५ जेष्ठ २०७९, बिहीबार

May 19, 2022

झापा । जिल्ला प्रशासन कार्यालय झापाले पुस अन्तिम साता कोरोना प्रोटोकल जारी गर्‍यो । जसमा अनिवार्य रूपमा मास्कको प्रयोग गर्नुपर्ने, सार्वजनिक स्थानमा २५ जनाभन्दा बढी भेला हुन नहुनेलगायत उल्लेख थियो । दिनप्रतिदिन कोरोना ग्राफ बढेपछि जिल्ला प्रशासन कार्यालयले स्वास्थ्य सुरक्षा मापदण्ड अपनाउन भन्दै प्रोटोकल जारी गरेको थियो । 

Advertisement

तर, जिल्ला प्रशासन कार्यालयले कडाइ नगर्दा उसले जारी गरेका निर्देशन कागजमै सीमित भएको छ । जिल्लामा सार्वजनिक स्थानमा भिड उस्तै छ । मेला, मनोरञ्जनस्थल खुलै छन् । जहाँ सामान्य स्वास्थ्य मापदण्ड पनि पूरा भएको देखिँदैन । भौतिक दूरी त के मास्कको समेत प्रयोग भएको पाइँदैन । 

१ माघमा प्रत्येक वर्ष लाग्ने माई मेला यसपटक पनि लाग्यो । माई मेला लाग्ने माई नदी शिवसताक्षी र कनकाई नगरपालिकामा पर्छ । यी दुई स्थानीय तहले माई मेला यसपटक नलगाउने निणर्य गरेका थिए । तर, प्रशासनको कमजोरीका कारण भीड भने घटेन । ‘यो धार्मिक आस्थासँग जोडिएको ठाउँ हो । पहिलाको जस्तो भिड त भएन । तर, केही मानिस आएका थिए,’ झापाका प्रमुख जिल्ला अधिकारी छविलाल रिजाल भन्छन्, ‘यहाँ म एक्लै हुन्छु होला भन्दै आउनेका कारण केही भीड भएको छ ।’ 

प्रजिअ रिजाल अन्य ठाउँमा भिडभाड नभएको दाबी गर्छन् । तर, सार्वजनिकस्थलमा र गुम्ने ठाउँमा भिड उस्तै छ । ती ठाउँमा प्रशासनको उपस्थिति नै छैन । वनभोज खाने, गुम्ने लगायतका कारण जिल्लाका केही पर्यटकीयस्थलमा भिड उस्तै छ । जिल्ला प्रशासन कार्यालयले चासो नदिँदा मनोरञ्जनस्थल फनपार्कमा भिड नियन्त्रण हुन सकेको छैन । झापामा रहेका दर्जन बढी फनपार्कमा साँझ परेपछ थामिनसक्नु भिड हुन्छ । गत २५ पुसमा शिवसातक्षीस्थित झिलझिलेमा उद्घाटन भएको वाटर किङ्डम पार्कमा दैनिक कन्सर्ट भइरहेको छ । पूर्वप्रधानमन्त्री तथा एमाले अध्यक्ष केपी ओलीले यसको उद्घाटन गरेका थिए । तर, यो कन्सर्ट रोक्न जिल्ला प्रशासन कार्यालयले ध्यान दिएको छैन ।

‘अहिले पार्टीका अधिवेशनहरू वैधानिक संकटले गर्नैपर्ने छन् । यी महत्त्वपूर्ण भए । तर, महत्त्व नभएका यस्ता मनोरंजनस्थल खुल्न हुँदैन,’ प्रजिअ रिजालले भने, ‘यसबारे बुझेर आवश्यक कदम चालिनेछ ।’ 

सार्वजनिकस्थलमा मात्र हैन, नाकामा पनि हेलचेक्रयाइँ उस्तै छ । झापा भारतसँग १४४ किलोमिटर खुला सीमा जोडिएको छ । पश्चिम बंगाल राज्य र विहार राज्य झापासँग जोडिएको छ । जिल्ला प्रशासन कार्यालयलय पूर्वी नाका काँकडभिट्टा र भद्रपुर नाकामा कडाइ गरेको छ । तर, अन्य साना नाकाबाट सहजै आउजाउ छ । अन्य नाकाबाट चिनीदेखि तेल लिनसम्म स्थानीय भारत नै पुग्छन् । जसकारण संक्रमण बढ्ने खतरा छ ।

