१३ माघ २०७८, बिहीबार

Jan 27, 2022

यहि पौष२३ गते नेकपा एमालेले एकै पटक नेपाल भरि ७७ जिल्लामा जिल्ला अधिवशन गदैछ । नेकपा विभाजन पछि पहिलो पटक हुन लागेको यस अधिवेशन पार्टी जिवनका निम्ति छुट्टै महत्व छ । नजिकै गरेको स्थानीय तहको निर्वाचन त्यस पछि संघ र प्रदेशको निवार्चनको लागि पनि यसले विशेष अर्थ राख्दछ ।

Advertisement

वडा, पालिका साथै राष्ट्रिय विधान सम्मेलन र १० औ राष्ट्रिय महाधिवेशन सम्पन गरे पछि हुन लागेको यस जिल्ला अधिवेशनमा कस्तोकमिटी बन्छ? त्यसमायुवालाई कसरी र कस्तो भुमिका प्रदान गरिन्छ? युवाहरुलाई कसरी प्रतिनिधित्व गराइन्छ ? त्यो प्रमुख प्रश्न हो । जिल्ला कमिटीमा प्रतिनिधित्व गर्ने उमेर सहभागिताले नै पार्टी कुन उमेर समुहले नेतृत्व गदै छ । कसरी पार्टीले जिल्ला स्तर देखि भावि नेतृत्व उत्पादन गरिरहेको र कुन दिशातर्फ अघि बढ्दै छ । जस्ता कुराले पाटि भविष्य निधारण गर्छ ।

यो बिचको अवधिमा नेकपा एमालेको आन्तरिक जिवनमा धेरै उतरचढाव भोगेको छ । नेकपा एमाले र नेकपा माओवादीको एकता भै नेकपाको निमार्ण, फेरी पाटि ३ भागमा विभाजन, केन्द्र र प्रदेशमा नेकपाको सरकार निमार्ण र बिगठन भएको अवस्था छ । त्यस्तै जिल्ला स्तरमापुर्व माओवादी र अन्य पाटि परित्याग गरि आएका नेताहरुलाई उचित व्यवस्थापन गर्न आवश्यक देखिन्छ । जसले गर्दा नेकपा एमालेको जिल्ला अधिवेशनमा कमिटी निमार्ण गर्दा सहमति हुर्दावा चुनाव प्रकृया हुर्दा पार्टीमा युवाहरुको पनि व्यवस्थापन गर्न जरुरी देखिन्छ ।

आजका यि युवाहरु नै भविष्यमा पाटिको नेतृत्वदायी भुमिकामा पुगेर पार्टी गतिबिधिलाई जिवन्त राख्न मद्दत गर्ने भएकाले युवाहरुको विशेष सहभागितामा जोड दिन जरुरी देखिन्छ । त्यसका लागि युवाहरुलाई उपयुक्त भुमिका दिएर जिल्ला कमिटीमा ल्याउन पर्छ । यद्दापि नेकपा एमाले ले निश्चित प्रतिशत युवाको सहभागिता सुरक्षित गरेको छ । तर ति जिल्ला कमिटीको सदस्यमा मात्र नभएर जिल्ला कमिटीको प्रदाधिकारी, सचिवालय सदस्यमा पनि सहभागिता सुनिश्चितता गर्न आवश्यक देखिन्छ ।

आजको नेकपा एमाले यो अवस्थासम्म आइपुगदा विभिन्न आरोह अवरोह, मेल, विभाजन हुदै विभिन्न समुहहरुको छिस्मीसे सहभागिताको रुप नै आजको एमाले हो । तिविभिन्न समुहहरुलाई विभिन्न काखण्डमा नेतृत्वदायी भुमिका खेल्ने युवाहरु नै थिए। २००७, २०४६ र २०६२÷६३ सालका आन्दोलनहरु जसले १०४ वर्षिय राणा शासन, निर्दलिय पञ्चायती व्यवस्था र अढाई सय लामो एकात्मक राजतन्त्रात्मक व्यवस्थाको अन्त्य गदै सङ्घिय लोकतान्त्रिक गणतन्त्रको स्थापनाको निम्ति नेकपाएमालेका नेता कार्यकर्ताहरुको आहुतियुक्त बलिदान र सघर्षपुर्ण इतिहास रहेको छ । ति क्रान्तिका अधिकाश नायक÷नायीका युवाहरु नैथिए ।

