१३ माघ २०७९, शुक्रबार

Jan 27, 2023

बुटवल । होटल तथा रेष्टुरेण्ट व्यवसायी संघ रुपन्देहीको शुक्रबार बुटवलमा २१ औं वार्षिक साधारण सभा सम्पन्न भएको छ । सभामा होटल तथा पर्यटन व्यवसायीहरुले पर्यटन नीति बनाउन तीनै तहका सरकारसँग माग गरेका छन्। पर्यटन क्षेत्रको विकास गर्ने गरी राज्यको स्पष्ट पर्यटन नीति नभएकाले पर्यटन व्यवसाय सञ्चालनमा समस्या भएको व्यवसायीले औंल्याएका छन्।

Advertisement

उनिहरुलेपर्यटन र कृषि क्षेत्रको विकासमा राज्यले कुरा मात्र गर्ने व्यवहारमा कार्यान्वयन नगर्दा समस्या विकराल बनेको गुनासो गरेका छन । कोरोना महामारीका कारण थला परेको पर्यटन व्यवसाय कोरोना संक्रमण घट्दै गएपछि केही सहज हुन थालेको बेला देशको अस्थिर राजनीतिले पर्यटन व्यवसाय प्रभावित भएको व्यवसायीको भनाई छ ।

कार्यक्रममा बोल्दै पर्यटन व्यवसायी तथा होटल व्यवसायी महासंघ नेपालका संस्थापक अध्यक्ष माधवप्रसाद नेपालले राज्यको स्पष्ट पर्यटन नीति नभएकै कारण पर्यटन क्षेत्र फस्टाउन नसकेको बताए । पर्यटन क्षेत्रको विकासले देशको आर्थिक समृद्धि हुने प्रसस्त सम्भावना रहेपनि त्यसप्रति राज्यले ध्यानदिन नसकेको उनले दाबी गरे । उनले देशलाई आर्थिक रुपले सम्वृद्विबनाउनपर्यटन र कृषि क्षेत्रलाई पहिलो प्राथमिकतामा राखेर समयको मागअनुसार स्पष्ट नीतिनै चाहिने बताए ।

होटल तथा रेष्टुरेण्ट व्यवसायी संघ रुपन्देहीका अध्यक्ष रामप्रसाद गौतमले पर्यटन व्यवसायलाई राज्यले उद्योग सरहको मान्यता दिने निर्णय गरेपनि कार्यान्वयन हुन नसकेको बताए। विदेशी मुद्दा आर्जनको एकमात्र स्रोत्तको रुपमा रहेको पर्यटन व्यवसाय धरासायी अवस्थामा पुगेको,रोजगारी गुमेको र व्यवसायी पेशावाट पलाएन हुँदापनि राज्यपक्ष गम्भीर हुन नसकेको धारणा राखे । कोभिड अवधीको विद्युत डिमाण्ड चार्ज छुट गर्ने सरकारको निर्णय ठिक भएपनि सबै व्यवसायीले सेवा लिन नसकेको बताए।

पर्यटन व्यवसायीगोपाल रानाले पर्यटन क्षेत्रको विकासकालागि राज्यले चासो दिनुपर्ने बताए । उनले कृषि र पर्यटनलाई बुद्ध जन्मस्थल लुम्बिनीसंग जोडर यस क्षेत्रको विकास गर्न सकिने बताए ।

कार्यक्रममा ,पर्यटन डिभिजन कार्यालय रुपन्देहीका प्रमुख मुक्ति पाण्डे,सिद्वार्थ होटल व्यवसायी संगठनका अध्यक्ष पिताम्बर न्यौपाने, बुटवल उद्योग वाणिज्य संघका महासचिवविमलराज भट्टराई, होटल तथा रेष्टुरेण्ट व्यवसायी संघ रुपन्देहीका पूर्व अध्यक्षहरु पे्रमलाल पाण्डे,महेन्द्र श्रेष्ठ, मोदनाथ बेल्वासे, समुन्द्र जीसी रुपन्देही व्यापार संघका प्रकाश ढकाल, यातयात मजदुर भलाई कोषका योग गुरुङ,संघका वरिष्ठ उपाध्यक्ष बाबुराम गौतम ,महासचिव माधव प्रसाद खनाल एति डिष्टीलरीका बजार प्रतिनिधि प्रितम गिरी लगायतले कोरोनाले थला परेको व्यवसायको पुनरउत्थानका लागि पुर्नकर्जाको भुक्तानीको समयावधी ५ वर्ष पुराउन माग गरेका थिए ।

प्रतिकृया दिनुहोस्

Flash News

सरकारमा बसेकाहरूप्रति चरम निराशा हुँदा आत्मदाहको घटना : नैनसिंह महर बाजुरामा भूकम्पबाट ४२ परिवार विस्थापित, ४ सय घरमा क्षति माया खोला हाइड्रोपावरकाे आईपीओ खुला श्रीधर र शान्तिको ‘कपालै कोरीमा’ सार्वजनिक एकैदिन तोलामा ११ सयले घट्यो सुनको मूल्य तिलोत्तमामा वासेबल प्याड बनाउने तालिम गृहमन्त्री लामिछानेको नागरिकता विवादबारे सुनुवाइ सुरु, आज नै निर्णय आउने सम्भावना सिरहामा वन कर्मचारीकै मिलोमतोमा काठ तस्करी लोकदोहोरी गायक भीम पौडेलको निधन जापानी मेयरलाई चिन्डो उपहार ग्याङ्स अफ वासेपुरलाई किन बिर्सन चाहन्छन् अनुराग अनेरास्ववियूले जलायो शिक्षामन्त्रीको पुत्ला आजकाे हरियो तरकारी र फलफूलको मूल्य राष्ट्रपति चयनमा पनि कांग्रेस पराजित हुन्छ: एमाले प्रचार विभाग उपप्रमुख रिजाल मोटरसाइकलको ठक्करबाट पैदल यात्रीको मृत्यु राष्ट्रिय सभाको बैठक बस्दै हट्यो होटल र रेस्टुरेन्टको सेवा शुल्क प्रेम अचार्यलाई श्रद्धाञ्जली दिँदै तोसिमाले भनिन् : मृत्युमाथि राजनीति नगरौं दाङको टरिगाउँ विमास्थलमा सिता एयरले आज परीक्षण उडान गर्दै माओवादी केन्द्रको स्थायी समिति बैठक आज पनि बस्दै