२९ श्रावण २०७९, आईतवार

Aug 14, 2022

लमजुङ । गुचमुच्च परेको सुन्दर गाउँ । काखैमा रहेको मनासलु, डा. हर्कपिकलगायत सुन्दर हिमालका दृश्य । झट्ट हेर्दा सार्कभिलेज घलेगाउँकै झल्को दिन्छ भलामचौरले । 

Advertisement

पर्यटकीय दृष्टिकोणले सुन्दर भएर पनि ओझेलमा परेको लमजुङको मर्स्याङ्दी गाउँपालिका–९, सिमपानीको भलामचौर गाउँ अब भने पर्यटकलाई पछ्याउन थालेको छ । जम्मा ६ किलोमिटर मात्रै दुरीमा रहेको घलेगाउँले राष्ट्रिय एवं अन्तर्राष्ट्रिय स्तरमै चर्चा कमाए पनि घलेगाउँकै झल्को दिने भलामचौरमा भने पर्यटन प्रवर्द्धन र व्यवस्थापनमा खासै चासो पुग्न सकेको थिएन ।

पर्यटकीय सम्भावना बोकेको भलामचौरलाई मर्स्याङ्दी गाउँपालिकाले पर्यटकीय गन्तव्यको रूपमा राखेको छ । स्थानीय पनि गाउँमा होमस्टे सञ्चालन गरी पर्यटन प्रवर्द्धन र प्रचार प्रसारमा जुट्न थालेका छन् । सदरमुकाम बेसीशहर हुँदै खुदीको गोपालडाँडाबाट साँढे ५ किलोमिटर दुरीमा पुगिने भलामचौर अन्नपूर्ण पदमार्ग र गुरुङ सम्पदा मार्गमा पनि पर्ने भएकाले पर्यटनको सम्भावना छ । पर्यटनको प्रचुर सम्भावनालाई सम्वृद्धिसँग जोड्न स्थानीयवासी र मर्स्याङ्दी गाउँपालिका लागि परेको छ ।

पर्यटकीय गाउँको रूपमा विकास हुन लागेको भलामचौरका १५ घरमा होमस्टे सञ्चालन भइसकेको भलामचौर होमस्टे व्यवस्थापन समितिकी अध्यक्ष लुकुमारी गुरुङ बताउँछन् । ‘गाउँ आउने पर्यटकले स्थानीय संस्कृति, प्राकृतिक मनोरम वातावरण र स्थानीय परिकारको मज्जा लिन पाउँछन्’, अध्यक्ष गुरुङ भन्छिन्, ‘लमजुङको पर्यटनमा भलामचौरले चाँडै नै नयाँ आयाम लिनेमा हामी ढुक्क छौं ।

मनासलु, डा. हर्क हिमाल लगायत दर्जनौं हिमशृङ्खला, नागबेली आकारमा बनेको मर्स्याङ्दी नदी र मनोरम प्राकृतिक वातावरणले भलामचौर आउने पर्यटक लोभिने उनको भनाई छ । पर्यटकलाई लक्षित गरी गाउँमा शौचालय, बाथरुम, बेडरुम लगायत अत्याधुनिक संरचना पनि बनेको सचिव तेजबहादुर गुरुङ बताउँछन् । 

उनका अनुसार गाउँमा ५० जना सम्म पाहुना राख्न सकिने क्षमता छ । बाइसे चौबिसे राजाको पाला रहेको गढी पनि गाउँ नजिकै छ । त्यहाँ रहेको ठूलो ओढारभित्र जुवा, त्रिपासा खेल्ने ढुंगा, सुन्दरी तलाउ, मान्द्रे ढुंगा र तीन कन्या देवी मन्दिर, पहराको कलादेवी, सिद्ध मन्दिर पर्यटकका लागि आकर्षण दिने ठाउँछन् ।

प्रतिकृया दिनुहोस्

Flash News

एमालेले अर्थमन्त्री शर्मालाई स्वीकार्‍यो विद्यालयमा बहुउपयोगी शैक्षिक सामग्री र दृश्टिविहिन विद्यार्थीहरुलाई भोजन पहिरोले एक्स्काभेटर पुर्दा चालकको घटनास्थलमै मृत्यु रोट्रयाक्ट क्लब अफ बुटबल रामापिथेकसको अध्यक्षमा घिमिरे कर्णाली प्रदेशका उद्योगमन्त्री शाहीले लिए सपथ विवेकशील साझा पार्टी पुनर्गठन गर्ने मिलन पाण्डेको घोषणा कहिले पुग्छ कर्णालीका विद्यार्थीको हातमा पाठ्यपुस्तक ? बुटवलमा नेपाल रक्तदाता संघको केन्द्रिय कार्यालय उद्घाटन ‘मिस्टर एन्ड मिस थारु’ प्रतियोगितामा ५१ प्रतिस्पर्धी लमजुङमा एक वर्षमा २० वर्ष नपुग्दै एक सय ५५ जना आमा दागबत्ती दिन पाँच लाख माग गठबन्धन कर र डर दुवै हो: रामचन्द्र पौडेल भेन्टिलेटरमा रहेका राजु श्रीवास्तवलाई सुनाइँदैछ अमिताभको अडियो ट्रयाक्टर दुर्घटना हुँदा एक जनाको मृत्यु पौडी खेल्ने क्रममा डुबेर २६ वर्षीय निराजन पोख्रेलको मृत्यु शिक्षकका लागि राखेको पानी पिएको आरोपमा कुटिएका दलित विद्यार्थीको मृत्यु प्रवासमा रहेका नेपाली राप्रपाको एजेन्डाप्रति आकर्षित छन् : राजेन्द्र लिङ्देन महिला कैदीबन्दीलाई सेनेटरी प्याड सहयोग नागरिकता विधेयकमा राष्ट्रपतिले मंगलबारसम्म निर्णय लिइसक्नुपर्ने रुस्दीमाथि हमलाः इरानी पत्रिका लेख्छ- शत्रुको घाँटी च्यात्ने हातलाई चुम्बन गर्नुपर्छ