११ आश्विन २०७९, मंगलवार

Sep 27, 2022

कार्तिक ४,

Advertisement

काठमाडौं । उज्यालोको चाड तिहारको आगमनसँगै झिलीमिली बत्तिको चर्चा हुने गर्छ । पहिले–पहिलो माटोको दीयो बालेर तिहारमा झिलिमिली बनाइन्थ्यो । तर, हिजोआज  विद्युतीय बत्तिबाट झिलीमिली बनाउने गरिन्छ । जसका कारण विद्युतीय बत्तिले परम्परागत बत्तिलाई विस्थापित गर्दै आइरहेको छ ।  तिहारकै लागि भनेर विभिन्न खालका दीयो, मालाबत्ती लगायत झण्डै करिब ८० करोड रुपैयाँको विद्युतीय झिलीमिली बत्ति विदेशबाट आयात हुने गरेको नेपाल विद्युतीय व्यवसायी महासंघको अनुमान छ । 

माटोका पाला, मैनबत्ती, दीयो आदीबाट गाउँशहर झिलिमिली बनाउने परम्परागत चलनलाई आधुनिकतासँगै विस्थापित गरेको छ । अझ् पछिल्लो समयमा  नेपालमा लोडसेडिङको समस्या हटेपछि त्यस्ता सामग्रीप्रतिको आकर्षण बढेको व्यवसायीहरुको भनाइ छ । बढ्दो विद्युतीय झिलीमिली बत्तिको प्रयोगका कारण विद्युत् खपत पनि उच्च हुँदै आएको छ । यस वर्षको लक्ष्मी पूजाको दिन नेपाल विद्युत् प्राधिकरणले १२५० मेगावाट विद्युत खपत हुने अनुमानसहित आपूर्ति व्यवस्थापन मिलाएको छ । प्राधिकरणले उपभोक्ताले यसपटक ढुक्क भएर झिलीमिली बत्ति बालेर तिहारमा रमाइलो गर्न सक्ने जनाएको छ । पछिल्ला वर्षमा विद्युतीय झिलीमिली बत्ति र विद्युतीय तस्वीरको माग बढ्दै गएको व्यवसायीहरुको भनाइ छ ।  नेपाल विद्युतीय व्यवसायी महासंघका निवर्तमान अध्यक्ष तेजनारायण खरेलले यसवर्ष त्यस्ता सामग्री करिब ८० करोड रुपैयाँको आयात भएको जानकारी दिए । 

तिहारको लागि ल्याइएको विद्युतीय बत्ती लक्ष्मी पूजाको दिनसम्म बिक्री गरिसक्नुपर्ने भन्दै त्यसपछि प्याक गरेर अर्को वर्षका लागि राखिने व्यवसायीले बताएका छन् । नेपाल विद्युतीय व्यवसायी महासंघले यसपटक उपभोक्ताले विद्युतीय बत्ति गत वर्षभन्दा महँगो नहुने दाबी गरेको छ । गत वर्ष डलरको मूल्य बढेको, भन्सारदर बढेको जस्ता कारण देखाउँदै बत्तिको मूल्य बढाएका व्यवसायीहरु यसपटक मूल्य नबढ्ने दाबी गर्छन् । महासंघले मूल्य धेरै नबढेको भने पनि व्यवसायीले भने मनपरी भाउ लिँदा उपभोक्ता ठगिएका गुनासो छ । सरकारको अनुगमन प्रभावकारी नहँुदा पनि उपभोक्ता मारमा परेका हुन् । यस वर्ष दीयो २० वटाको मूल्य बढीमा २०० रुपैयाँसम्म कायम गर्ने भएको छ । यद्यपि, गुणस्तरअनुसार मूल्यमा फरक हुने भएकाले सो अनुसार मूल्यमा फरक पर्न सक्ने खरेलको तर्क छ । उता तिहारको बेला बढी बिक्री हुने लक्ष्मी, गणेशलगायत देवताको तस्वीर  बत्तिसमेत रहेकोको  मूल्य ३ सयदेखि ११ सय रुपैयाँसम्म मूल्य पर्ने व्यवसायी बताउँछन्  । – आर्थिकन्यूज

प्रतिकृया दिनुहोस्

Flash News

रोटरी डाउनटाउनको डेगु रोकथाम र सचेतना अभियान समानुपातिक बन्दसूचीमा भएका त्रुटिहरु परिमार्जन गरिनेछ : कांग्रेस कार्यकाल सकिँयाे तर सरकारी सम्पतिमाथिकाे सांसदकाे रजाँई अझै सकिएन नेप्सेमा १५ अंकको वृद्धि बसको ठक्करबाट २१ महिने बालकको मृत्यु डेंगु बिरामीको संख्या साढे २५ हजार नाघ्यो, हालसम्म ३२ जनाको मृत्यु निर्वाचन आचारसंहिता बुधबारदेखि लागू हुने सिलौटाले छातीमा प्रहार गरी श्रीमतीको हत्या वैकल्पिक राजनीतिक बारेको बहस ! आबेको अन्त्येष्टिअघि हजारौँ प्रदर्शनकारी विरोधमा उत्रिए अमेरिकी सहायकमन्त्री एलिजाबेथ भोलि नेपाल आउँदै लुम्बिनी प्रदेशमा पर्यटन प्रर्वद्धनका आधारहरु तीन घण्टादेखि बालुवाटारमा गठबन्धनको बैठक, सिट बाँडफाँट टुंग्याउने प्रयास दक्षिण कोरियाको असैनिकृत क्षेत्रको भ्रमण गर्दै ह्यारिस आश्रममै दशैँ राष्ट्रसंघमा परराष्ट्र सचिवले राखे युक्रेन, अफगानिस्तान, म्यानमार, लिबिया, सिरिया, प्यालेस्टाइन र यमनका विषयमा नेपालको स्पष्ट धारणा हरिकृष्ण कार्की बने कामु प्रधानन्यायाधीश ट्रयाक्टरबाट खसेर एकको मृत्यु मनास्लु हिमपहिराेः एक जनाको मृत्यु, १० को सकुशल उद्धार बेलहिया नाकामा ५ पर्यटकको भब्य स्वागत