२४ माघ २०७९, मंगलवार

Feb 7, 2023


गुल्मी । बुढापाका हरु थोर्गा गाउँमा पानीको दुःख सम्झेर लामो सास फेर्छन् । तिनै थोर्गेली जनतालाई आधुनिक धारोको पानी खुवाउने यो क्षेत्रकै सामाजिक व्यक्तित्व रुपमा पहिलो व्यक्ति गोकर्ण राज शास्त्री र पछिल्लो चरणमा एक घर एक धाराको अवधारणा सहित घरघरमा पानी पुर्याउनेमा एमाले नेता तथा लुम्बिनी प्रदेश सांसद कमल राज श्रेष्ठको योगदानलाई सम्झिनै पर्ने हुन्छ ।

Advertisement

‘विक्रम सम्वत २०२२ साल अघि थोर्गा गाउँको पानी टंकीदेखि च्यूरेकसम्म पानीको सार्है दुःख थियो । गाउँका पँधेरा हरुमा बिहानै देखि गाग्री बोकेर पानी लिन जाने पँधेर्नीको भिड हुन्थ्यो । बस्तुभाउका लागि त गाउँका बीच–बीचमा वर्षाको पानी संलने पोखरी थिए। तर, मान्छेका लागि त पँधेरै सहारा थियो ।पानीको सार्है दुःख थियो । बाबै बिहानै पँधेरो, साँझै पँधेरो ।’ रुरुक्षेत्र ३ गौतमटोलका ज्ञानराज गौतमले भने

विक्रम सम्वत २०२२ देखि काम शुरु गरेर २०२५ सालमा यस क्षेत्रका सांसद समेत रहेका गोकर्ण राज शास्त्रीको पहलमा खानेपानी आएपछि थोर्गेली जनतामा खुशकिो बहार आयो । पानी आएपछि थोर्गेलीहरुका लागि ठूलो उत्सव बन्यो । बलेटक्सारदेखि तलको मुलको पानीलाई करिब पाँच किलोमिटर वर पानीटँकीमा ल्याईयो र थोर्गा गाउँको कमेरडाँडादेखि कालथापेसम्म करिब डेढ दर्जन धारा जडान भए ।धारामा पालो लगाएर पानी भर्न थालियो । यो थोर्गामा विकासको एउटा पहिलो पाइलो थियो र यसको श्रेय गोकर्ण राज शास्त्रीलाई छ ।

लामो समय थोर्गेली जनताहरुले यहि पानीको प्रयोग गरे । पछि च्यूरेक क्षेत्रमा जनैढुँगा खानेपानी योजना फिनिडाले सन्चालन गरेपछि उपल्लो पानी थानपती र च्यूरेकको बोर्डर स्यालपोखरीसम्म आयो । समय बग्दै जाँदा पानीलिन गाउँका धारासम्म पुग्न पनि अप्ठेरो हुनथाल्यो र एकघर एकधाराको अवधारणा आयो ।

पछिल्लो चरणमा क्षेत्रका अभिभावक समेत रहेका सांसद कमल राज श्रेष्ठको विशेष निकाशा भएको रकमबाट यो आयोजना द्रुत गतिमा अगाडि मात्र बढेन सम्पन्न समेत उनकै अभिभावत्वमा भएर यतिबेला थोर्गेली जनताको घर–घरमा धारा खसेका छन् ।

जौखोलाको शिर जनैढुँगाबाट मरुङसम्म डवल लिफ्टिङबाट मरुङमा एकलाख लिटर , कोटमा २ लाख लिटर र माझ गाउँमा एकलाख लिटरका टँकी निर्माण गरि थोर्गा खानेपानी आयोजनाले थोर्गा गाउँमा चारसय घरमा एकघर एकधाराको माध्यमबाट दुईलाख लिटर पानी बितरण गरेको खानेपानीका प्राविधिक कर्मचारी मधु घिमिरेले बताए ।

पुनः लुम्बिनी प्रदेश विशेषाधिकार समितिका सभापति समेत रहेका प्रदेश सांसद कमल राज श्रेष्ठले व्यवस्था गर्नु भएको करिब चालिस लाखको लागतमा रुरुक्षेत्र ३ को चाउकेमा फिल्टरिङ सिस्टम जडान गरि स्वच्छ खानेपानी वितरण भइरहेको छ । अत्याधुनिक मोबाइल प्रणालीबाट सन्चालन हुँदै आएको यो आयोजनामा तीन जना कर्मचारी कार्यरत छन् ।

हरेक घरबाट मासिक तीन सयका दरले पानीको शुल्क संकलन गरिएपनि महङ्गो प्रणाली भएकै कारण विद्युत र अन्य सञ्चालन लागत धान्न गार्हो देखिएको छ ।

प्रतिकृया दिनुहोस्

Flash News

अभिनेत्री निता ढुंगानाले सार्वजनिक गरिन् आफ्नो चलचित्रमा काम गर्ने भारतीय कलाकारको यस्ता तस्बिर बुटवल उपमहानगरस्तरीय चौथो राष्ट्रपति रनिङ्ग शिल्ड प्रतियोगिताका लागि संयोजक र उप-समितिहरु गठन पूर्वसांसद कर्मा घलेको निधन ज्ञानगँगामा १६ वर्ष मुनिका अन्तर विद्यालय छात्र ब्याटमिन्टन मृत्युको आयु ! मणिमुकुन्द रनिङशिल्ड भलिबल : उद्घाटन खेलमा पर्वत र नवलपुर विजयी गार्गी एकेडेमीमा खेलकूद सप्ताह सुरू भारतलाई हराउँदै नेपाल साफ यू-२० महिला च्याम्पियनसिपको फाइनलमा चुणामणि शर्माविरुद्ध ११ अर्ब हिनामिनाको मुद्दामा साक्षी झिकाउन आदेश शेरबहादुर देउवालाई विपक्षी दलको सुविधा नदिन माग गर्दै सर्वाेच्चमा रिट सेयर बजार ७६.६४ अंकले बढ्याे बिदा घटाउने तयारीमा सरकार तिलोत्तमा २ स्थित शंकरनगर दुर्गादत्त माविमा विज्ञान प्रदर्शनी टर्की भूकम्पमा परेका घानाका खेलाडी सम्पर्क‍विहीन मुखमा सर्प हालेर ‘स्टन्डवाजी’ गर्ने साँप उद्धारकर्मीको मृत्यु नाबालिका बलात्कार आरोपमा वडाध्यक्ष राजन श्रेष्ठ पुर्पक्षको लागि कारागार चलान टर्की भूकम्प : ३६ घन्टामा १०९ पराकम्प, तीनवटा ७.५ म्याग्निच्युडका काठमाडौंका मुख्य सडकमा बत्ती जडान गर्न महानगर र प्राधिकरणबीच सम्झौता कर्णाली सरकारको निर्णय- १ फागुनमा जनयुद्ध दिवस मनाउने र सार्वजनिक बिदा दिने टर्की भुकम्प: ८ नेपाली सम्पर्कमा हुदाँ ३ जना सम्पर्क बाहिर