११ आश्विन २०७९, मंगलवार

Sep 27, 2022

काठमाडौँ । अहिले विश्वमा जलवायु परिवर्तनको असरका कारण प्राकृतिक विपद बढेको विश्लेषण भइरहेको छ । यसैक्रममा करिब आठ बर्ष गरिएको एक अनुसन्धानबाट जलवायु परिवर्तनको असर समुन्द्रमा पनि देखिएको खुलेको छ ।

Advertisement

नेचर साइनटिफिक जर्नलमा प्रकाशित भएको अनुसन्धान रिपोर्टमा समुन्द्रमा रहेका माछा र शार्कका कैयौं प्रजाति लोप हुने अवस्थामा रहेको उल्लेख गरिएको छ । २०१४ को एक आँकडाका अनुसार समुन्द्रमा रहेका माछा र अन्य प्रजाति २४ प्रतिशत लोपुन्मुख रहेको अहिले त्यो प्रतिशत डबल भएको बताइएको छ ।

अनुसन्धानमा समुन्द्रमा रहने माछा, शार्कलाई बस्ने ठाउको अभाव हुदै गएको र समुन्द्रको पनि तापमान बढ्दै गएको उल्लेख छ ।रिपोर्टमा पछिल्लो ८५ बर्षमा माछाका तीन प्रजाति नदेखिएको उल्लेख गरिएको छ । जसमा लास्ट शार्क १९३४ देखि, जावा स्टिगरी १८६८ देखि र रेड सी टारपिडो १८९८ देखि नदेखिएको बताइएको छ ।

अनुसन्धानकर्ता निकोलस डुल्वीले समुन्द्रको पुरै इको सिस्टम प्रभावित भएको भन्दै विश्वका कैयौं देशका समुन्द्रमा रहेका माछा र अन्य प्रजाति संकटमा रहेको बताएका छन् ।जलवायु परिवर्तन र माछाको विषयमा अस्ट्रेलियाका अनुसन्धानकर्ताले हरेको अनुसन्धानमा समुन्द्रको तापमान बढ्दै जादा शार्क माछाले समय भन्दा अगाडी बच्चा जन्माईरहेको र यिनीहरुको आकारमा पनि असर परेको उल्लेख छ । 

प्रतिकृया दिनुहोस्

Flash News

रोटरी डाउनटाउनको डेगु रोकथाम र सचेतना अभियान समानुपातिक बन्दसूचीमा भएका त्रुटिहरु परिमार्जन गरिनेछ : कांग्रेस कार्यकाल सकिँयाे तर सरकारी सम्पतिमाथिकाे सांसदकाे रजाँई अझै सकिएन नेप्सेमा १५ अंकको वृद्धि बसको ठक्करबाट २१ महिने बालकको मृत्यु डेंगु बिरामीको संख्या साढे २५ हजार नाघ्यो, हालसम्म ३२ जनाको मृत्यु निर्वाचन आचारसंहिता बुधबारदेखि लागू हुने सिलौटाले छातीमा प्रहार गरी श्रीमतीको हत्या वैकल्पिक राजनीतिक बारेको बहस ! आबेको अन्त्येष्टिअघि हजारौँ प्रदर्शनकारी विरोधमा उत्रिए अमेरिकी सहायकमन्त्री एलिजाबेथ भोलि नेपाल आउँदै लुम्बिनी प्रदेशमा पर्यटन प्रर्वद्धनका आधारहरु तीन घण्टादेखि बालुवाटारमा गठबन्धनको बैठक, सिट बाँडफाँट टुंग्याउने प्रयास दक्षिण कोरियाको असैनिकृत क्षेत्रको भ्रमण गर्दै ह्यारिस आश्रममै दशैँ राष्ट्रसंघमा परराष्ट्र सचिवले राखे युक्रेन, अफगानिस्तान, म्यानमार, लिबिया, सिरिया, प्यालेस्टाइन र यमनका विषयमा नेपालको स्पष्ट धारणा हरिकृष्ण कार्की बने कामु प्रधानन्यायाधीश ट्रयाक्टरबाट खसेर एकको मृत्यु मनास्लु हिमपहिराेः एक जनाको मृत्यु, १० को सकुशल उद्धार बेलहिया नाकामा ५ पर्यटकको भब्य स्वागत