१२ जेष्ठ २०७९, बिहीबार

May 26, 2022

वर्ष २०७८को अन्त्यसँगै नव वर्ष २०७९ को शुभारम्भ भएको छ । नेपाली पात्रो तथा वि.सं.अनुसार वि.सं.२०७८ समाप्त भई वि.सं.२०७९ शुरु भएको छ । भारतको उज्जैनका पौराणिक राजा विक्रमादित्यले चलाएको सम्वत्को रुपमा विक्रम सम्वत्लाई चिनिन्छ । तर, यसलाई पुष्टि पार्ने गरि कुनै तथ्य फेला नभएको हुँदा विक्रम सम्वतको बारेमा धेरै रहस्यहरू छन् । केही इतिहास विद्हरूले विक्रमादित्यको अस्तित्वको पुष्टि नभएको हुँदा बिक्रम सम्वत् नेपालको मौलिक सम्वत् भएको तर्क समेत गर्दछन् ।

Advertisement

अहिले विश्वभरि नै यो सम्वत्लाई अधिकारिकता दिएको देश नेपाल मात्र हो । भारतको उज्जैनका पौराणिक राजा विक्रमादित्यले चलाएको सम्वत्को रुपमा विक्रम सम्वतलाई चिनिन्छ । तर, यसलाई पुष्टि पार्ने गरि कुनै तथ्य फेला नभएको हुँदा विक्रम सम्वतको बारेमा धेरै रहस्यहरू छन् । केही इतिहास विद्हरूले विक्रमादित्यको अस्तित्वको पुष्टि नभएको हुँदा बिक्रम सम्वत् नेपालको मौलिक सम्वत् भएको तर्क समेत गर्दछन् । अहिले विश्वभरि नै यो सम्वत्लाई अधिकारिकता दिएको देश नेपाल मात्र हो ।

नयाँ वर्षसँगै मुलुक र जनतामा उत्साह जागेर आउँछ । हरेक वितेका वर्षको सम्झना र समीक्षासँगै नयाँ वर्षको योजना र थप सफलताको कामना हुने गर्दछ । हरेक वर्षको समाप्तिसँगै मुलुकको इतिहास पनि लम्बिँदै जान्छ । त्यसैगरी भविष्यमा सो वर्षका बारे समीक्षा र तथ्यांक पनि रहने गर्दछ । वर्ष परिवर्तनसँगै मुलुकको इतिहास अवस्थासँगै जनताका विगत र वर्तमान र भविष्य पनि प्रतक्ष्य जोडिएको हुन्छ । मुलुक र जनताका लागि वर्ष ०७८ दुःखद नै रहयो ।

विशेषगरी यो वर्ष मुलुक कोरोना संक्रमण र राजनीतिक संक्रमणको शिकार बन्यो । पहिलो र दोस्रो लहरको कोरोनाबाट शिथिल भएको मुलुक तेस्रो लहरसँग पनि जुध्न पर्यो । अर्कोतर्फ राजनीतिक अस्थिरता र उथल–पुथलले थप ग्रसित बन्यो । लामो संघर्ष र बलिदानीपछि प्राप्त गणतान्त्रि राज्यको अवधारण अनुसार सम्पन्न निर्वाचनबाट सुरु भएको संघीयता कार्यान्वयनका प्रदेश सरकार र केन्द्रिय सरकार मध्यवाधीमै बर्खास्त भए । करिब २ तिहाई मत प्राप्त नेतृत्व सत्ताच्यूत भयो ।

वर्ष २०७८ नेपाल र नेपालीका लागि दःखद रहयो। स्वास्थ्य शिक्षा,पर्यटन लगाएत हरेक क्षेत्र निकै प्रभावित बन्यो । विश्वव्यापी कोरोना संक्रमण, रानीतिक पार्टीहरुको आन्तरिक द्वन्द लगाएतले गत वर्ष मुलुकमा चरम रुपमा राजनीतिक अशान्ति,अस्थिरता र आर्थिक संकट देखियो । वर्षको अन्त्यसँगै मुलुक आर्थिक संकटतर्फ गएको देखिएको छ । अतः वर्ष २०७८ विदाई भई ७९ सुरु भएको छ । विगतमा जे जस्ता घटना, समस्या र अवस्था भएतापनि यस वर्ष नेपाल र नेपालीका लागि सुखद बनोस् । राज्यको नेतृत्वमा रहेका जिम्मेवार बनुन् । नागरिकको सेवाका लागि कार्यरत कर्मचारी उत्तरदायी बनुन् ।

