२१ मंसिर २०७८, मंगलवार

Dec 7, 2021

नेपालकै तेस्रो ठूलो विद्युत सवस्टेशन

परासी । सरकारको राष्ट्रिय महत्वको योजनाको रुपमा रहेको पश्चिम नवलपरासीको सुनवल–१३ सुर्यबस्तीमा निर्माण सम्पन्न भएको नेपालकै तेस्रो ठूलो विद्युत सवस्टेशन गृहको परीक्षण सफल भएको छ । कोरोना महामारीका कारण परिक्षणमा ढिलाई हुँदै आएकोमा नेपाल विद्युत प्राधिकरण, प्राधिकरणको परार्मसदाता र निर्माणकर्ता कम्पनीका ईन्जिनियरहरुले सवस्टेशनको सफल परिक्षण गरेका छन् ।

Advertisement

सवस्टेशनका विभिन्न उपकरणको छुट्टाछुट्टै परीक्षण पछि उक्त सवस्टेशन विद्युत वितरणका लागि तयार भएको आयोजनाका प्रशासन प्रमुख अशोक पोखरेलले जानकारी दिए । एसियाली विकास बैंक एडिबिको ऋण सहयोगमा विद्युत प्राधिकरण र नेपाल सरकारको १ अर्ब ८० लाखको लागतमा उक्त सवस्टेशन टाटा प्राजेक्ट्स लिमिटेड भारतले निर्माण गरेको हो । यही वर्षको असार मै निर्माण सम्पन्न भएको उक्त सवस्टेशनको कोरोना महामारीका कारण परिक्षणमा ढिलाई भएको थियो ।

राष्ट्रिय प्रशारण लाईनसँग जोड्न सोही आयोजना अन्र्तगत न्यु बुटवल बर्दघाट २ सय २० केभी डबल सर्किट प्रशारण लाईन पनि निर्माण भईरहेको छ । ६४ करोड १४ लाखको लागतमा पावर चाईना सेप्को वानले प्रशारण लाईन विस्तारको काम गरिरहेको छ । पश्चिम नेपालमा ठूलो शवस्टेशन नहुँदा विद्यतु वितरणका लागि समस्या हुँदै आएको अवस्थामा सवस्टेशन संञ्चालनमा आएपछि राष्ट्रिय प्रशारण लाईनको स्तर उन्नती हुने अपेक्षा समेत गरिएको छ ।

साथै पश्चिम नवलपरासीमा ठूला उद्योगहरु खुल्ने क्रम बढिरहेको समयमा विद्यमान १ सय ३२ केभिको संरचनाले उद्योगलाई चाहिने आवश्यक विद्युत उपलब्ध हुन नसकेको अवस्थामा अब स्थानिय ग्राहक र उद्योगलाई उक्त सवस्टेशन मार्फत छुट्टै फिडरबाट विद्युत वितरण गरिने छ । जसबाट कम भोल्टेज, समय समयमा विद्युत अवरुद्ध हुने लगायतका समस्या बाट छुटकारा मिल्ने भएको छ ।

यस क्षेत्रमा कालिगण्डकी र गण्डक विद्युत गृह मात्रै विद्युत वितरण संरचनाको रुपमा रहेका बेला न्यु बुटवल सब स्टेशन संञ्चालनमा आएपछि विद्युत वितरणमा थप सहज हुने अपेक्षा समेत गरिएको छ ।

प्रतिकृया दिनुहोस्

Flash News

‘नो लालपुर्जा, नो भोट’ भन्दै रत्ननगरमा सुकुम्बासीको प्रदर्शन प्रधानन्यायाधीश जबरालाई महाअभियोग लगाउन केपी ओलीलाई बारको ज्ञापनपत्र यसवर्ष ढोरपाटनमा चुके सिकारी बुटवलको दीप बोर्डिङ्ग स्कूलमा ‘दीप स्वाट’ सैनामैनामा कर्मचारी संगठनको नयाँ नेतृत्व रुपन्देहीमा ‘ओमिक्रोन’ भित्रिन नदिन उच्च सतर्कता काँग्रेस केन्द्रिय सदस्यमा लुम्बिनीका ऊर्जा, जलस्रोत मन्त्री रानाको उमेद्वारी झापामा वर्षमा आठ सय बढी हराउँछन्, मान्छे हराउँदा आधा मात्र भेटिन्छन् राष्ट्रियसभा निर्वाचन कार्यतालिका : २० पुसमा मनोनयन, ५ दिनपछि अन्तिम नामावली, ६ घण्टा मतदान सभापतिको साझा उम्मेदवार चयन गर्न चाक्सीबारीमा पौडेल-कोइराला समूहको बैठक सुरु इन्डोनेसियामा ज्वालामुखी विस्फोटमा परी ३४ को मृत्यु सीमा नाकामा ओमिक्रोनको त्रास : भारतबाट भित्रिनेहरू विशेष निगरानीमा ओमिक्राेन बिरामीले भरिए अस्पताल मालीमा भएको आतङ्कवादी हमलाको संयुक्त राष्ट्रसंघको सुरक्षा परिषदद्वारा निन्दा राप्रपालाई ज्ञानेन्द्र शाहको भजनमण्डली बनाउन दिन्नँ : कमल थापा तीन जोनका लागि रु पाँच करोड विनियोजन न्यानो घर निर्माणमा आर्थिक अभाव कमल थापालाई पार्टी फुटाउन पाथीभारा देवीको कसम बाधक ! कांग्रेस महाधिवेशन : १३ पदाधिकारीसहित एक सय ३४ जना निर्वाचनबाट चुनिँदै नारायणी नदी तटबन्धनका लागि पाँच अर्ब जुटाइँदै, भरतपुर महानगरको सक्रियता