१३ जेष्ठ २०७९, शुक्रबार

May 27, 2022

नेपालकै तेस्रो ठूलो विद्युत सवस्टेशन

परासी । सरकारको राष्ट्रिय महत्वको योजनाको रुपमा रहेको पश्चिम नवलपरासीको सुनवल–१३ सुर्यबस्तीमा निर्माण सम्पन्न भएको नेपालकै तेस्रो ठूलो विद्युत सवस्टेशन गृहको परीक्षण सफल भएको छ । कोरोना महामारीका कारण परिक्षणमा ढिलाई हुँदै आएकोमा नेपाल विद्युत प्राधिकरण, प्राधिकरणको परार्मसदाता र निर्माणकर्ता कम्पनीका ईन्जिनियरहरुले सवस्टेशनको सफल परिक्षण गरेका छन् ।

Advertisement

सवस्टेशनका विभिन्न उपकरणको छुट्टाछुट्टै परीक्षण पछि उक्त सवस्टेशन विद्युत वितरणका लागि तयार भएको आयोजनाका प्रशासन प्रमुख अशोक पोखरेलले जानकारी दिए । एसियाली विकास बैंक एडिबिको ऋण सहयोगमा विद्युत प्राधिकरण र नेपाल सरकारको १ अर्ब ८० लाखको लागतमा उक्त सवस्टेशन टाटा प्राजेक्ट्स लिमिटेड भारतले निर्माण गरेको हो । यही वर्षको असार मै निर्माण सम्पन्न भएको उक्त सवस्टेशनको कोरोना महामारीका कारण परिक्षणमा ढिलाई भएको थियो ।

राष्ट्रिय प्रशारण लाईनसँग जोड्न सोही आयोजना अन्र्तगत न्यु बुटवल बर्दघाट २ सय २० केभी डबल सर्किट प्रशारण लाईन पनि निर्माण भईरहेको छ । ६४ करोड १४ लाखको लागतमा पावर चाईना सेप्को वानले प्रशारण लाईन विस्तारको काम गरिरहेको छ । पश्चिम नेपालमा ठूलो शवस्टेशन नहुँदा विद्यतु वितरणका लागि समस्या हुँदै आएको अवस्थामा सवस्टेशन संञ्चालनमा आएपछि राष्ट्रिय प्रशारण लाईनको स्तर उन्नती हुने अपेक्षा समेत गरिएको छ ।

साथै पश्चिम नवलपरासीमा ठूला उद्योगहरु खुल्ने क्रम बढिरहेको समयमा विद्यमान १ सय ३२ केभिको संरचनाले उद्योगलाई चाहिने आवश्यक विद्युत उपलब्ध हुन नसकेको अवस्थामा अब स्थानिय ग्राहक र उद्योगलाई उक्त सवस्टेशन मार्फत छुट्टै फिडरबाट विद्युत वितरण गरिने छ । जसबाट कम भोल्टेज, समय समयमा विद्युत अवरुद्ध हुने लगायतका समस्या बाट छुटकारा मिल्ने भएको छ ।

यस क्षेत्रमा कालिगण्डकी र गण्डक विद्युत गृह मात्रै विद्युत वितरण संरचनाको रुपमा रहेका बेला न्यु बुटवल सब स्टेशन संञ्चालनमा आएपछि विद्युत वितरणमा थप सहज हुने अपेक्षा समेत गरिएको छ ।

प्रतिकृया दिनुहोस्

Flash News

आज यी क्षेत्रमा वर्षाको सम्भावना महानगर प्रमुखका ७ उम्मेदवार जसले आफैँलाई भोट हालेनन् तिलोत्तमाको मेयरमा काँग्रेसका खाँण र उपमेयरमा एमालेकी चौधरी निर्वाचित गृहमन्त्रीको वडामा कांग्रेस पराजित आमा हजुरको सम्झनामा आँसु पिएर बाँच्दैछु ! रुपन्देहीकी एक मात्र महिला वडा अध्यक्ष मिनाको १० प्रतिशत बजेट शिक्षामा छुट्टयाउने प्रतिवद्धता श्रीमतीको हत्या गरेको अभियोगमा श्रीमान पक्राउ कम उमेरमै सफलतातर्फ लम्किँदै परिश्ना १५ वर्षीया छात्रालाई बलात्कार गरी फरार रहेका प्रिन्सीपल पाँच वर्षपछि पक्राउ हजुरआमाको हत्या गरेको अभियोगमा नाती पक्राउ निजगढमा अन्तर्राष्ट्रिय विमानस्थल बनाउन सर्वोच्चले लगायो रोक ६८ हजार बढी विद्यार्थीले लुम्बिनीबाट एसएलसी दिदैँ तिलोत्तमामा खाँण ८४५ मतले अगाडि, अब ३ हजार मत गन्न बाँकी ओलीले नीति तथा कार्यक्रममा लिम्पियाधुरा, लिपुलेक खोजेपछि प्रकाशमानले दिए जवाफ निर्वाचन शान्तिपूर्ण र धाँधलीरहित सम्पन्न भाे: झलनाथ शुक्रबारबाट क्यूएफएक्ससहित देशभरका हलमा ‘कबड्डी-४’ सत्तारुढ गठबन्धनले नेपालको स्वतन्त्र र असंलग्नता परराष्ट्र नीति परित्याग गरेको हो : रावल दश महिनामा एक अर्ब २१ करोडको फेसमास्क नेपाल भित्रियो इपीजी प्रतिवेदन बुझ्न प्रधानमन्त्री देउवालाई ओलीको आग्रह विद्यालय जाँदै गरेकी बालिकामाथि बलात्कार प्रयास