२१ आश्विन २०७९, शुक्रबार

Oct 7, 2022

असोज ३०,
काठमाडौँ । विश्वव्यापी भोकमरी सूचकांकमा विश्वका ११७ देशमध्ये नेपाल ७३ औं स्थानमा रहेको एक प्रतिवेदनले जनाएको छ । नेपालको स्थिति विगत १९ वर्षमा सुधार भएर अति गम्भीर भोकमरीग्रस्त देशको सूचीबाट गम्भीर भोकमरीग्रस्त देशको सूचीमा झरेको प्रतिवेदनले देखाएको छ । यस्तै, ग्लोबल हंगर इन्डेक्स (जीएचआई) अर्थात् विश्वव्यापी भोकमरी सूचकका अनुसार नेपाल भारतभन्दा २९ स्थान माथि रहेको छ । सूचकका अनुसार १ सय १७ देशको सूचीमा भारत १०२ औं स्थानमा रहँदा नेपाल २०.८ अंकसहित ७३ औं स्थानमा रहेको छ । प्रतिवेदनले नेपाल अझै गम्भीर भोकमरी भएका मुलुकको सूचीमा रहेको जनाएको छ ।

Advertisement

प्रतिवेदनले २० देखि ३४.९ अंकसम्म प्राप्त गर्ने देशहरु गम्भीर भोकमरीको चपेटाबाट मुक्त नभइसकेको जनाएको छ । १९ वर्ष अघि नेपाल ३६.८ अंक सहित अति गम्भीर भोकमरीग्रस्त देशको सूचीमा रहेको थियो । दक्षिण एसियाको सबैभन्दा ठूलो अर्थव्यवस्था भएको मुलुक भारत ग्लोबल हंगर इन्डेक्समा सबैभन्दा तल छ । सन् २०१० मा भारत ९५औं स्थानमा थियो र सन् २०१९ सम्म १०२ औं स्थानमा आइपुगेको छ । तर नेपालको अवस्था भने सुधार हुदै आएको छ, प्रतिवेदनले देखाएको छ । सन् २०००मा नेपालको अंक ३६.८ थियो भने लगातार घट्दै गएर सन् २००५ मा ३१.३, सन् २०१० मा २४.५ तथा सन् २०१९ को प्रतिवेदनमा २०.८ अंकमा झरेको प्रतिवेदनले जनाएको छ । अर्थात् जति कम अंक प्राप्त गर्यो तये देश त्यति कम भोकमरीयुक्त भन्ने बुझिन्छ । ११७ देश समेटिएको ग्लोबल हंगर इन्डेक्सका अनुसार भारत १०२औं स्थानमा कायम भएको छ भने पाकिस्तान यो सूचीमा ९४ औं स्थानमा छ । यस्तै, यो सूचीमा नेपाल ७३ औं स्थान, म्यानमार ६९ औं, श्रीलंका ६६ औं र बंगलादेश ८८ औं स्थानमा रहेका छन् । सूचीमा चीन २५ औं स्थानमा रहेको छ ।

तर, बेलायत, रुस, युक्रेन, टर्की, क्युबा र कुवेत ग्लोबल हंगर इन्डेक्समा अब्बल दर्जामा छन् । साथै, रुवाण्डा र इथियोपियाजस्ता मुलुकले पनि सूचकमा सुधार गरेका छन् । कुपोषण, शिशु मृत्युदर, चाइल्ड भेस्टिङ तथा बच्चाको वृद्धिमा आउने गिरावट चार तत्वका आधारमा यो सूची तयार पारिएको हो । प्रतिवेदनमा विश्वमा ५ वर्षभन्दा कम उमेरका करिब ७० करोड बच्चाको एकतिहाइ कुपोषित तथा मोटोपनासँग संघर्ष गरिरहेको उल्लेख छ । मंगलबार सार्वजनिक संयुक्त राष्ट्रसंघको प्रतिवेदनमा विश्वमा ८० करोडभन्दा बढी मानिस भोकमरीबाट पीडित भएको उल्लेख छ । युनिसेफकी कार्यकारी निर्देशक हेनरिटा फोरेले स्टेट अफ द वल्र्ड चिल्ड्रेन शीर्षक प्रतिवेदन जारी गर्दै भनेकी छन्, “मानिसले स्वस्थ रहनका लागि राम्रो खानपानको लडाइँ हारेका छन् ।

१९९९ पछि आएको यो प्रतिवेदनका अनुसार विश्वभरीमा पाँच वर्षभन्दा कम उमेरका बच्चामध्ये करिब आधा बच्चालाई भिटामिन र खनिज उपलब्ध हुन सकेको छैन ।’’ विगत ३ दशकमा बच्चामा हुने कुपोषणको अर्को रूप मोटोपनाको रूपमा पनि हेर्न सकिन्छ । यद्यपि १९९० देखि २०१५ को बीच गरिब देशमा बच्चा पुड्को हुने अवस्थामा ४० प्रतिशतले गिरावट आएको छ । यति मात्रै होइन कि ४ वर्ष वा योभन्दा कम उमेरका १४ करोड ९० लाख बच्चाको उचाइ अझैँ  पनि आफ्नो उमेरको दृष्टिकोणबाट सानो रहेको छ । संयुक्त राष्ट्र संघको आँकडाअनुसार ४० प्रतिशत खाना खेर गइरहेको छ । – कारोबार

प्रतिकृया दिनुहोस्

Flash News

निरन्तर वर्षा, बाढी र पहिरो : सतर्क बनौं, सुरक्षित हौं फिफा वरीयतामा नेपालको सुधार गाउँघरमा सुनिन छाड्यो नगराको धुन भेरी नदीमा खतराको तह पार उम्मेदवारी दर्ता गराउनु पर्ने भन्दै कांग्रेसको चियापान स्थगित झाडापखाला, हैंजा र डेंगुबाट बच्न आग्रह नारायणी नदीको बाढी सुस्ता बस्तीमा पस्न सुरु नेपाल प्रहरीका असई भारतीय भूमिमा मृत फेला बारा बस दुर्घटनाः मृतकको संख्या १८ पुग्यो, सबैको सनाखत दशैं मनाउन बुटवल लगाएतबाट गएका गाउँमै रोकिए वर्षाले दाङमा घर भत्कियो अब चन्द्रमामा बिरुवा उब्जनी गर्ने बुटवल-पाल्पा सडक अवरुद्ध, पुर्व-पश्चिम राजमार्ग विद्युत पोल ढलेर रोकियो काठमाडौंको चन्द्रागिरिमा पहिरो : एकै परिवारका तीनजनाको मृत्यु आज पनि लुम्बिनीसहित चार प्रदेशमा भारी वर्षा अम्बानी परिवारलाई मार्ने धम्की दिने व्यक्ति पक्राउ राप्तीको बाढीले तीन सयभन्दा बढी घर डुबायो अक्षर चिन्दै आमाहरु, अब कसैको सहारा लिनु पर्दैैन १६ जनाको मृत्यु , ३३ घाइते भएको बारा बस दुर्घटना: बसको ब्रेक फेल भएपछि चालक हाम फालेका थिए बलात्कार आरोपी प्रहरी निरीक्षकलाई छुटाउन भरत शाहसहित कांग्रेस नेता सक्रिय