पार्टी निमार्ण गर्दा पहिलो र दोस्रो पुस्ताहरु नै पाटि केन्द्रिय नेतृत्वमा छन् । तर यसपालिको १० औ राष्ट्रिय महाधिवेशनले युवा पुस्ताहरुका लागि ढोकाहरु खुलिदिएको छ । विभिन्न भातृ संगठनबाट युवाहरुको उत्साह पुर्ण सहभागिता रहेको छ । अवयुवाहरुलाई पाटिले जिल्लामा महत्वपूर्ण भुमिका दिएर स्थानीय जिल्ला स्तरबाटै नेतृत्व विकास गदै केन्द्रिय तहमा लैजान जरुरी देखिन्छ ।

यस अघिका जिल्ला अधिवेशनमा ८० देखि ९० प्रतिशत ४० वर्ष भन्दा माथिका उमेरसमुहबाट जिल्ला कमिटीमा प्रतिनिधित्व भएको देखिन्छ । अब पनि जिल्ला अधिवेशनमा ४० वर्ष उमेर समुह माथिका प्रदाधिकारी बन्ने सम्भावना बढि छ । यस्तो अवस्थामा युवाहरुलाई मात्र सहभागिताको निम्ति सहभागिताहो कि, भन्ने प्रश्न उठ्न सक्छ । यदि पाटिले साच्चिकै युवा सहभागिता चाहेको हो भने ४० वर्ष मुनि समुहलाई समग्रमा नराखेर ४० वर्ष मुनि र ३० वर्ष मुनिभनेर उमेर समुह विभाजन गरि त्यसमा पनि कलस्टर अनुसार समानुपातिक रुपमा सहभागितामा जोड दिनुपर्छ । नेकपा एमालेको पाटि जिवनमा भातृ संगठनहरु जस्तै अनेरास्ववियु, युवा सघ नेपाल, खेलकुद महासंघ र विभिन्नभातृ संगठनका युवाहरुलाई जिल्ला कमिटीमा अवसर दिनै पर्छ ।

नेकपा एमालेको गोदावारीमा सम्पन्न विधान महाधिवेसनबाट पारित नेपालको संविधान अनुरुप ९ वटा क्लष्टर छुट्याएको छ । जसमा महिला, आदिवासीजनजाती, मधेशी, दलित, थारु, मुस्लिम, श्रमिक, पिछडिएको क्षेत्र र भौगोलिक क्षेत्रहरु रहेका छन् । जसलाई समावेशी सिद्धान्त अनुसार राम्रो सुरुवात मान्नु पर्छ । तर विगतको समावेशिताको इतिहासलाई हेर्दा समावेशीताको फाइदा केहि उमेर समुहले मात्र उपयोग गरेको देखिन्छ । तसर्थ हामीले ति क्लष्टरहरुमा अनिवार्य युवा सहभागिता बनाउन जरुरी छ ।

अधिकांश देशहरुमा १५ देखि ३५ वर्षको उमेर समुहलाई युवा मानेको छ । तर, नेपालको सन्दर्भमा राष्ट्रिय युवा परिषद् ऐन, २०७२ तथा राष्ट्रिय युवानीति, २०७२ ले १६ देखि ४० उमेर समुहलाई युवा समुहनिर्धारण गरेको छ । जुन २०६८ को जनगणना अनुसार ४०.३५ प्रतिशत रहेको छ । नेकपा एमालेलाई अबको प्रश्न ४०.३५ प्रतिशतप्रतिनिधिगने युवाअहिले १५ प्रतिशत छुट्टयाइएको छ, यो थोरै हो । तर यसलाई सकारात्मकपहलको रुपमालिन सकिन्छ । किनकीयसले केहि भएपनि अहिलै बाट नेतृत्व तयार गदै अघि बढ्न मद्दत गर्छ ।

युवा नेतृत्वसँग बारगिनिङ्ग गर्न आवश्यक
सहि समयमा बोल्न आवश्यक हुन्छ । समय ढल्के सकेपछि त्यसको त्यति भ्यालु वा औचित्य हुदैन । तसर्थ युवा नेताहरुले युवा पुस्ता समुहिक आउने मार्ग निमार्ण गर्न आवश्यक छ । युवा पुस्ताहरुले पाटिका विभिन्न भातृ संगठन, पार्टीको वडा, नगर, क्षेत्र, जिल्लातहमा आइ पुग्दा निश्चित उमेर ढल्कि सकेको हुन्छ थाहा नै हुदैन । युवाहरुलाई समयमा नै पार्टीको नेतृत्वमा पुग्न सक्ने मार्ग बनाउन जरुरी छ ।

