वर्षको हालसम्म पूँजीगत बजेटको २६ दशमलव ०५ प्रतिशत रकम मात्र खर्च भएको छ । पूर्वाधारको आवश्यकता पूरा गर्न गरिने पूँजीगत खर्च हालसम्मकै न्यून छ । विकास निर्माण र पूर्वाधारमा देखिने यो खर्च नहुनु भनेकै विकास निर्माणको काम कछुवा गतिमा हुनु हो । कर्मचारीहरुले काम नगरिदिदा पूर्वाधार तथा आयोजनाको काम यो वर्ष सुस्त छ ।

Advertisement

चालु आवमा जिल्लाको कुल बजेट ४३ अर्ब ३६ करोड २९ लाख ४६ हजार  ३६० रहेकामा हालसम्म ३३ अर्ब ६ करोड खर्चिएको पाइएको छ । प्रतिशतमा हेर्दा ७६ दशमलव २५ प्रतिशत कुल बजेट खर्च भए पनि पुँजीगततर्फ एक तिहाइ पनि खर्च भएको छैन । तलब भत्ता तथा भत्तामा ९१ प्रतिशत खर्च गरेको रुपन्देहीका कार्यालयले पूँजीगततर्फ भने न्यून खर्च गरेको छ । 

कोष तथा लेखा नियन्त्रक कार्यालय रुपन्देहीका अनुसार चालु आर्थिक १० असारसम्म चालुतर्फको ३३ अर्ब ४० करोड ५२ लाख ३१ हजार ६०१ मध्ये ३०  अर्ब ४६ करोड ९७ लाख ८२  हजार ७९५ रुपैयाँ अर्थात् ९१ प्रतिशत खर्च भएको छ भने  पुँजीगत तर्फ अख्तियारी आएको कुल बजेट ९ अर्ब ९५ करोड ७७ लाख १४ हजारमध्ये हालसम्म २ अर्ब ५९ करोड ४५ लाख ७९ हजार ५६६ अर्थात् २६ प्रतिशत रकम खर्च भएको कोलेनिका कार्यालय रुपन्देहीका प्रमुख कोष नियन्त्रक विष्णु प्रसाद ज्ञवालीले बताए ।

कार्यालयका अनुसार पूँजीगततर्फ सडक डिभिजन कार्यालयले ३ अर्ब ९२ करोडको अख्तियारी पाएकोमा हालसम्म ५८ करोड १४ लाख मात्र खर्चिएको छ । यस्तै भैरहवा लुम्बिनी सडकले २ करोड ४२ लाखमध्ये ३० हजार ९००, बेलहिया बुटवल सडक खण्डले ३१  करोडमध्ये १२ करोड ७३ लाख, सवारी परीक्षण कार्यालय रुपन्देहीले ४ करोड ५५ लाख २० हजार अख्तियारी पाएकोम १६ लाख ५४ हजार मात्र खर्चेको छ । 

आर्थिक करिडोर कार्यालय बुटवलले १४ करोड १९ लाख ५५ हजारमध्ये १ करोड ६२ लाख, जनताको तटबन्ध कार्यक्रमका लागि आएको ६४ करोड ६५ लाखमध्ये २१ करोड ७१ लाख, भूमिगत जल सिँचाइ भैरहवा लुम्बिनीका लागि विनियोजित २७ करोड ९५ लाखमध्ये हालसम्म ७ करोड ९ लाख, जल तथा मौसम विज्ञानका लागि आएको २ करोड १३ लाखमध्ये १६ लाख मात्रै खर्च गर्न सकेको कार्यालयले जानकारी दिएको छ ।

पालिकातर्फ मायादेवी गाउँपालिकाका लागि आएको २ करोड, रोहिणीका लागि १५ लाख, सियारी गाँउपालिकालागि १ करोड ९५ लाख, कोटहीमाई गाँउपालिकालागि १ करोड ५० लाख, कंचन गाउँपालिकाका लागि २ करोड १० लाख, लुम्बिनी सांस्कृतिक नगरपालिकाका लागि २ करोड, देवदह नगरपालिकाका लागि १ करोड ५० लाख, सिद्धार्थनगरका लागि आएको बजेटमध्ये १ करोड र बुटवल उपमहानगरपालिकाले ४५ लाख अझै पनि खर्च भएको छैन । अधिकांश पालिकाले यो रकम खर्च गर्न नसकेर फ्रिज गर्दै छन । 
 

प्रतिकृया दिनुहोस्

Flash News

बढ्दै जनैको महत्व, गत वर्ष साढे १७ करोडको आयात देशैभर आज पनि वर्षाको सम्भावना, भोलि र पर्सी ठूलो पानी पर्ने आज रक्षाबन्धन तथा जनैपूर्णिमा मनाइँदै बुटवलको अन्तर्राष्ट्रिय सम्मेलन केन्द्र : कसले सञ्चालन गर्ने बारे अन्यौल अन्तर्राष्ट्रिय युवा दिवस : युवाका समस्या जस्ताको त्यस्तै अक्सफोर्डका विद्यार्थीलाई स्वागत तथा सम्मान ‘अमेरिका मेरो बुढा छ’ सार्वजनिक एकिकृत समाजवादीका अध्यक्ष नेपाललाई कोरोना संक्रमण गुल्मीको वार्षिक समीक्षा गोष्ठीमा जे देखियो… सामाजिक सञ्जालमार्फत महिलालाई सास्ति दिएको भन्दै एक जना पक्राउ सनराइज बैंकको लगानीमा चौतारी निर्माण एमालेले गठन गर्‍यो ओलीको नेतृत्वमा केन्द्रीय निर्वाचन परिचालन कमिटी लुम्बिनीका १० सहित ६३ पालिकाले अझै बजेट पेश गरेनन् चाउचाउपछि फिल्मी क्षेत्रमा रुपन्देहीको यशोदा समूह, चलचित्र ‘फूलबारी’ निर्माण गर्दै माओवादीबाट ३ पटक जितेका टोपबहादुरले एमालेबाट के गर्लान्? कोरोना संक्रमणबाट एकै दिन पाँच जानाको मृत्यु राप्रपा रुपन्देही उपाध्यक्ष गुप्ताद्वारा पदबाट राजीनामा (पत्रसहित) भुवन केसीको नियुक्ति प्रक्रिया बदरको माग गर्दै सर्वोच्चमा रिट दायर, सोमबार पेसी रुपन्देही ट्राफिक प्रहरीकाे अभियान : तीब्र गतिका सवारीलाई नियन्त्रण भैरहवाको मेडिकल कलेजमा विशिष्ट विशेषज्ञ सेवा थप