२१ मंसिर २०७८, मंगलवार

Dec 7, 2021

फाइल तस्वीर

जाजरकोट । स्थानीय खाद्यन्न उत्पादनले मुस्किलले ६ महिना मात्र खाना पुग्ने कर्णालीको जाजरकोट, रुकुम पश्चिम र डोल्पामा आइतबारदेखि परेको अविरल वर्षाले सबैभन्दा बढी अन्नबालीमै क्षति पुगेको छ । 

Advertisement

भित्र्याउन लागेको धानबालीमा व्यापक क्षति पुगेपछि यहाँका किसानहरूमा चिन्ता बढेको छ । भित्र्याउनका लागि धान काटेर ठिक्क बनाएकै समयमा पानी पर्दा धान कुहिन थालेको रुकुम पश्चिम आठबीसकोट नगरपालिका राडीका विरेन्द्र बटालाले जानकारी दिए । उनका अनुसार अधिकांश किसानले धान काटेर भित्र्याउनका लागि तयारी हालतमा राखिएको थियो । एकाएक परेको पानीका कारण सबै बाली डुबेपछि खाद्यान्न अभाव भइरहने यहाँका ठाउँहरुमा झन समस्या उत्पन्न भएको छ ।

तीन जिल्लामा मकै पछिको दोस्रो महत्वपूर्ण बाली धान हो । बाहिरबाट आयत गरिएको चामललाई विस्थापित गरि आफ्नै खेतबारीमा उत्पादन गरिएको चामलले समस्या टार्दै आएका सर्बसाधारणलाइ यो वर्षाले उठीबास नै लगाएको डोल्पा त्रिपुरासुन्दरी नगरपालिका बगरका विष्णुप्रसाद देवकोटाले बताए । 

खेतबारी नहुनेलाई खेतबारी हुनेले सहयोग गर्दै आएकोमा त्यो बाटो समेत बन्द भएको भेरी नगरपालिका–१ रावतगाउँका मधुकर वादीले बताए । पछिल्लो समयमा नयाँ नयाँ जातको धानको बिउ भित्र्याएर भारी मात्रामा धानको उत्पादन वृद्धी गरेका कृषकलाई वर्षाले नराम्रोसँग क्षति बनाएपछि पीडा थपिएको हो । खाद्यान्न संकट हुने क्षेत्रमा यो वर्षाका कारण चर्को नोक्सान गरेको छ । आकाशे पानीको भरमा खेती गर्दै आएका कृषकहरु लाई अब अर्को विकल्प नहुँदा हैरानी भएको हो ।-हेमन्त केसी/न्युज कारखाना 

प्रतिकृया दिनुहोस्

Flash News

राप्रपालाई ज्ञानेन्द्र शाहको भजनमण्डली बनाउन दिन्नँ : कमल थापा तीन जोनका लागि रु पाँच करोड विनियोजन न्यानो घर निर्माणमा आर्थिक अभाव कमल थापालाई पार्टी फुटाउन पाथीभारा देवीको कसम बाधक ! कांग्रेस महाधिवेशन : १३ पदाधिकारीसहित एक सय ३४ जना निर्वाचनबाट चुनिँदै नारायणी नदी तटबन्धनका लागि पाँच अर्ब जुटाइँदै, भरतपुर महानगरको सक्रियता मकवानपुरमा कोरोना विरुद्धको खोप लगाएकी महिलाको मृत्यु ओली भेट्न बालकोट जाँदै बारका पदाधिकारी, प्रधानन्यायाधीश हटाउन अनुरोध गर्ने प्रधानमनन्त्री कप प्रदेशस्तरीय टि २० : आज सिरहा र महाेत्तरी तथा सर्लाही र बाराबीच भिडन्त टर्कीमा कोरोनाको सङ्क्रमण बढ्दै, एकै दिनमा २० हजारमा संक्रमण खोप लगाएकी महिलाको कोरोनाबाट मृत्यु कांग्रेस महाधिवेशन : पदाधिकारी र केन्द्रीय सदस्यमा उम्मेदवारी घोषणा गर्ने संख्या बढ्यो जातीय दंगामा परी ४८ जनाको ज्यान गयो घरेलु हिंसाका उजुरी मिलापत्रमै सीमित : २४ उजुरी पर्दा १८ मा मिलापत्र ! काठमाडौं र ललितपुरका कांग्रेस सभापतिलाई दायाँ-बायाँ राखेर प्रकाशमानले खोले सम्पर्क कार्यालय रुपन्देहीमा २५ हजार सदस्यलाई आवद्ध गर्ने अनेरास्ववियूको अभियान मणिउजेशद्वारा असहाय बालबालिकालाई सहयोग राेहिंज्याँ मुसलमानले किन मागे फेसबुकसँग १५० अर्ब डलर क्षतिपूर्ति ? विजयीको तीन दिनमा लिङ्देनलाई बधाई दिए रवीन्द्र मिश्रले, राप्रपासँग विचार मिलेकाे हाे ? जन्ती बस दुर्घटना : घाइते एक जनाकाे मृत्यु