४ कार्तिक २०७८, बिहीबार

Oct 21, 2021

काठमाडौँ । रुसले बनाएको कोरोनाविरुद्धको पहिलो खोपका विषयमा ब्रिटिश मिडियाले प्रश्न उठाएका छन् ।ब्रिटिश मिडियाले रुसले बेलायतको अक्सफोर्ड-एस्ट्राजेनेकाको फर्मुला चोरेर स्पुतनिक-भी खोप तयार गरेको आरोप लगाएका हुन् ।द डेली मेल र द सनले एक रिपोर्ट प्रकाशित गर्दै रुसमाथि आरोप लगाएका हुन् ।  बेलायत सरकारले भने यो आरोपको पुष्टि नगरेपनि अस्वीकार गर्न नसकिने प्रतिक्रिया दिएको छ ।

Advertisement

रूसी कम्पनि गेमालेया नेशनल रिसर्च इन्स्टिच्यूट अफ एपिडेमियोलोजी एण्ड माइक्रोबायोलोजीले ब्रिटिश फर्मुला चोरी गरेर विश्वकै पहिलो कोरोनाविरुद्धको खोप बनाएको आरोप लगाइएको छ ।

मिडिया रिपोर्टमा ब्रिटिश खुफिया एजेन्सीले रुसी ह्याकर्सले कोरोना खोप बनाइरहेको अक्सफोर्ड युनिभर्सिटीमा साइबर हमलाको प्रयास गरेको खुलासा गरेको थियो । २०२० को मार्चमा खोपको सूचना चोर्न प्रयास गरेको खुलासा भएको थियो भने मे महिनामा रुसले विश्वकै पहिलो कोरोनाको खोप बनाएको घोषणा गरेको थियो । रुसी राष्ट्रपति भ्लादमिर पुटिनले नै एक अन्तर्वार्तामार्फत रुसले कोरोनाविरुद्धको पहिलो खोप बनाएको जानकारी दिएका थिए ।

मिडिया रिपोर्टमा अक्सफोर्ड-एस्ट्राजेनेका र रुसलेले बनाएको खोप दुवैको एकै किसिमको फर्मुला रहेको छ । जसमा दुवैले निष्क्रिय भाइरसको प्रयोग प्रतिरक्षा प्रणालीलाई सक्रिय बनाउन गरेका छन् । जसले कोरोनाको भाइरस नष्ट गर्ने गर्दछ ।

ब्रिटेनको प्रतिष्ठित जर्नल द लेसेन्टमा प्रकाशित भएको रिपोर्टमा पनि स्पुतनिकले ठिक त्यहि प्रक्रियाको प्रयोग गरेको छ, जसरी अक्सफोर्डले आफ्नो खोपमा गरेको छ ।त्यस्तै रुसले खोप बनाउदा केवल ७६ जनामा गरेको अध्ययनलाई आधार बनाएको थियो भने त्यसको आधालाई मात्र खोप लगाइएको थियो ।     

Follow Us

प्रतिकृया दिनुहोस्

Flash News

विश्वकै सबैभन्दा लामो लकडाउन आजदेखि खुल्दै हात्ती आक्रमणबाट मृत्यु भएका परिवारलाई दश लाख धान डुब्यो, गहुँ लाउने आश मर्‍यो बुद्धको महापरिनिर्वाण भएको कुशिनगरमा अन्तर्राष्ट्रिय विमानस्थल भारतमा नौ महिनामा एक अर्बले लगाए खोप नेपाली फिल्म ‘एक्सन नाइन’मा सुनिल शेट्टीको इन्ट्री महिला मेयर कप आजबाट, उद्घाटन खेलमा महालक्ष्मी र बागमती भिड्दै प्रधानमन्त्री देउवा आज कर्णाली र सुदूरपश्चिमको निरीक्षणमा जाँदै अलपत्र पर्यटकको उद्धार गर्न गृहमन्त्रीको निर्देशन चितवनको ३० प्रतिशत धानबालीमा क्षति बागलुङमा ड्रागन फ्रुटको व्यावसायिक खेती सिद्धार्थ राजमार्ग अवरुद्ध बालुवा बाेकेकाे ट्रक दुर्घटना, चालकको मृत्यु बाढी-पहिराेमा परी हालसम्म ९५ जनाको मृत्यु, ३६ बढी बेपत्ता [कुन जिल्लामा कति ?] श्रीलंका टि-२० विश्वकपको सुपर १२ मा प्रवेश अविरल वर्षाले हुम्लामा २० घर भत्किए आज एमाले स्थायी कमिटी बैठक, यी हुन् पाँच एजेण्डा केन्द्रको हस्तक्षेपले राेकियाे एनआरएनए भेला विद्यालय पुनः निर्माणका लागि एक अर्ब ३३ करोड अपुग रूसमा कोरोना बढेपछि अक्टोबर ३० देखि नोभेम्बर ७ सम्म बिदा दिने घोषणा