‘धेरै भिडभाड हुने नाका काँकडभिट्टा र भद्रपुर हो । यसलाई व्यवस्थित गरेका छौँ । सकभर दैनिक उपभोग्य सामान लिन जानेलाई फर्काउने गरेका छौँ । तर, अनेक अत्यावश्यक विषय देखाएर पनि जान खोज्छन्,’ प्रजिअ रिजालले भने, ‘तर, नाकामा स्वास्थ्य परीक्षण गर्छौँ । भिडभाड हुने नाका व्यवस्थित गर्ने प्रयास गरेका छौँ ।’

भारतबाट आउनेलाई केही दिन होल्ड गरेर राख्न मेचीनगर-१४ स्थित दुहागडीमा बन्दै गरेको होल्डिङ सेन्टर अझै पूरा भएको छैन । नेपाली सेनाको चारालीस्थित नयाँ  श्रीनाथ गणले सुपरीवेक्षण गर्दै आएको होल्डिङ सेन्टरको काम अझै नसकिएको हो । चैतसम्म समय थपिएको प्रजिअ रिजालले जानकारी दिए । जसका कारण भारतबाट आएका नागरिक सीधै घरसम्म पुग्ने गरेका छन् । जसले गर्दा संक्रमण बढ्ने खतरा छ । काम सकिनै लाग्दा पनि सरकारले ४० प्रतिशत मात्र भुक्तानी दिएका कारण होल्डिङ सेन्टर जिम्मा नलगाइएको निर्माण कम्पनी हनुमान निर्माण कम्पनीले जनाएको छ ।

प्रतिकृया दिनुहोस्

Flash News

यू-२० साफको तालिका सार्वजनिक, पहिलो खेलमा माल्दिभ्सको सामना गर्ने नेपालमा थपिए १२ कोरोना संक्रमित पत्रकारिता पुरस्कार भैरहवाका तीन पत्रकारलाई सेयर बजार २३ अंकले ओरालाे अहिलेसम्म ५७९ स्थानीय तहको मतगणना सकियो, २९ हजार ३०३ उम्मेदवार निर्वाचित सुस्ता गाउँपालिकाको अध्यक्ष र उपाध्यक्ष कांग्रेसले जित्यो नेपालले दुई खेलअगावै गुमायाे युगान्डाविरूद्धकाे शृंखला सैनामैनामा कांग्रेसका शर्माको अग्रता कायमै ‘ब्युटी प्याजेन्ट’ का नाममा याैन हिंसामा परेकी युवतीको पीडा- बेहोस बनाएर बलात्कार गरेका थिए काठमाडौंमा स्थापितभन्दा बालेन १० हजार बढी मतले अगाडि केन्द्रीय नेताले आफ्नै वडा र पालिका हारे अबदेखि जेठ १० गते नेपाल परराष्ट्र सेवा दिवस मनाइने दुःखीका दुई साक्षत ‘भगवान’ ! कर्णालीका कान्छा मेयर विष्णु भाम भन्छन्- छायाँनाथ रारालाई नमुना पालिका बनाउँछु ५७० पालिकाको सकियो मतगणना, कुन दलले कति पालिका जिते ? पश्चिम नवलपरासीको रामग्राम नगरपालिकाको प्रमुखमा एमालेका गुप्ता निर्वाचित नवलपरासीको प्रतापपुर गाउँपालिकामा नेपाली कांग्रेसका मियाँ विजयी नेपाल टस जितेर बलिङ गर्दै संसद् बैठकमा उपस्थित हुन अर्थमन्त्री शर्मालाई सभामुखको निर्देशन छुट्टाछुट्टै स्थानमा भएको सवारी दुर्घटनामा ६ जनाको मृत्यु