९ आश्विन २०७९, आईतवार

Sep 25, 2022

कार्तिक १,
काठमाडौँ । पेट्रोलियम पाइपलाइनबाट डिजेल ल्याउँदा एक महिनामा ढुवानी भाडावापत १० करोड रुपैयाँ बचत भएको छ । मोतिहारी–अमलेखगञ्ज अन्तरदेशीय पेट्रोलियम पाइपलाइनबाट पछिल्लो एक महिनाको अवधिमा झन्डै ५ करोड लिटर डिजेल आयात भएको छ । सो परिमाणमा डिजेल आयात गर्दा १० करोड रुपैयाँ बचत भएको नेपाल आयल निगम अमलेखगन्ज कार्यालयले जानकारी दिएको छ ।

Advertisement

गत भदौ २४ देखि सञ्चालनमा आएको पाइपलाइनबाट एक महिनाको अवधिमा ४ करोड ६० लाख ७७ हजार लिटर डिजेल आयात भएको अमलेखगन्ज कार्यालयले जानकारी दिएको छ । प्रतिघन्टामा१ सय ७० लिटरका दरले पाइपलाइनबाट डिजेल आयात भएको अमलेखगन्ज कार्यलयका प्रमुख प्रदीपकुमार यादवले जानकारी दिएको छ । पाइपलाइनबाट डिजेल ल्याउँदा एक महिनाको अवधिमा १० करोड रुपैयाँ बचत भएको यादवले जानकारी दिए । पछिल्लो एक महिनायता रक्सोलदेखि बाराको अमलेखगन्जसम्म पाइपलाइनबाट डिजेल भित्रिएको छ ।
सुरुमा दैनिक १२ देखि १५ घन्टा सञ्चालन भएको पाइपलाइन अहिले २४ घन्टा नै सञ्चालनमा आएको छ । दैनिक २४ घन्टा पाइपलाइनबाट डिजेल आउन थालेपछि पर्याप्तमात्रामा भन्डारण रहेको निगमले जानकारी दिएको छ । पाइपलाइनबाट डिजेल आउन थालेपछि बजारमा आपूर्ति व्यवस्था सहज भएको निगमले जानकारी दिएको छ ।

यादवका अनुसार पाइपलाइनबाट आयात भएको डिजेल भैरहवा, पोखरा, थानकोट, धादिङ, विराटनगरलगायत डिपोमा मागअनुसार ट्यांकरबाट ढुवानी गरेर पु¥याइएको छ । पाइपलाइनबाट डिजेल आउन थालेपछि भारतीय आयल कर्पाेरेशनको बरौनी, बैतालपुर, मुगलसराई, गोडालगायतका रिफाइनरीबाट डिजेल आयात गर्न बन्द गरिएको निगमले जनाएको छ ।
पाइपलाइनबाट आएको डिजेल सुरक्षित एवं पूर्ण परिमाण र गुणस्तरमा आइरहेको निगमले जानकारी दिएको छ । पाइपलाइनबाट डिजेल आउन थालेपछि त्यस रुटमा तेल बोक्ने ्यया्रकर अहिले स्थानीय रुटमा सञ्चालन गरिएको छ । यसअघि रक्सोलदेखि अमलेखगन्जसम्म १ सय ६० ट्याङ्कर चल्दै आएका थिए । पाइपलाइनबाट आएको डिजेल सुरक्षित एवं पूर्ण परिमाण र गुणस्तरमा आइरहेको निगमको भनाइ छ । पाइपलाइनबाट डिजेल आयात हुन थालेपछि वार्षिक १ अर्ब रुपैयाँ बराबरको ढुवानी खर्च कटौती भएको निगमको दाबी छ ।

पाइपलाइनबाटआयात हुने डिजेलले देशभरको ८० प्रतिशत माग धानिरहेको छ । मुलुकमा डिजेलको खपत सबैभन्दा धेरै हुने गर्छ । बढ्दो सवारी साधनको प्रयोगसँगै विकास निर्माणका काम तीव्ररूपमा अगाडि बढेकाले पनि डिजेलको खपत बर्सेनि बढ्दै गएको निगमको भनाइ छ ।
भारतको मोतिहारीदेखि नेपालको अमलेखगन्जसम्मको ६९.२ किलोमिटर दूरी रहेका छ । भारतको २ अर्ब र निगमको ७५ करोड भारु लागतमा सम्पन्न सो परियोजना सम्पन्न भएको हो । पाइपलाइनबाट तेल ल्याउँदा ढुवानीबापतको २ अर्ब रुपैयाँ बचत हुने निगमको भनाइ छ । पाइपलाइनबाट तेल ढुवानी गर्दा ढुवानी रकम बचतका साथै वातावरण प्रदूषण कम हुने र इन्धनको आपूर्तिमा सहज हुन्छ । – करोबार

प्रतिकृया दिनुहोस्

Flash News

‘प्रेम गीत-३’ हिन्दी भर्सन सोमबारदेखि क्यूएफएक्ससहित देशभरका हलमा प्रदर्शन हुने बुटवलको देविनगरस्थित नवदुर्गा मन्दिरमा भागवत महापुराण महायज्ञ हुने खोलामा डुबेर एक बालकको मृत्यु चाडपर्वमा महङ्गी र कालोबजारी, अनुगमन गर्न माग चोरी आरोपमा वडासदस्य पक्राउ माइल्स इन्टरनेशनल कन्सल्टेन्सीको दाङमा पहिलो सेमिनार, डेढ सय बढी सहभागी मोबाइलको लतले पढाइमा विद्यार्थीको रुची घट्दै, शिक्षक र अभिभावक चिन्तामा आयोगलाई आचारसंहिता व्यवहारिक बनाउन दलहरूको सुझाव उत्साहित भएर नगरबासीकाे सेवा प्रवाह लाग्न कर्मचारीलाई नगर प्रमुख पाण्डेयको आग्रह रुपन्देहीमा ६ लाख ३२ हजार मतदाता, कुन निर्वाचन क्षेत्रमा कति ? व्याकुल माइलालाई अब सरकारले प्रत्येक महिना ५० हजार भत्ता दिने भारतबाट दुई महिनामा ४१ अर्बभन्दा बढीको डिजेल, पेट्रोल र ग्यास नेपाल भित्रियो माओवादी केन्द्र धनकुटाद्वारा सामुहिक राजीनामा रुपन्देहीको देवदह नगरपालिकाले ८२ फुट भित्रका ठेला र अबैध संरचना हटाउने यस्तो छ रुपन्देही प्रहरीको चाडपर्व लक्षित सुरक्षा योजना दुई महिनामा १२१ बढी देशसँग वैदेशिक व्यापारः ११६ देशसँग घाटामा गाविस सविचसहित दुई जनाविरुद्ध भ्रष्टाचार मुद्दा पशुपालनमा केन्द्रित हुँदै दाङका किसान चोयाका पोशाक लगाउने भरीबहादुर भैरहवा अन्तर्राष्ट्रिय विमानस्थल टर्मिनल भवन व्यवस्थापनमा आवेदन परेन