१ कार्तिक २०७८, सोमबार

Oct 18, 2021

भैरहवा । कृषि सामाग्रीको अभाव, बजारमा बिचौलियाको प्रभाव र भारतबाट आयात भएको केरासँग प्रतिस्पर्धा गर्न नसक्दा नेपाली केरा किसान मर्कामा परेका छन् ।

Advertisement

भन्सार, प्लाण्ट क्वारेन्टाईन र बिषादी चेकजाँच गर्ने कर्मचारीहरुो मिलेमतोमा भारतबाट निर्वाध रुपमा केरा भित्रिरहेको नेपाली कृषकहरुको गुनासो रहेको छ । भन्सार वार्डमा आउनु भन्दा पहिला नै भारतीय केराको बिषादी चेकजाँच, क्वारेन्टाईन र जाँचपासका लगायतका प्रक्रिया कर्मचारीहरुले आर्थिक प्रलोभनमा परेर गर्ने गरेको उनिहरुको आरोप रहेको छ ।

नेपाली सरकारी कर्मचारीहरुले सहयोग नगरे सम्म नेपाली केराले बजार नपाउने बताउदै कृषकहरुले कम्तिमा आवश्यक चेकजाँच गरिदन आग्रह गरेका छन् । मंगलबार भैरहवा भन्सार घर्न आएका नवलपरासी सुस्ता पूर्वका कृषकहरुले कर्मचारीहरुले सहयोग नगरे भारतीय केराका गाडी जलाई दिने चेतावनी दिएका छन् । केरा उत्पादक संघ नवलपरासीका अध्यक्ष लख्खु यादवले भारतीय केरा चेकजाँच नगरि भित्रिए भने पाएको खण्डमा महेन्द्रराजमार्गमा भारतीय केरा बोकेका गाडीमा आगजनी गर्ने चेतावनी दिए । भारतमा किसानलाई मल, बीउ, कृषि औजारमा अनुदान दिने गरेकोले भारतीय किसानले सस्तोमा केरा बिक्री गर्ने गरेका किसानको भनाई छ । यता नेपालमा भने भारतबाट नै आउने मल, बिउ बिजन लगायत ल्याउनु पर्ने हुदा तुलनात्मक रुपमा भारत भन्दा महङ्गो पर्ने गरेको छ ।

नवलपरासी (सुस्ता पश्चिम) का प्रतापपुर र सुस्ता गाउँपालिकाका कृषकले उखुको मूल्य नपाएपछि बिकल्पको रुपमा केरा खेतीको सुरुवात गरेका थिए । प्रधानमन्त्री कृषि आधुनिकिकरण परियोजना अन्र्तगत त्यस क्षेत्रलाई केरा सुपरजोनको रुपमा बिकसित गरेको छ । तर बजारीकरणको उपयुक्त ब्यवस्था नहुदा कृषकका केरा बारीमा नै कुहिरहेको छ । केरा उत्पादक संघका उपाध्यक्ष सुदामा कोईरीले सुपरजोन तोकिए पनि बजार ब्यवस्थापनको भने परियोजनाले कुनै ब्यवस्था नगरेको गुनासो गरे । “केरा त फलाईयो, अब त्यसलाई बेच्ने कहा ? बारीमै केरा पाकेर झरिरहेको छ बेच्ने वातावरण मिलाईयो ।” उनले भने

नेपालमा दशै अघि देखि छठ पर्वसम्म केराको खपत बढी हुने गर्दछ । यही बेला यहाँ केरा उत्पादन हुने गर्छ तर पर्वको बेला भारतबाट अत्यन्त कम मूल्यमा केरा आयात हुने र यहाँको उत्पादन विस्थापित हुने गरेको किसानको भनाइ छ । लागत करिब ३० रुपैया प्रति दर्जन परेको केरा लागत मूल्यभन्दा पनि कम २६ रुपैयामा बेच्दा समेत भारतीय केराको प्रतिष्पर्धा गर्न नसकेको कृषकको गुनासो छ । नवलपरासीको प्रतापपुर गाउँपालिका र सुस्ता गाउँपालिकामा गरि करिब ३ हजार बिगहामा केराखेती हुने गरेको छ ।

यस्तै रुपन्देहीको मायादेवी र सियारी गाउँपालिकामा गरि करिब २ सय ५० कृषकले केरा खेती गरिरहेको किसानले बताएका छन् । रुपन्देहीका दुई गाउँपालिकामा मात्रै १ सय ५० बिघा बढी जमिनमा केरा खेती भइरहेको छ । सरकारले केरा खेतीको लागी चाहिने आधारभूत आवश्यकताहरु पुरा गरि दिए मात्र नेपाललाई केरा खेतीमा आत्मनिर्भर बनाई अन्त पनि यसको निर्यात गर्न सक्ने किसानहरुको दावी छ ।

Follow Us

प्रतिकृया दिनुहोस्

Flash News

नदीमा ढुंगा लिन गएका ट्रयाक्टर चालक बगेर बेपत्ता दाङमा धानवालीमा पुगेको क्षतिको विवरण संङ्कलन हुँदै रुपन्देहीको समृद्धिका लागि सदैब प्रयत्नशिल रहनेछु : गृहमन्त्री खाँण बाढीले डाइभर्सन बगायो, पुर्व–पश्चिम राजमार्ग अवरुद्ध दुई दिनको वर्षाले धानबाली नष्ट, काटेर राखेका धान पनि खेतमै डुब्यो भित्र्याउने बेलाको रुपन्देहीको धानबालीमा वर्षाले क्षति, क्षतिको विवरण आउन बाँकी जेम्स बोन्डको सम्पत्ति सन्तानले नपाउने प्रकृतिसँग रमाउन सिद्धबाबाधाम मनकामनामा बस दुर्घटना : ३० घाइते, १० को अवस्था गम्भीर बजारमा गोलभेडाको मुल्य बढ्दा साना किसानको टनेलबाटै खोसाखोस सुविधा मात्रै लिएर बित्यो चार वर्ष, भूमिकाविहीन जिसस अभिषेक, दर्शन, मनिष र आयुष सम्मिलित यू–२३ टोलीकाे घोषणा हिन्दू मन्दिर तोडफोड, मुसलमानको ज्यादतीबिरुद्ध भोक हड्ताल घोषणा आईसीएफसी फाइनान्सको १०% बोनस सेयर र ४% नगद लाभांश घोषणा गुल्मी कारागारमा क्षमताभन्दा तेब्बर कैदीबन्दी : १० स्थायी दरबन्दी १ कर्मचारी श्रीमतीको लौरो प्रहारबाट श्रीमानको ज्यान गयो,श्रीमती गम्भिर घाइते रुपन्देही आउन लागेका गृहमन्त्री खाँण काठमाण्डौंमा रोकिए स्वदेश फर्कियो साफ उपविजेता नेपाली टोली पानीले खर कुहिएपछि किसान मर्कामा हिमाली भेगमा यसरी हुँदैछ बलिवुड चलचित्र उँचाईको छायांकन