४ कार्तिक २०७८, बिहीबार

Oct 21, 2021

काठमाडौं । लक्षित जनसंख्याको एक तिहाइलाई असोज मसान्तसम्म खोप दिने सरकारको लक्ष्य पूरा भएको छ । एक तिहाइलाई असोजको अन्त्यसम्म पूर्ण खोप दिने लक्ष्य असोज महिनाको मध्यमै पूरा भएको हो ।

Advertisement

नेपालमा हालसम्म भित्रिएको एक करोड ७८ लाख ५९ हजार ११० डोजमध्ये खरिद खोप एक करोड १० लाख १० हजार डोज रहेको छ ।

बाँकी एक करोड ६८ लाख ५९ हजार ११० डोज खोप अनुदानमा आएको हो । खरिद गरिएको खोपमध्ये ६६ लाख कोभिसिल्ड खोप हो भने ४४ लाख भेरोसेल हो । अनुदान स्वरूप प्राप्त खोपमा सबैभन्दा बढी भेरोसेल खोप रहेको छ ।

नेपालमा भित्रिएको खोपमध्ये भेरोसेल खोपको संख्या एक करोड १९ लाख रहेको छ । दोस्रोमा रहेको कोभिसिल्डको संख्या २४ लाख ४८ हजार रहेको छ । प्राप्त एस्ट्राजेनेका खोप १९ लाख ७५ हजार ८६० डोज छ भने जोनसन एण्ड जोनसन १५ लाख ३४ हजार ८५० डोज रहेको छ ।

१८ असोजसम्म एक करोड ४१ लाख ८९ हजार ८५५ मात्रा खोप लगाइसकिएको छ, जसमा ६३ लाख ८४ हजार १७२ जनाले पूर्ण खोप र ७८ लाख पाँच हजार ६८३ जनाले पहिलो मात्रा लगाएका छन् ।

यससँगै लक्षित जनसंख्याको एक तिहाइलाई असोज मसान्तसम्म खोप दिने सरकारको लक्ष्य पूरा भइसकेको छ । एक तिहाइलाई असोजको अन्त्यसम्म पूर्ण खोप दिने लक्ष्य असोज महिनाको मध्यमै पूरा भएको हो ।

हाल देशभर १८ वर्षमाथिका ३५ दशमलव ९ प्रतिशतले पहिलो मात्रा र २९ दशमलव ३ प्रतिशतले पूर्ण मात्रा खोप लगाइसकेको स्वास्थ्य तथा जनसंख्या मन्त्रालयले जनाएको छ । वैशाख मसान्तसम्म खोप लगाउन लक्षित सबै नागरिकलाई पूर्ण खोप दिइसक्ने लक्ष्यका साथ सरकारले तयारी गरिरहेको मन्त्रालयको दाबी छ ।

१० लाख डोज कोभिसिल्ड शनिबार आइपुग्दै

कोभिसिल्ड खोपको १० लाख डोज शनिबार आइपुग्दै छ । भारतको खोप उत्पादक कम्पनी सिरम इन्स्टिच्युट अफ इन्डियासँग नेपालले खरिद गरेको खोपमध्ये बाँकी १० लाख डोज आउन लागेको हो ।

नेपालले ५ फागुनमा भारतसँग २० लाख डोज खोप खरिदको सम्झौता गरेको थियो । त्यसबेला भारतले आफ्नै देशमा खोप खपत हुने भएकाले नेपाललगायत अन्य देशलाई बिक्री गर्न नसक्ने भन्दै खोप वितरण स्थगित गरेको थियो । पछिल्लो समय भारतमा कोरोना संक्रमण घट्दै गएको र खोप निर्यात गर्न सक्षम भएकाले स्थगित गरिएका मुलुकमा अब खोप वितरण गर्ने घोषणा गरेको हो ।

सोही घोषणाबमोजिम नेपालसँग सम्झौताबमोजिमको १० लाख डोज खोप शनिबारसम्म नेपाल आइपुग्ने बताइएको छ ।

दशैँलगत्तै १८ वर्षमुनिकालाई लगाइने

स्वास्थ्य तथा जनसंख्या राज्यमन्त्री उमेश श्रेष्ठले दशैँलगत्तै १८ वर्षमुनिका बालबालिका तथा किशोरकिशोरीलाई कोरोनाविरुद्धको खोप लगाउन सुरु गरिने बताएका छन् ।

कोरोनाविरुद्धको एक करोड डोज खोप आउने सुनिश्चितता भइसकेको भन्दै राज्यमन्त्री श्रेष्ठले १८ वर्षभन्दा कम उमेरकालाई दशैँलगत्तै खोप दिइने बताए  ।

श्रेष्ठका अनुसार सो अभियानका लागि ६० लाख फाइजर खोप र ४० लाख मोर्डना खरिदको व्यवस्था गरिसकिएको छ । एक लाख डोज फाइजर खोप अक्टोबरमा आइपुग्नेछ । -न्यूज कारखाना

Follow Us

प्रतिकृया दिनुहोस्

Flash News

‘सन् २०२२ सम्म कोभिड महामारी’ पुरानै लयमा फर्किदै छ बेनी बजार विश्वकै सबैभन्दा लामो लकडाउन आजदेखि खुल्दै हात्ती आक्रमणबाट मृत्यु भएका परिवारलाई दश लाख धान डुब्यो, गहुँ लाउने आश मर्‍यो बुद्धको महापरिनिर्वाण भएको कुशिनगरमा अन्तर्राष्ट्रिय विमानस्थल भारतमा नौ महिनामा एक अर्बले लगाए खोप नेपाली फिल्म ‘एक्सन नाइन’मा सुनिल शेट्टीको इन्ट्री महिला मेयर कप आजबाट, उद्घाटन खेलमा महालक्ष्मी र बागमती भिड्दै प्रधानमन्त्री देउवा आज कर्णाली र सुदूरपश्चिमको निरीक्षणमा जाँदै अलपत्र पर्यटकको उद्धार गर्न गृहमन्त्रीको निर्देशन चितवनको ३० प्रतिशत धानबालीमा क्षति बागलुङमा ड्रागन फ्रुटको व्यावसायिक खेती सिद्धार्थ राजमार्ग अवरुद्ध बालुवा बाेकेकाे ट्रक दुर्घटना, चालकको मृत्यु बाढी-पहिराेमा परी हालसम्म ९५ जनाको मृत्यु, ३६ बढी बेपत्ता [कुन जिल्लामा कति ?] श्रीलंका टि-२० विश्वकपको सुपर १२ मा प्रवेश अविरल वर्षाले हुम्लामा २० घर भत्किए आज एमाले स्थायी कमिटी बैठक, यी हुन् पाँच एजेण्डा केन्द्रको हस्तक्षेपले राेकियाे एनआरएनए भेला