१४ मंसिर २०७९, बुधबार

Nov 30, 2022

धनगढी । वैशाख ३० गते हुने स्थानीय तहको निर्वाचनलाई लक्षित गरी कैलालीमा पाँच दलीय चुनावी तालमेल गर्न गरिएको छलफल निष्कर्ष विहीन बनेको छ ।

Advertisement

आइतबार नेपाली कांग्रेस, नेकपा माओवादी केन्द्र, नेकपा एकीकृत समाजवादी पार्टी, राष्ट्रिय जनमोर्चा र राष्ट्रिय जनता पार्टीबीच तालमेलका विषयमा छलफल भएको थियो । 

छलफल टुंगोमा पुग्न नसकेपछि चैत ३० गते पुनः बैठक बस्ने गरी सहमति भएको छ । तालमेलका विषयमा तीन दलका आ–आफ्नै एजेण्डा रहेका छन् । १३ पालिका रहेको कैलालीमा कांग्रेसले ७ पालिका आफूले पाउनुपर्ने दाबी गरेको छ । 

यसैगरी नेकपा माओवादी केन्द्रले ६ पालिका माग गरेको छ भने समाजवादी पार्टीले ५ पालिका माग गरेपछि सहमति हुन नसकेको हो । कांग्रेसले धनगढी–उपमहानगरपालिका सहित अन्य ७ पालि आफूले पाउनुपर्ने धारणा राखेको नेपाली कांग्रेस कैलालीका सभापति नारायणदत्त भट्टले बताए ।

भागबन्डाभन्दा पनि अन्य पार्टीले आफ्नो संगठनको विवरण नै बुझाउन नसकेपछि छलफल अघि बढ्न नसकेको सभापति भट्ट बताउँछन् ।

‘कैलालीमा १ सय २६ वडाकै संगठनको विवरण माग गर्दा साना पार्टीले कुनै विवरण बुझाउन सकिरहेका छैनन्,’ सभापति भट्टले भने, ‘संगठन नै नभई तालमेलमा कसरी जाने भन्ने समस्या भइरहेको छ, जसका कारण छलफल टुङ्गोमा पुग्न सकेको छैन ।’ कैलालीका बहुमत पालिका कांग्रेस एक्लैले जित्न सक्ने अवस्था भए पनि केन्द्रीय गठबन्धनको मर्म अनुसार चुनावी तालमेलका लागि छलफल गरिएको बताउँदै सभापति भट्टले भने, ‘कुनै–कुनै पार्टीले जिल्लामा एउटा वडा समेत जितेका थिएनन् । उनीहरूलाई पनि समेट्नुपर्ने अवस्था छ । एकीकृत समाजवादी पार्टीलाई संगठनको विवरण माग गरेका छौं, विवरण आएपछि त्यसका आधारमा थप छलफल हुने छ ।’ 

नेकपा माओवादी केन्द्र कैलालीका इन्चार्ज हरि ज्ञवाली (अखण्ड)ले भने आइतबारको बैठक नेपाली कांग्रेसका कारण विना निष्कर्ष टुंगिएको बताए । ‘हाम्रो तयारी पुगेको छैन, आन्तरिक छलफलका लागि टाइम दिनुपर्‍यो भन्दै कांग्रेसले आग्रह गरेपछि आइतबारको बैठक विना निष्कर्ष टुंगिएको हो,’ इन्चार्ज उत्सवले भने, ‘तर गठबन्धन गर्नु पर्छ भन्नेमा सबै एकमत छौं ।’ 

उनले पालिकाको भागबन्डाका विषयमा कुनै छलफलनै नभएको बताए । बैठकमा तालमेल गर्ने वा नगर्ने भन्ने विषमा मात्रै छलफल भएको बताउँदै उनले अन्य विषयमा भने चैत ३० गते देखि छलफल हुने बताए । ‘माओवादी केन्द्रले जितेका कैलारी गाउँपालिका र भजनी नगरपालिकामा भने कसैले आँखा लगाउन पाउँदैनौँ भनेर हामीले प्रस्ट भनेका छौं,’ इन्चार्ज अखण्डले भने, ‘अन्य स्थानका लागि पनि आम्रो आँखा प्रस्ट छ । त्यो छलफलमा भन्ने छौं ।’ 

केन्द्रीय गठबन्धनको मर्म अनुसार जिल्लामा तालमेलका लागि छलफल गरिएको बताउँदै उनले तालमेल नभए पनि जिल्लामा माओवादी केन्द्र एक्लै लड्न सक्षम रहेको बताए । एकीकृत समाजवादी पार्टी कैलालीका अध्यक्ष भैरव रावलले पनि आइतबारको बैठक नेपाली कांग्रेसका कारण स्थगित भएको बताए । 

