४ जेष्ठ २०७९, बुधबार

May 18, 2022

प्रधानन्यायाधीशविरुद्धको आन्दोलन

काठमाडौं। प्रधानन्यायाधीश चोलेन्द्र शमशेर जबराविरुद्ध न्यायिक वृत्तमा सुरु भएको आन्दोलन ‘वर्तमान बार भर्सेस पूर्व बार’ को अवस्थामा पुगेको छ । 

Advertisement

कार्यपालिकामा भाग खोजेको, सार्वजनिक सरोकारका विवादमा ढिलासुस्ती गरेको, न्यायिक स्वतन्त्रता कायम राख्न नसकेकोलगायतका आधार र कारण देखाउँदै पूर्वन्यायाधीशहरूले सुरु गरेको प्रधानन्यायाधीशविरुद्धको आन्दोलनमा नेपाल बार एसोसिएसन मत्थर देखिँदा नेपाल बारकै पूर्वनेताहरू (जो न्यायाधीश छन्) आक्रामक बनेका छन् । 

प्रधानन्यायाधीशसँग निरन्तर वार्तामा रहेका चण्डेश्र श्रेष्ठ नेतृत्वको नेपाल बारले विवादका विषय समाधान गर्न फुलकोर्ट बस्ने, वरिष्ठ अधिवक्ताको उपाधि वितरण प्रक्रियाअघि बढाउने र गोला प्रथाद्वारा मुद्दा सुनुवाइअघि बढाउने गरी प्रधानन्यायाधीशसँग अलिखित सम्झौता गर्यो । आइतबार नेपाल बारको यो सहमति बाहिर नआउँदै सर्वोच्च अदालतका १४ जना न्यायाधीशहरू यो सहमतिमा असन्तुष्टि जनाउँदै फुलकोर्ट बहिष्कारको निर्णयमा पुगे । 

संयोग कस्तो छ भने नेपाल बार एसोसिएसनको निर्णय र सहमतिमा असहमति जनाउनेहरू भने नेपाल बारकै पूर्वपदाधिकारी र सदस्य छन् । नेपाल बारको नेतृत्व गरेका र संवैधानिक कानुन व्यवसायी मञ्चको नेतृत्व गरेका सर्वोच्च अदालतमा यतिबेला सात जना न्यायाधीश छन् । तीमध्ये एक जना नेपाल बारका पूर्व अध्यक्ष छन् भने एक जना सर्वोच्च बारका अध्यक्ष छन् ।   

न्यायाधीश हरिकृष्ण कार्की नेपाल बारका पूर्वअध्यक्ष र पूर्वमहान्यायाधिवक्ता हुन् । नेपाल बारको अध्यक्ष पदमा कार्यरत रहेकै बेला उनी महान्यायाधिवक्ता बने भने महान्यायाधिवक्ता पदमा कायम रहेकै बेला सर्वोच्च अदालतको न्यायाधीश नियुक्त भएका थिए । 

अर्का न्यायाधीश  प्रकाश राउत सर्वोच्च अदालत बार एसोसिएसनका अध्यक्ष हुन् भने न्यायाधीश सपना मल्ल प्रधान नेपाल बार एसोसिएसनकै पूर्वकेन्द्रीय सदस्य हुन् । न्यायाधीश अनिलकुमार सिन्हा पनि सर्वोच्च अदालत बार एसोसिएसनका अध्यक्षका प्रत्यासी हुन् । उनी अधिवक्ता इन्द्र खरेलसँग पराजित भएका थिए । न्यायाधीश हरि फुयाँल नेपाल बार एसोसिएसनका महासचिवका उम्मेदवार भइसकेका व्यक्ति हुन् । उनलाई कांग्रेसनिकट वकिल सुनिल पोखरेलले पराजित गरेका थिए । 

न्यायाधीश कुमार रेग्मी र मनोजकुमार शर्माले पनि नेपाल बारका विभिन्न समितिको नेतृत्व गरिसकेका छन् । रेग्मी संवैधानिक कानुन व्यवसायी मञ्चका पूर्व अध्यक्ष हुन् भने शर्मा सो मञ्चका पूर्व कोषाध्यक्ष हुन् । बार हाँकिसकेका यी सातैजना न्यायाधीश विगतमा एमाले र कांग्रेस निकट सक्रिय राजनीतिमा समेत संलग्न थिए । हाल नेपाल बारको अध्यक्षमा वामपन्थी पृष्ठभूमिका श्रेष्ठ छन् भने महासचिव लिलामणि पौडेल कांग्रेसको सक्रिय राजनीतिमासमेत संलग्न छन् । 

नेपाल बार र प्रधानन्यायाधीशले सर्वोच्चका अन्य न्यायाधीशसँग छलफल नगरी एकलौटी सहमतिको प्रयास गरेको र यसो गर्दा न्यायालयको छवि विग्रने भन्दै १४ जना न्यायाधीश प्रधानन्यायाधीश जबराले मार्गप्रशस्त गर्नुपर्ने निष्कर्षमा पुगिसकेका छन् । 

प्रतिकृया दिनुहोस्

Flash News

बुटवलमा बाबुराम भन्दा खेलराज ५ हजार १३ मतले अगाडि सितगंगा ५ को वडाध्यक्षमा कांग्रेसका बेल्बासे निर्वाचित २२ घण्टादेखि रोकिएको पाँचपोखरीकाे मतगणना अझै सुरु हुन सकेन बुटवलका १९ वडामध्य १२ वडाको मतपरिणाम सार्वजनिक, कुन वडा कस्ले जिते? यस्ताे छ डडेल्धुराका सातवटै स्थानीय तहको अन्तिम मत परिणाम ४१० स्थानीय तहको नतिजा सार्वजनिक, कुन पार्टीको कति स्थानमा अग्रता ? देवदहमा गठबन्धनलाई पछि पार्दै एमाले : मेयर, उपमेयर दुबैमा अग्रता नवलपरासीको सरावल अध्यक्ष र उपाध्यक्षमा एमाले विजयी बुटवलमा पाण्डेको साढे ४ हजार मतले अग्रता, उप-प्रमुखमा सावित्रा अघि शुद्धोधनमा गठबन्धन दल कांग्रेसबाट बस्याल विजयी, उप प्रमुखमा एमालेकी ज्ञवाली भरतपुरमा गठबन्धनकी रेनु दाहालको अग्रता, मतान्तर फराकिलो बनाउँदै चुनावलगत्तै सार्वजनिक यातायातको भाडापनि बढ्याे, आजदेखि नयाँ दर लागू काठमाण्डौंमा बालेनको अग्रता कायमै, स्थापितभन्दा करिब दोब्बरले अघि गैंडाकोट नगरपालिकाको मेयर र उपमेयरमा कांग्रेस उम्मेदवार निर्वाचित बालेन र सुनिता हजारौं मतले अगाडि रुपन्देहीको कञ्चनमा कांग्रेसका ढकाल विजयी उम्मेदवारको मृत्युपछि स्थगित तुलसीपुर उपमहानगर-१७ मा मँगलबार मतदान सम्पन्न लुम्बिनीको घोराही उपमहानगरमा एमालेको अग्रता कायमै, ४०११ को मतान्तर रुपन्देहीका ६ वटै नगर उपप्रमुखमा एमाले उम्मेदवार अगाडि रुपन्देहीमा यु-१४ क्रिकेट लिग सुरु : उद्घाटनमा भैरहवा र सैनामैना विजयी