कोभिड र राजनाीतिक संक्रमणबाट ग्रस्त मुलुकमा नयाँ वर्षसँगै निर्वाचनको माहौल पनि सुरु भएको छ । पछिल्ला तीन वर्ष विषम अवस्थाबाट गुज्रिएको राष्ट्र र जनताका लागि नयाँ वर्ष आशाको वर्ष हो । वर्ष २०७९ मा मुलुकमा राजनीतिक स्थिरताको जग बसोस्,थलिएका सबै क्षेत्र लयमा आउन्,विकास र समृद्धिको यात्राले गति लियोस् ।

नयाँ वर्ष २०७९ को शुभारम्भसँगै मुलुकका समस्याहरु समाधान हुँदै जाउन्। हरेक क्षेत्रमा देखिएको सुस्तता हटेर गतिशिल बनुन् । आर्थिक रुपमा धराशायी बनेका क्षेत्रहरु उठुन् । स्वास्थ्य शिक्षा,पर्यटन,रोजगार जस्ता क्षेत्रहरु सक्रिय रुपमा चलायमान बनुन् । सबै तहका निर्वाचन सफल रुपमा सम्पन्न हुनुका साथै सवल नेतृत्व प्राप्त होस् । नव वर्ष २०७९ को अवसरमा हाम्रा पाठकवृन्द,विज्ञापनदाता,कर्मचारी,शुभेच्छुक लगाएत देश–विदेशमा रहने सम्पूर्ण नेपालीहरुमा सुख,शान्ति,समृद्धिको कामना ।

प्रतिकृया दिनुहोस्

Flash News

कम उमेरमै सफलतातर्फ लम्किँदै परिश्ना १५ वर्षीया छात्रालाई बलात्कार गरी फरार रहेका प्रिन्सीपल पाँच वर्षपछि पक्राउ हजुरआमाको हत्या गरेको अभियोगमा नाती पक्राउ निजगढमा अन्तर्राष्ट्रिय विमानस्थल बनाउन सर्वोच्चले लगायो रोक ६८ हजार बढी विद्यार्थीले लुम्बिनीबाट एसएलसी दिदैँ तिलोत्तमामा खाँण ८४५ मतले अगाडि, अब ३ हजार मत गन्न बाँकी ओलीले नीति तथा कार्यक्रममा लिम्पियाधुरा, लिपुलेक खोजेपछि प्रकाशमानले दिए जवाफ निर्वाचन शान्तिपूर्ण र धाँधलीरहित सम्पन्न भाे: झलनाथ शुक्रबारबाट क्यूएफएक्ससहित देशभरका हलमा ‘कबड्डी-४’ सत्तारुढ गठबन्धनले नेपालको स्वतन्त्र र असंलग्नता परराष्ट्र नीति परित्याग गरेको हो : रावल दश महिनामा एक अर्ब २१ करोडको फेसमास्क नेपाल भित्रियो इपीजी प्रतिवेदन बुझ्न प्रधानमन्त्री देउवालाई ओलीको आग्रह विद्यालय जाँदै गरेकी बालिकामाथि बलात्कार प्रयास वाइडबडी र सुनकाण्ड छानबिन गर्न सरकारलाई ओलीको चुनौती आगोले जलेकी विरामीलाई छाडेर फर्कियो बुद्ध एयर, चर्को आलोचनापछि प्रस्टीकरण हवाइजहाजको टिकट पाउन पनि शक्ति केन्द्रको भर ३५ हजार ३४ जनप्रतिनिधि निर्वाचित, कुन दलले कति जिते ? परराष्ट्र नीतिलाई असन्तुलित र सत्ता स्वार्थमा संकुचित गरिएकाे ओली आराेप एमाले सत्यसँग लड्दैन, शक्तिसँग झुक्दैन : ओली विश्वव्यापी मन्दी आउन सक्ने विश्व बैंकको चेतावनी