आज विभन्न पाटिका युवा उमेर समुह नागिसकेका नेताहरु पार्टीका भातृ संगठन विद्यार्थी, युवा संगठनहरुमा प्रतिस्पर्धा गरिरहेका पाउछौ, त्यो एकदमै दुखित खबर हो । ४० वर्षसम्म पार्टीको भातृ संगठनमा काम गरेका युवाहरु कहिले पार्टीको केन्द्रिय कमिटीमा आएर नेतृत्वमा पुग्ने ?आज युवाको अघि गम्भिर प्रश्न आएर ठडिएको छ । ति प्रश्नको उत्तर खोज्न आवश्यक छ ।

युवाहरुले मौनता तोड्न जरुरी छ
यो जिल्ला अधिवेशनमा युवाहरुले आफ्नो सहभागिताबारे चुनौति लिन जरुरी देखिन्छ । मिति नजिकै गर्दा पनि युवाहरु त्यति त्यति खुल्न सकिरहेका छै्रनन् । समयमा खेति गरे राम्रो भन्ने नेपाली उखान झै यो जिल्ला अधिवेशनमा युवाहरुले आफ्नो आवाज उठाउन जरुरी छ । यो मुल्यवान समय खेर गयो भने फेरी ४ देखि ५ वर्ष कुर्नु पर्ने देखिन्छ ।

तसर्थ पार्टीले पनि युवा सहभागिताको निम्ति निश्चित प्रतिशत छुट्टाएको त्यो सँगै अन्य माध्यमबाट युवा सहभागिता गराइर्नु पर्छ । आखिरमा यी युवा पुस्ताले त हो पाटि जोगाउने । तसर्थ युवा सहभागिताको निम्ति पाटिले अव बन्ने केन्द्रिय कमिटीमा सहमति हुर्दा वा चुनाव हुदा कम्ति पदाधिकारी, सचिवालय सदस्यमा सहभागिता निश्चित गर्न आवश्यक छ ।

अन्तमा आजको युवाहरु भोलिका पाटि र पाटिबाट प्रतिनिधित्व गर्ने नेतृत्व भएकाले उनिहरुलाई स्थानिय तहबाटै पार्टीले निखार्दै अघि बढ्न मद्दत गनै पर्छ । त्यसकै लागि जिल्ला कमिटी उपयुक्त स्थान माध्य एक हो । पार्टी जिवन्त र चलायमान राख्न युवा सहभागितामा जोड दिनै पर्छ । युवा सहभागिता भित्र पनि विभिन्न कलष्टरमा पनि ध्यान दिन आवश्यक छ । (लेखक अनेरास्ववियुका केन्द्रिय सचिवालय सदस्य हुन् )

प्रतिकृया दिनुहोस्

Flash News

प्रदेश एकमा अन्तर्घात गर्नेहरुलाई एमालेले कारबाही गर्ने अछामको जनसंख्या साढे २८ हजारले घट्यो अनुमतिबिना सार्वजनिक स्थलमा फोटो,भिडियो खिच्न नपाइने तिनाउमा मृत भेटिएकी महिला सैनामैनाकी जित कुमारी घरेलु मैदानमा आर्मीलाई हराउँदै मनाङ फाइनलमा चिकित्सा शिक्षा आयोगका उपाध्यक्ष डा. गिरीमाथि ढुंगा प्रहार बुटवलको कालिकापथ वाइपास सडक : आधा अवधि सकिँदा २० प्रतिशत प्रगति तिलोत्तमाको डिङ्गरनगर र हरिहरपुरलाई जोड्न तिनाउ नदीमा पुल नेपालमा तीन करोड डोज खोप लगाइयो दिल्लीमा सप्ताहन्तको कर्फ्यू र जोरबिजोर व्यवस्था हट्यो थप ८ हजार १७ जनामा कोरोना संक्रमण, १५ जनाको मृत्यु कोरोना संक्रमणबाट मृत्यु हुनेको संख्या तीन पुग्यो काेराेना न्यूनीकरणका लागि जुम्लामा एकीकृत हेल्प डेस्क स्थापना स्थानीय तहको निर्वाचन : आयोग पदाधिकारीपछि कांग्रेसमा छलफल गर्दै प्रधानमन्त्री देउवा मन्त्री रेणु यादवविरुद्ध कारबाही गर्न कांग्रेस नेताको उजुरी सेजमा ‘शक्ति’ प्रर्दशन, कानून पालना गर्न नसके पछि मुद्दा लासमा पनि दलालको नङ्ग्राः एउटै मृतकको १० लाख झ्याम् विपद्का विभिन्न घटनामा परी २४ घण्टामा दुई जनाको मृत्यु, १० जना घाइते मृतकका परिवारलाई साढे चार लाख बीमा रकम जिप दुर्घटनामा दुई जनाको मृत्यु, एक घाइते