१४ आश्विन २०७९, शुक्रबार

Sep 30, 2022

कार्तिक ४,

टोकियो । जापान सरकारले ५ लाख भन्दा धेरै अपराधीहरुलाई माफी दिने भएको छ । सरकारले सम्राट नारुहितोको राज्याभिषेक समारोहको अवसर पारेर ५ लाख ५० हजार अपराधीहरुलाई माफी दिने घोषणा गरेको हो । यसरी माफी पाउनेहरुमा कम्तीमा पनि तीन वर्षअघि सा–साना अपराधमा दोषी पाइएकाहरु भएका बताइएको छ । यसले राष्ट्रिय लाइन्सेन्स उल्लंघन गर्नेहरुमाथिको प्रतिबन्ध स्थायी रुपमा हटाउने र नागरिक अधिकार पुनःस्थापित गर्ने छ । जेल सजाय पाएका र कठोर सजाय पाएकाहरुका लागि भने माफी दिइने छैन । तिनलाई न आममाफी दिइनेछ न त सजाय नै घटाइनेछ ।

यसअघि यस्तो माफी सन् १९९३ मा सम्राटको विवाहको बेलामा दिइएको थियो । यसपटक दिन थालिएको माफी सीमित र यसअघिको तुलनामा सानो भएको सरकारी भनाई छ ।सन् १९८९ मा सम्राट हिरोहितो मृत्यु यता १ करोडभन्दा धेरै मानिसहरुले माफी पाएका छन् । सन् १९९० मा पूर्वसम्राट अकिहितोको राज्यारोहणको बेलामा २५ लाखलाई माफी दिइएको थियो । यसपटक माफी दिन थालिएको ५ लाख ५० हजारमध्ये ६५ दशमलव २ प्रतिशत सडक नियम उल्लंघन गर्नेहरु छन् । सडक दुर्घटनामा मृत्यु वा चोटपटक गराएकाहरुको संख्या भने १७ दशमलव ४ प्रतिशत छ । त्यस्तैगरी, अक्रमण र चोटपटक गराउनेको संख्या ३ दशमलव ३ प्रतिशत छ भने चोरीका आरोप लागेको संख्या २ दशमलव ६ प्रतिशत छ । -एस क्षेत्री /घटना र बिचार

Advertisement

प्रतिकृया दिनुहोस्

Flash News

छोराको हत्या गरेको आरोपमा बाबु पक्राउ कांग्रेसभित्र विद्रोह गर्ने बेला आयो : गगन थापा दसैंको मुखमा नक्कली नोटको बिगबिगी रवीन्द्र मिश्रले गरे काठमाडौं-१ बाट उम्मेदवारी घोषणा नवौं राष्ट्रिय खेलकुद: महिला क्रिकेटको खेल तालिका सार्वजनिक नगरवासीका गुनासो सुन्न ‘हेल्लो तिलोत्तमा’ गुल्मीको ‘लितुङ्गकोट’ भाकलसँगै लाहुरेहरुको गाउँ ‘फोक्सिङ्ग’ सातै प्रदेशका नीति आयाेगका उपाध्यक्षको सरकारलाई आग्रहः आयोग चलाउने छुट्टै ऐन चाहियो मेलम्ची र इन्द्रावतीमा अस्थायी पुल नक्कली नोटसहित पक्राउ जबरजस्ती करणी गरेको अभियोगमा पक्राउ पोखरामा बेच्न राखिएका भेडाच्यांग्रामा पीपीआर, स्वस्थ छानेर किन्न पशु विज्ञको सुझाव पत्रकारप्रति जनप्रतिनिधिको व्यबहार ‘अपमानजनक’, दृष्टिकोण परिवर्तन गर्न आवश्यक फोहर फाल्ने स्थान पहिचान गर्दै काठमाडौं महानगर फेरि बढ्यो सुनको मूल्य पार्टीभित्र विद्रोह गर्नुपर्ने बेला आएको छ: गगन थापा खाद्यले माग्यो विभिन्न पदमा १०६ कर्मचारी नेप्सेमा नेपाल ल्यूव आयलको शेयरमूल्य समायोजन मोटरसाइकल अनियन्त्रित भई खसेका व्यक्तिलाई ट्रकले कुल्चिदा घटनास्थलमै मृत्यु एक किमीको भाडा २५ रुपैयाँ!