May 5, 2021, Wednesday
२२ बैशाख २०७८, बुधबार

सहुलियतपूर्ण कर्जा दिन राष्ट्र बैंकको निर्देशन

396

Nepal Rastra Bank

माघ १७,

नेपाल राष्ट्र बैंकले सर्वसाधारणलाई तत्काल सहुलियतपूर्ण कर्जा दिने व्यवस्था मिलाउन बैंक तथा वित्तीय संस्थालाई निर्देशन दिएको छ । बैकहरुले ‘सहुलियतपूर्ण कर्जाका लागि ब्याज अनुदान सम्बन्धी एकीकृत कार्यविधि २०७५’  बमोजिम कर्जा दिन नमानेको सर्वसाधारणबाट गुनासो आएपछि केन्द्रीय बैंकले यस्तो निर्देशन दिएको हो ।

राष्ट्र बैंकले चाल आर्थिक वर्षको  बजेटमा भएको व्यवस्था अनुसार कार्यविधि बनाई कार्यान्वयनका लागि गत असोज ११ गते नै बैंक तथा वित्तीय संस्थालाई परिपत्र जारी गरिसकेको थियो । तर पछिल्लो समय बैंक तथा वित्तीय संस्थाले सहुलियत कर्जा नदिएको गुनासो बढ्दै गएको छ ।कर्जाका प्रकार र सीमामा व्यवसायिक कृषि तथा पशुपंक्षी कर्जा ५ करोड रुपैयाँसम्म, शिक्षित युवाले शैक्षिक प्रमाणपत्र धितो राखेर ७ लाख रुपैयाँसम्म, विदेशबाट फर्केका युवा परियोजना कर्जामा १० लाख रुपैयाँसम्म कर्जा लिन पाउने व्यवस्था गरेको छ । यस्तै, महिला उद्यमशील कर्जा १५ लाख रुपैयाँसम्म, दलित समुदाय व्यवसाय विकास कर्जा १० लाख रुपैयाँसम्म, उच्च र प्राविधिक तथा व्यवसायिक शिक्षा कर्जा ५ लाख रुपैयाँसम्म र भूकम्प पीडितहरुको निजी आवास निर्माणका लागि ३ लाख रुपैयाँसम्म कर्जा लिन पाउने कर्यविधिमा व्यवस्था छ ।

पछिल्लो अपडेट