२१ आश्विन २०७९, शुक्रबार

Oct 7, 2022

कात्तिक ३, काठमाडौँ ।
साधारणतया दूषित हावा(वायु प्रदुषण)ले मानिसको स्वास्थ्यका लागि धेरै हानिकारक हुन्छ। खासगरी वायु प्रदुषणले मानिसको फोक्सोमा खराबी हुन्छ भन्ने आम बुझाई छ।तर, एउटा नयाँ अध्ययनअनुसार वायु प्रदुषणका कारण अहिले कैयौं मानसिक रोगका बिरामीहरु देखिएका छन्।

अमेरिका र डेनमार्कमा लाखौं बिरामीहरुमाथि गरिएको एउटा अध्ययनमा दुबै देशका बिरामीलाई उस्तै रोग देखिएको थियो।शिकागो विश्वविद्यालयका प्रध्यापक तथा सोधकर्ता एन्ड्रे रेजत्स्कीले भनेका छन् ‘मानसिक रोगका कारणहरु धेरै छन्। तर, अहिले वायु प्रदुषण यो रोगका लागि एउटा नयाँ कारण बनेर आएको छ।’ यद्यपि यो अध्ययनको निकै आलोचना पनि भएको छ। मानिसहरुले यो विषयमा फेरि थप अध्ययन गर्न सुझाव दिएका छन्। विश्व स्वास्थ्य संगठनको एक तथ्याङ्कले वायु प्रदुषणका कारण वर्षेनी ७ लाख मानिसहरुको मृत्यु भइरहेको जनाएको छ। – एजेन्सी

Advertisement

प्रतिकृया दिनुहोस्

Flash News

गाउँघरमा सुनिन छाड्यो नगराको धुन भेरी नदीमा खतराको तह पार उम्मेदवारी दर्ता गराउनु पर्ने भन्दै कांग्रेसको चियापान स्थगित झाडापखाला, हैंजा र डेंगुबाट बच्न आग्रह नारायणी नदीको बाढी सुस्ता बस्तीमा पस्न सुरु नेपाल प्रहरीका असई भारतीय भूमिमा मृत फेला बारा बस दुर्घटनाः मृतकको संख्या १८ पुग्यो, सबैको सनाखत दशैं मनाउन बुटवल लगाएतबाट गएका गाउँमै रोकिए वर्षाले दाङमा घर भत्कियो अब चन्द्रमामा बिरुवा उब्जनी गर्ने बुटवल-पाल्पा सडक अवरुद्ध, पुर्व-पश्चिम राजमार्ग विद्युत पोल ढलेर रोकियो काठमाडौंको चन्द्रागिरिमा पहिरो : एकै परिवारका तीनजनाको मृत्यु आज पनि लुम्बिनीसहित चार प्रदेशमा भारी वर्षा अम्बानी परिवारलाई मार्ने धम्की दिने व्यक्ति पक्राउ राप्तीको बाढीले तीन सयभन्दा बढी घर डुबायो अक्षर चिन्दै आमाहरु, अब कसैको सहारा लिनु पर्दैैन १६ जनाको मृत्यु , ३३ घाइते भएको बारा बस दुर्घटना: बसको ब्रेक फेल भएपछि चालक हाम फालेका थिए बलात्कार आरोपी प्रहरी निरीक्षकलाई छुटाउन भरत शाहसहित कांग्रेस नेता सक्रिय बारा बस दुर्घटना : मृतक १६ मध्ये १४ को पहिचान खुल्यो (नामावलीसहित) ४० प्रतिशत हिस्सा दिनु पर्ने कोइराला समुहको ठहर