१३ माघ २०७९, शुक्रबार

Jan 27, 2023

बुटवल । रुट इजाजत र सवारी चालक अनुमतिपत्र विना बुटवलमा सञ्चालित ई-रिक्साका सम्बन्धमा अदालतले गरेको फैसला तत्काल कार्यान्वयन गर्न ई रिक्सा चालकहरुले माग गरेका छन् । एक वर्षसम्म फैसला कार्यान्वयन नगर्ने सम्बन्धित सरकारी अधिकारीमाथि छानवीन गर्न समेत उनीहरुले माग गरेका छन् ।

Advertisement

उच्च अदालत तुल्सीपुर बुटवल इजलासका न्यायाधीश अग्निप्रसाद थपलिया र राजुराम सिलवालको संयुक्त इजलासले २०७७ साल मंसिर १० गते रुट इजाजत र सवारी चालक अनुमतिपत्र विना सवारी साधन चलाउन नदिन अन्तिम फैसला गरेको थियो । बुटवल उपमहानगरपालिकाले पनि एक हजार १८ वटा ई रिक्सा मात्र दर्ता गरी विना दर्ताका ई रिक्सा नचलाउन पटक पटक सूचित गरेको थियो । तर अदालतको आदेश र बुटवल उपमहानगरपालिकाको निर्देशन विपरित बुटवलमा गैर कानुनीरुपमा झण्डै दुई हजार ई रिक्सा र टेम्पो सञ्चालन भइरहेको चालकहरुको दावी छ ।

बुटवल उपमहानगरपालिका कार्यालयले ई रिक्सा व्यवस्थापन, नियमन तथा सञ्चालन कार्यविधि २०७६ पारित गरी राजपत्रमा समेत प्रकाशित गरेको र ई रिकसा दर्ता वापत करिब ५० लाख रुपैयां कर असुल समेत गरको ई रिक्सा चालक कृष्णप्रसाद भुसालले बताए । अदालतको फैसला कार्यान्वयन नभएपछि चालकहरुले बुटवल उपमहानगरपालिका,जिल्ला प्रशासन,इलाका प्रशासन,यातायात व्यवस्था कार्यालय र लुम्बिनी प्रदेश ट्राफिक प्रहरी कार्यालय माथि अदालतको अवहेलना मुद्दा दर्ता गरेका छन् ।

अदालतको फैसला कार्यान्वयन नहुंदा सवारी दुर्घटनाको जोखिम बढेको, ट्राफिक व्यवस्थापन अस्तव्यस्त बनेको र डिलरहरुले जथाभावी ई रिक्सा विक्रि वितरण गर्दा व्यवस्थापनमा जटिलता थपिएको चालकहरुको भनाई छ । ट्राफिक प्रहरीले रुट इजाजत र सवारी चालक अनुमतिपत्र प्राप्त गरेका चालकहरुलाई समेत विभिन्न बहानामा दुख दिने गरेको चालकहरुको गुनासो छ । अदालतले लुम्बिनी प्रदेश सरकारलाई समेत रिक्सा सञ्चालन सम्बन्धि कार्यविधि बनाउन निर्देशन गरे पनि हालसम्म कुनै प्रगति हुन सकेको छैन ।

प्रतिकृया दिनुहोस्

Flash News

पठानले राखेका यी १० रेकर्ड सरकारमा बसेकाहरूप्रति चरम निराशा हुँदा आत्मदाहको घटना : नैनसिंह महर बाजुरामा भूकम्पबाट ४२ परिवार विस्थापित, ४ सय घरमा क्षति माया खोला हाइड्रोपावरकाे आईपीओ खुला श्रीधर र शान्तिको ‘कपालै कोरीमा’ सार्वजनिक एकैदिन तोलामा ११ सयले घट्यो सुनको मूल्य तिलोत्तमामा वासेबल प्याड बनाउने तालिम गृहमन्त्री लामिछानेको नागरिकता विवादबारे सुनुवाइ सुरु, आज नै निर्णय आउने सम्भावना सिरहामा वन कर्मचारीकै मिलोमतोमा काठ तस्करी लोकदोहोरी गायक भीम पौडेलको निधन जापानी मेयरलाई चिन्डो उपहार ग्याङ्स अफ वासेपुरलाई किन बिर्सन चाहन्छन् अनुराग अनेरास्ववियूले जलायो शिक्षामन्त्रीको पुत्ला आजकाे हरियो तरकारी र फलफूलको मूल्य राष्ट्रपति चयनमा पनि कांग्रेस पराजित हुन्छ: एमाले प्रचार विभाग उपप्रमुख रिजाल मोटरसाइकलको ठक्करबाट पैदल यात्रीको मृत्यु राष्ट्रिय सभाको बैठक बस्दै हट्यो होटल र रेस्टुरेन्टको सेवा शुल्क प्रेम अचार्यलाई श्रद्धाञ्जली दिँदै तोसिमाले भनिन् : मृत्युमाथि राजनीति नगरौं दाङको टरिगाउँ विमास्थलमा सिता एयरले आज परीक्षण उडान गर्दै