४ जेष्ठ २०७९, बुधबार

May 18, 2022

हरितगृह ग्यास

एजेन्सी । विश्वकै प्रदुषित सहरहरुमध्येको एक अस्ट्रेलियाले हरितगृह ग्यास कटौतीलाई सन् २०५० सम्ममा ‘नेट जिरो’को लक्ष्य हाँसिल गर्ने बताएको छ । हरितगृह ग्यास उत्सर्जन कटौती गर्ने विस्तृत योजना सार्वजनिक गर्दै प्रधानमन्त्री स्कट मोरिसनले नेट जिरो लक्ष्य हाँसिल गर्ने प्रतिबद्धता जनाएका हुन् । 

Advertisement

उनले सरकारसँग  कार्बन उत्सर्जनलाई न्यून गर्ने लक्ष्य भएको बताए । ‘अस्ट्रेलियाबारे नबुझ्ने अन्य व्यक्तिले हामीलाई लेक्चर दिन आवश्यक पर्दैन,’ एउटा पत्रिकामा लेख लेख्दै उनले भनेका छन् । 

जलबायु परिवर्तनको खराब असर रोक्न विभिन्न देशले विश्वव्यापी बढ्दो तापमानलाई सन् २०५० सम्म १ दशमलब ५ डिग्री सेल्सियस भन्दा कम राख्ने प्रतिबद्धता व्यक्त गर्दै आएका छन् । यसका लागि सन् २०३० सम्म हरितगृह ग्यास उत्सर्जन कटौती ४५ प्रतिशत हुनुपर्ने वैज्ञानिकहरुले बताउँदै आएका छन् । 

सन् २०१५ मा विश्वका १९७  देशहरूले पृथ्वीको तापमान वृद्धिलाई १.५ सेल्सियसभन्दा न्यून राखेर जलवायु परिवर्तनका खराब असरहरू नियन्त्रण गर्ने सहमति गरेका थिए । त्यसका लागि जतिसक्दो छिटो नेट जिरो हासिल गर्नु पर्ने बताइन्छ ।

के हो नेट जिरो ?

वायुमण्डलमा हरितगृह ग्यासहरूको मात्रा थप हुन नदिनुलाई नेट जिरो भनिन्छ । सो लक्ष्य प्राप्त गर्न हरितगृह ग्यासको उत्सर्जन जतिसक्दो घटाउनु पर्छ । हामीले यातायात, उद्योग तथा कलकारखानामा ग्यास र कोइलाको प्रयोग गर्दा हरितगृह ग्यास उत्सर्जन हुन्छ जसका कारण विश्वव्यापी रूपमा तापमान वृद्धि हुन्छ ।  विज्ञहरुले जति कार्बन उत्सर्जन हुन्छ, त्यति नै घटाउनुपर्ने बताएका छन् । 

प्रतिकृया दिनुहोस्

Flash News

तिनाउ नदिमा डुबेर बुटवलका ८ वर्षिय रिदमको मृत्यु अर्घाखाँचीको सन्धिखर्कमा एमालेसँग गठबन्धन पराजित मतगणना सकिएका चितवनका तीनवटै पालिकामा एमाले विजयी नेप्से झिनो अंकले सुधार बुद्धका ज्ञान बाँड्दै बुटवल लेडि जेसिज पोखरामा मतगणनाका क्रममा विवाद, एमालेको नाराबाजी भरतपुरमा रेनुलाई १९ सय ६ मतको अग्रता गठबन्धनलाई पराजित गर्दै देवदह नगरपालिकाको प्रमुखमा एमालेका ध्रुव खरेल विजयी भारतसँगको असमान व्यापार सम्बन्ध सच्याऔँ : बाबुराम भट्टराई निर्वाचन आयोगले दियो बढीमा पाँच दिनभित्र मतगणना कार्य सम्पन्न गर्न निर्देशन कालिकाका शिक्षकका लागि पुनर्ताजगी तालिम बुटवलमा बम बिस्फोट गराउने ३ जना पक्राउ युवाको हातमा सर्दै स्थानीय सरकारको साँचो बालेन साहले पाएको मत दलप्रतिको आक्रोश : हरिबोल गजुरेल विद्युत् प्राधिकरण टाट पल्टिने अवस्थामा जाँदै छ : योगेश भट्टराई भैरहवामा विजय जुलुसमा हिँडेकाे मिनी ट्रक दुर्घटना : २४ जना घाइते, ६ गम्भीर दाङको गढवा गाउँपालिकामा माओवादीका शर्मा विजयी २७,४३८ मतगणना हुँदा भरतपुरमा रेनु १७१२ मतको अग्रता प्रदूषणका कारण ९० लाख मानिसको मृत्यु ४४४ स्थानीय तहको छिनोफानो हुँदा कुन दलले कति ठाउँमा जिते ?