बैठकको सुरुमै आम्रो आन्तरिक तयारी पुगेको छैन भन्दै कांग्रेसले अर्को दिन छलफल गरौं भन्ने प्रस्ताव राखेपछि अन्य विषयमा छलफल नै भएन,’ उनले भने, ‘गठबन्धन गर्ने भन्ने विषयमा भने सबै दलमा एकरूपता छ ।’ कैलालीका यस अघि एमालेले ७ वटा पालिका जितेको भन्दै उनले भने, ‘ती पालिका जिताउन योगदान दिने सबै कार्यकर्ता अहिले समाजवादीमा छन्, त्यसैले कम्तीमा पनि ५ पालिकामा आम्रो दाबी रहने छ ।’ 

गठबन्धनमा आबद्ध राष्ट्रिय जनमोर्चा र जनता समाजवादी पार्टीले भने वडामा मात्रै आफ्ना दाबी गर्दै आएका छन् । एमालेले पनि तालमेलका लागि छलफल गर्दै स्थानीय निर्वाचनलाई लक्षित गर्नै नेकपा (एमाले) ले पनि कैलालीमा तालमेलका लागि नाना दलसँग छलफल अघि बढाएको छ । 

नेपाली कांग्रेस, नेकपा माओवादी केन्द्र, नेकपा एस लगायत ठुला दलहरू एक ठाउँमा हुने देखिएपछि एमालेले साना दललाईसँगै लैजाने गरी छलफल चलाएको हो । नेकपा एमाले कैलालीका अध्यक्ष रतन थापाका अनुसार नेकपा विप्लव, राष्ट्रिय प्रजातन्त्र पार्टी लगायत साना दलसँग चुनावी तालमेलका विषयमा छलफल जारी रहेको छ । केही स्थानमा भने नेपाली कांग्रेससँग पनि तालमेलका विषयमा छलफल भइरहेको उनले बताए । 

‘केन्द्रबाटै तालमेल गर्नुपर्छ भन्ने एमालेमा कुनै नीति रहेको छैन,’ अध्यक्ष थापाले भने, ‘जिल्लामा आवश्यकता अनुसार तालमेल गर्न सकिने भन्ने छ, त्यस अनुसार कैलालीमा साना तथा ठुला दलसँग छलफल भइरहेको छ ।’ उनले आगामी वैशाख ५ गते भित्र सबै उम्मेदवारको टुङ्गो लगाइ सक्ने गरी एमालेले तयारी गरिरहेको बताए । २०७४ को स्थानीय निर्वाचनमा कैलालीका १३ मध्य एमालेले ७ स्थानमा जित हाँशील गरेको थियो ।- मोहन जोशी/न्युज कारखाना

प्रतिकृया दिनुहोस्

Flash News

सम्पादक कंडेलको स्मृतीमा दीप प्रज्वलन कांग्रेसमा संसदीय दलको नेता छान्न चुनाव हुने संकेत, गगन र विश्वप्रकाश अघि बढे रोटरीले बुटवलमा भित्र्यायो ग्लोबल ग्रान्टअन्तर्गत १० करोडका प्रोजेक्ट तिलोत्तमामा औधोगिक ब्यापार मेलाको तयारी पूरा, ३ सय स्टल सहभागी हुँदै विकासका कामहरुमा राजनीतिक रँग नदिन छत्रकाेट गाउँपालिकाका अध्यक्ष पाण्डेकाे आग्रह गृहमन्त्री खाणकै गृहजिल्ला रुपन्देहीमा कांग्रेस शुन्य, कार्यकर्ता असन्तुष्ट समानुपातिकतर्फ कसको कति मत ? भ्रष्टाचार आराेपमा दाङका तत्कालिन प्रमुख डिभिजनल इन्जिनियर विरुद्ध मुद्दा दायर स्याङ्जा २ र बाजुरामा पुनः मतदान नहुने, गणना सुरु गर्न आयोगको निर्देशन लुम्बिनीका कर्मचारी आन्दोलित : बुटवलबाट रातारात कुम्लो पारेर राजधानी सार्न हुँदैन कर्णाली सरकार गठनका लागि शक्ति केन्द्र धाउँदै नेताहरु अतिक्रमण गरेर बनाइएका संरचना ३५ दिनभित्र हटाऊ : उपत्यका विकास प्राधिकरण पोलियो खोपको तयारीमा रहेकाे प्रहरी ट्रकमा आत्मघाती हमला, ३ जनाको मृत्यु प्रत्यक्षतर्फ महिला निर्वाचित नहुँदा सुदूरपश्चिममा समानुपातिक कोटाबाट संसद छिर्न चाहने पुरुषलाई समस्या १६५ निर्वाचन क्षेत्रमा १६१ को अन्तिम नतिजा सार्वजनिक, हेर्नुहोस कहाँ कसले जिते ? स्याङ्जामा सुन्तला उत्पादन वृद्धि भएपछि किसान उत्साहित अरबाज खान र जर्जियाको ब्रेकअप सोलुखुम्बुका एक हजार परिवार बिजुलीविहीन चीनको आणविक हतियार सन् २०३५ सम्ममा तीन गुणा बढी: अमेरिका भैरहवा आँखा अस्पतालमा अत्याधुनिक मोडुलर शल्यक्रिया कक्ष स्थापना गरिने